VEFAT HABERLERİZİYARETÇİ DEFTERİKÜNYEİLETİŞİM
   

MUHASEBECİLERE SEVİNDİRİCİ HABER

9 Kasım 2019

......................................

Bolu Serbest Muhasebeci ve Mali Müşavirler Odası Hizmet binası için açılış töreni düzenlendi.  Bolu SMMMO Başkanı Yüksel Ceylan, törende “Dünyadaki sermaye hareketliliklerinin değişikliklerinden, dalgalanmalardan meslektaşlarımızı hazırlamak için çok sık eğitim çalışmaları yapmak zorundayız” şeklinde konuştu.

Bolu Serbest Muhasebeci ve Mali Müşavirler Odası toplantı salonunda düzenlenen açılış törenine, Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan, TÜRMOB Genel Başkanı Emre Kartaloğlu, TÜRMOB Genel Sekreteri Yahya Arıkan, daire müdürleri, sivil toplum kuruluşu ve siyasi parti temsilcileri ve çok sayıda oda üyesi katıldı.

"MESLEĞİMİZDE EĞİTİM ÇOK ÖNEMLİDİR"

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başlayan törende ilk konuşmayı Bolu SMMMO Başkanı Yüksel Ceylan yaptı. Ceylan konuşmasında oda faaliyetlerinden bahsetti. Ceylan şöyle konuştu: “3568 sayılı Serbest Muhasebeci ve Mali Müşavirlik ve Yeminli Mali Müşavirlik kanunu ile mesleğimiz yasal statüsüne kavuşmuştur. Yasanın kabulü ile meslektaşlarımız ruhsatlarını almışlardır. Meslek kurslarını alan meslektaşlarımızla birlikte 7 Nisan 1990 tarihinde Bolu Serbest Muhasebeci ve Mali Müşavirler Odasını kurduk. Kuruluştan bugüne 29 yıl geçti. Düzce’nin il olması ile birlikte Düzce bölgesindeki meslektaşlarımız yeni oda oluşturarak, Düzce odasına dahil olmuşlardır. Şu anda Bolu Serbest Muhasebeci ve Mali Müşavirler Odasına kayıtlı 338 meslek mensubu bulunmaktadır. Bu meslektaşlarımızın 162’si kendi bürolarında, 176’sı da bağımlı olarak çalışmaktadır. 3568 sayılı yasamızın 5a bendinde belirtilen lisans ve lisansüstü mezun olanlar temel eğitim staj merkezi bünyesinde sınava girerek başarılı olanlar serbest muhasebeci yanında, yüksek lisans mezunları iki yıl, lisans mezunları üç yıl staj yapmak durumundadırlar. Sınavdan başarılı olduktan sonra serbest muhasebeci ve mali müşavir olmaya hak kazanacaklar. Şu ana kadar sınav kazanıp stajına devam eden 31 stajyerimiz, stajını tamamlayıp sınava giren 23 stajyerimiz bulunmaktadır. Ayrıca, mesleğimizi devam ettiren 69 arkadaşımız staj başvurma sınavına girmektedir. Mesleğimizde eğitim çok önemlidir. Dünyadaki sermaye hareketliliklerinin değişikliklerinden dalgalanmalardan meslektaşlarımızı hazırlamak için çok sık eğitim çalışmaları yapmak zorundayız.”

"BÜYÜK BİR AİLE HALİNE GELDİK"

Açılışta bir konuşma da TÜRMOB Genel Başkanı Emre Kartaloğlu yaptı. Kartaloğlu, “30 yıllık süreç içinde biz çok büyük bir aile olduk. Büyük bir aile haline geldik. 77 mali müşavirler odası ve 8 yeminli mali müşavirler odası yaklaşık 120 bin meslek mensubu, yine yaklaşık 20 bin meslek mensubu adayımız var. 140 bin kişiden oluşan çok büyük bir aileyiz. Ekonominin makro hedeflerinin gerçekleşmesinde çok önemli, çok ciddi rol oynamaktayız. Eğitimlerimiz sürekli devam ediyor. Bu nedenle bu binaların bizim kurumsal yapımız ve mesleki gelişimimiz açısından çok değerli. Eğitimlere de 2020’den itibaren bu odalarımızda devam edeceğiz” diye konuştu.

"BURASI AYNI ZAMANDA BİR EĞİTİM MERKEZİ"

Açılış töreninde son konuşmayı Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan yaptı. Özcan şöyle konuştu: “Bugün odamızın güzel bir hizmet binasına kavuştuğunu görüyoruz. Açılışı bugüne nasip oldu. Binamızın tüm serbest muhasebeci ve mali müşavirlerimize ve Bolu’muza hayırlı olmasını diliyorum. Burası sadece serbest muhasebeci ve mali müşavirlerin bir merkezi değil aynı zamanda bir eğitim merkezi. Eğitime ne kadar önem verildiğini görüyorum, yasal bir zorunluluk da var. Çok şanssız bir dönemdeyiz. Ben yaklaşık 8 yıl milletvekilliği yaptım. Milletvekili olduğumuz dönemde bile mevzuatı takip edemez hale gelmiştik. Bir de yeni sistemle KHK’lar gündeme gelince artık mevzuatı takip etmenin ne kadar zor olduğunu gayet iyi biliyorum. Yakın dönemde odaların nispi aidatlarının kaldırılmasına ilişkin düzenlemenin ne kadar sıkıntıya yol açtığını da birebir takip ediyorum. Bu niye yapıldı anlamak bile mümkün değil.”

  • MUHASEBECİLERE SEVİNDİRİCİ HABER
  • MUHASEBECİLERE SEVİNDİRİCİ HABER
Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun!
     Yorum yazın
Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.

Bu sayfadaki içerik, Adobe Flash Player'ın daha yeni bir sürümünü gerektiriyor.

Adobe Flash player Edinin

Web Hosting - Domain
EN ÇOK OKUNANLAR
VİDEO HABERLER
İzzet Baysal Caddesi Güler 2 İşhanı Kat 1 No-37 BOLU   Tel: 0374 218 05 03
© 2011 Tüm hakkı saklıdır. İçerik ve görseller "Telif Hakları Kanunu" ile korunmaktadır.