VEFAT HABERLERİZİYARETÇİ DEFTERİKÜNYEİLETİŞİM
   

Teşekkürler veliler!

Gölge Adam

8 Ocak 2012

Gölge adam gündemi bir anda sarstı...

“Bu okulu bitiren…” başlıklı aidat rezaleti yazısı, veliler tarafından büyük ilgi gördü. Ancak habere destek yerine tepki geldi. Belki de haklılar. Neden haklı olduklarını da buyurun beraber anlatalım.

Öncelikle şunun bilinmesinde fayda var. Bizler okuyucu karşısına bu tip yayınlarla çıkarken, ne bir kurumu karalama ne de birilerine zarar vermek için satırlarımızı doldurmuyoruz. Bir eksiği gözler önüne sermeye çalıştık ve bunda haklı olduğumuz da ortaya çıktı.

Evet, geçen hafta Mehmet Akif Ersoy İlköğretim Okulu’nda yaşananlardan bahsettik. “Rezalet” başlığı atmamızın asıl amacı da okulu karalamak, velileri ayağa kaldırmak değildi. Asıl rezaletin nerede olduğunu bulmaktı. Nitekim bunu da öğrenmiş olduk.

Velilerin bu yazıya tepki göstermesi “çaresizliğin” bir göstergesiydi. Sayın veliler, sanmayın ki sizin çocuğunuzun okuduğu okul bu tip masrafları sadece sizden alıyor. Siz ve sizin gibi yüzlerce ailenin bu masrafları ödemek zorunda kaldığını anlatmaya çalıştık. En basit örneği yine geçen hafta yaşandı. Bolu Anadolu Lisesi’nde öğrenciler ve öğretmenler okulun kaloriferleri yanmadığı için soğukta ders yapmak zorunda kaldılar. Yine bir başka okulda bundan üç yıl önce bütün öğrencilerden kişi başı 100 TL toplanarak (zorla alınmamak şartıyla) binanın kalebodurları döşetildi. Yine başka okulda, okul aidatı ödemeyen öğrenci diplomasını alamama sıkıntısıyla karşı karşıya kaldı. Belki de bunun gibi daha birçok sıkıntı yaşanıyor.

Sizler sanmayın ki okullar sizden zorla para alıyor, sizi zorla mecbur ediyor. Siz sadece kendi çocuğunuz için bu masrafları karşılamak zorunda kalıyorsunuz. Neden mi?

-         Demek ki Bolu eğitim alanında yeterince destek alamıyor.

-         Okullara ayrılan katkı payları bu masrafların hepsini karşılamaya yetmiyor.

-         Bırakın velileri, okul müdürleri bile bazen velilerin topladığı paraya karışamıyor. Çünkü karışsa başı derde girecek. Çaresizce yardım bekliyor.

İşte yazılan “aidat rezaleti” neymiş diye soracak olursanız, “Bolu eğitim alanında yeterince destek alamıyor” demekmiş. Bunun da velilerimizin tepkisi sayesinde görmüş olduk. Bakın bir veli diyor ki, “Arkadaşım o okulda benim çocuğum okuyor. Ne yapayım. Para vermesem soğukta oturacak, para vermesem masası örtüsüz duracak, para vermesem projeksiyon cihazından ders işleyemeyecek” diyor. Çok haklı değil mi?

Umarım bize kızdığınız kadar ne anlatmak istediğimizi de şimdi daha iyi anlaşmışsınızdır. Bu tipleri eğitim yuvalarında çocuklarımızı yakından ilgilendiren bu olaylara duyarsız kalmadığınız için teşekkürler. Ayrıca, toplanan paralarında birilerinin cebine girmediği açık açık ortadadır. Çocuklarınız tertemiz masalarda otursun diye masa örtüsü alınmış, özel eşyalar için dolaplar yaptırılmış. Ve bunun gibi daha birçok çalışmaya imza atılmış. Veliler çocuğuna sahip çıkmış. Helal olsun, asıl devlet baba sizsiniz!

Hee, bir de duyarlılık demişken, sayın milletvekillerimizin de bu sese kulak vermesini istiyoruz. Milletvekilliği sadece gece yarısı zam paketi imzalamakla, baba ocağına gelip yüzlerce polisi peşine takıp turlamakla olmuyormuş demek ki. Destek istiyor vatandaş duyuyor musunuz! İşte eğitim gerçeği ortada…   

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun!
     Yorum yazın
Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.
Yazarin diğer yazıları
İzzet Baysal Caddesi Güler 2 İşhanı Kat 1 No-41 BOLU   Tel: 0532 709 63 26
© 2011 Tüm hakkı saklıdır. İçerik ve görseller "Telif Hakları Kanunu" ile korunmaktadır.