VEFAT HABERLERİZİYARETÇİ DEFTERİKÜNYEİLETİŞİM
   

AHMET ERCAN BOLU DEPREMİNİ YORUMLADI

16 Mart 2023

.....................

Haber: Bülent VELİOĞLU

Bolu'da meydana gelen 4,8'lik depremi değerlendiren ünlü yerbilimci Prof. Dr. Ahmet Ercan, "Bolu 6,4'lük bir depreme gebedir" dedi.

AFAD verilerine göre; Bolu'da saat 13.55'te 4,8 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi. Deprem İstanbul ve Ankara gibi birçok ilde hissedildi. Depremin ardından tv100'e açıklamalarda bulunan Prof. Dr. Ahmet Ercan, önemli değerlendirmelerde bulundu. Ercan, bölgenin 6,4 büyüklüğünde bir depreme gebe olduğunu söyledi. Bolu'nun bağlı olduğu fayın kırılmasını beklediklerini dile getiren Ercan, "Deprem sırası Doğu'ya doğru kayarsa, Bolu'nun bulunduğu kesim yeni bir deprem üretirse eğer bu sürpriz olmaz. Düzce depreminin üretmediği bir deprem açığı vardır. Bununda 5-6 büyüklüğünde bir deprem üretmesini bekliyorum." dedi.

"BOLU 6,4'LÜK BİR DEPREME GEBE"
Kahramanmaraş merkezli depremler sonrası Türkiye'nin diken üstünde olduğunu anımsatan Ercan, Bolu'da gerçekleşen 4,8 büyüklüğündeki depremin o bölgede bir gerginlik biriktirmekte olduğunu gösterdiğini ifade etti. Bolu'daki depremin yıkıcı olmadığını sözlerine ekleyen Ercan; şöyle devam etti:"Bolu 6,4'lük bir depreme gebedir. Ama elimizde her an olabilir diye bilimsel bir bilgi yok." 
Deprem felaketlerinin ardından gözlerin çevrildiği İstanbulla ilgili de konuşan Ercan, Bolu'daki 4,8'lik depremin Marmara depremini tetikleyip tetiklemeyeceği sorusuna yanıt verdi.Ercan, "Küçük depremler hiçbir zaman büyük depremleri tetiklemez. Küçük depremler ancak büyük bir depremin yakınlaşmakta olduğunu gösterir. Bolu'daki depremin Kuzey Marmara'da bir deprem üretmesi mümkün değil."

2 yorum yapılmış
  • YalnzAdam
    16 Mart 2023 • 17:04
    Bu ne sorumsuz bir açıklama ne kadar emin konuşuyor Birisi çıkıp yıkıcı bir deprem Bolu da olmaz diyor birisi olur diyor İnsanlar zaten sıkıntıda Nasıl evlere gireceğiz Aynı verilerle konuşan bilim adamlarının bir araya gelip doğru ne ise onu söylemelerinin sağlanması gerekir
  • Bolulu
    16 Mart 2023 • 14:54
    Maç yorumcusu gibi deprem yorumu yapan, hiçbir bilimsel verisi olmayan açıklamaların yasaklanması gerekir. Vatandaşı strese sokmayalım. Deprem tarihçiliğine devam edilsin.
     Yorum yazın
Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.
Web Hosting - Domain
EN ÇOK OKUNANLAR
VİDEO HABERLER
İzzet Baysal Caddesi Güler 2 İşhanı Kat 1 No-41 BOLU   Tel: 0532 709 63 26
© 2011 Tüm hakkı saklıdır. İçerik ve görseller "Telif Hakları Kanunu" ile korunmaktadır.