VEFAT HABERLERİZİYARETÇİ DEFTERİKÜNYEİLETİŞİM
   

410 BİN ALABALIK SELE KAPILDI

30 Haziran 2022

..............................................

Mudurnu ilçesine bağlı Taşkesti beldesinde etkili olan sağanak sonrası taşan Şimşirli Deresi nedeniyle iki alabalık çiftliğinde bulunan  yaklaşık 410 bin alabalık sel sularına karıştı. Üretim çiftliğinin sahibi Yusuf Sarıhan, “Ben burada sele de kapılıyordum. Müdahale ettim ama kurtaramadım” dedi.

Mudurnu'ya bağlı Taşkesti beldesinde 4 gün boyunca aralıklarla etkili olan sağanağın ardından önceki gün Şimşirli Deresi taştı. Dereye yakın bölgede bulunan Karaçomak ve Tekirler köyü arasındaki alanda, Metin ve Yusuf Sarıhan'a ait alabalık üretim çiftliklerini su bastı. 2 işletmede, aralarında yavru balıkların da bulunduğu yaklaşık 410 bin alabalık sel sularına karışarak kayboldu, işletmelerde hasar oluştu.

'300 BİN YAVRUM TELEF OLDU'

Kendi çiftliğindeki zararı anlatan Yusuf Sarıhan "Saat 03.30 - 04.00 arasında bu felaket başımıza geldi. Balıkları götürdü. Balıkların yüzde 80'i gitti. Biraz balık kaldı ama ne kadar bilmiyorum. 10 bin balık çıksa razıyım. 300 bin yavrum telef oldu. 2009 yılında da benzer felaket yaşamıştık. O zaman hiç balık kalmamıştı. O zamanlar gençtik, durumu toparlamıştık. Şu anda yaşlandık, işim daha zor. Bizi çok zora soktu. 750 bin TL civarında bir zararım var. 57 yaşındayım. Allah devletimizden razı olsun. Ellerinden geleni yapacaklarına eminim. Devlet bizim yanımızda oldu. Buraya komutan, kaymakam ve vali geldi." dedi.

İşletmesini sürdürebilmek için geri ödemeli kredi talep eden Sarıhan, "Bizim zararımızın karşılanmasından ziyade, ben en azından bu işletmeyi devam ettirebilmem için geri ödemeli bir kredi yardımı istiyorum. Faizli ya da faizsiz nasıl uygun görürlerse. Geri ödemeli şekilde böyle bir kredi temin ederlerse sevinirim. Ben burada sele de kapılıyordum. Müdahale ettim ama kurtaramadım. Çok kötüydü. Devlet bizi burada yalnız bırakmadı. Devlet, şefkatini gösterdi. Allah devletimize zeval vermesin" diye konuştu

1 yorum yapılmış
  • Burhanzalar
    30 Haziran 2022 • 11:40
    Allah yardımcıları olsun. Allah kolaylık versin. Geçmiş olsun
     Yorum yazın
Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.

Bu sayfadaki içerik, Adobe Flash Player'ın daha yeni bir sürümünü gerektiriyor.

Adobe Flash player Edinin

Web Hosting - Domain
EN ÇOK OKUNANLAR
VİDEO HABERLER
İzzet Baysal Caddesi Güler 2 İşhanı Kat 1 No-41 BOLU   Tel: 0532 709 63 26
© 2011 Tüm hakkı saklıdır. İçerik ve görseller "Telif Hakları Kanunu" ile korunmaktadır.