VEFAT HABERLERİZİYARETÇİ DEFTERİKÜNYEİLETİŞİM
   

ECZACILARDAN İSYAN

29 Haziran 2022

....................................................

Türk Eczacıları Birliği ve 54 Bölge Eczacı Odası Başkanları ve yöneticileri bir araya gelerek eczane kapatma eylemi kararı da dahil her türlü eyleme gideceklerini açıkladı. 20.Bölge Sakarya Eczacı Odası Bolu İl Temsilcisi Neslihan Demirel Uğurlu, ekonomik krizin kendilerini tükettiklerini belirterek, "Eczane iflaslarının başlaması an meselesidir" dedi.

Sakarya Eczacılar Odası, 43. Dönem 1’inci Bölgelerarası Toplantısının Sonuç Deklarasyonunu açıkladı. Eczacılar Odası tarafından yayınlayan yazılı açıklamada eczacılık mesleğinin gündemindeki konuların ele alındığı belirtilerek, uyarılar yapıldı. Ekonomik krizin eczacıları tamamen tükettiği belirtilen açıklamada, eczacıların iflas etmesinin an meselesi olduğu vurgulandı.

20.Bölge Sakarya Eczacı Odası Bolu İl Temsilcisi Neslihan Demirel Uğurlu tarafından okunan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Türk Eczacıları Birliği, tüm Bölge Eczacı Odaları ve ülkemizin dört bir yanında hizmet sunan meslektaşlarımız, üstlendikleri sorumluluğunun bilincinde, toplum sağlığını koruma ve geliştirme ana hedefiyle eczacılık mesleğini onurlu bir şekilde sürdürebilmek için var gücüyle çalışmaktadır. Ancak mesleğin karşı karşıya kaldığı sorunlar, artık katlanılamaz bir boyuta ulaşmış durumdadır. Eczacılık mesleği, benzeri daha önce hiç yaşanmamış bir ekonomik tehdit altındadır. Bu tehdidin ana sebebi, 2009 yılından bu yana eczacılarla ilgili olan bölümü bir türlü değiştirilmeyen ilaç fiyat kararnamesidir. 13 yıldır değiştirilmeyen ilaç fiyat kararnamesinin yarattığı koşullara bir de ekonomik krizin eklenmesi eczacıları tamamen tüketmiştir.”

“ECZANE İFLASLARININ BAŞLAMASI AN MESELESİDİR”

Eczacıların kira, elektrik, doğalgaz, personel gideri gibi rutin ödemeleri dahi yapamayacak noktaya geldiğinin altının çizildiğinin açıklamada, “Ecza depolarına ödemeleri birikmiş ve bir kredi borcunu başka bir kredi borcuyla ödedikleri bir borç sarmalına girmişlerdir. En temel işletme giderlerini dahi karşılayamaz duruma gelen eczacıların bu borç sarmalından çıkması mümkün görünmemektedir. İki eczaneden birinin kapanma tehlikesi yaşadığı bu ortamda, eczane iflaslarının başlaması an meselesidir.  Türk Eczacıları Birliği bu konuda diyalog kanallarını sonuna kadar kullanmıştır. Türk Eczacıları Birliğinin, sorunun çözümü için yaptığı sayısız girişim ve uyarı göz ardı edilmiş, her türlü yapıcı öneri görmezden gelinmiştir. Mesleğin sorunlarını çözme gayretinin gösterilmesi bir yana, içinde bulunduğumuz krizin derinleşmesine her geçen gün seyirci kalınmıştır.  Ne yazık ki 44 bini aşkın eczacının ve eczacılık mesleğinin sorunları görmezden gelinmiş, adeta yok sayılmıştır. Mevcut koşulların, sadece bugünümüzü değil, geleceğimizi de kararttığı aşikardır.” denildi.

“HAK KAYBI KABUL EDİLEMEZ”

İlaç yokluklarının sık görülmeye başlandığının ifade edildiği açıklamada şöyle denildi:

“Sağlık çalışanlarının özlük haklarıyla ilgili geçtiğimiz haftalarda TBMM’den geçen son yasal düzenlemede kamu eczacılarının hak ettikleri şekilde yer almaması mesleğimize bakış açısının bir başka tezahürüdür. Kamuda görev yapan eczacılarımız ile kamudan emekli eczacılarımızın uğradığı hak kaybı kabul edilemez. Hastaların ilaca erişim sorununun çözülmesi bir yana, ilaç yoklukları artık daha sık periyotlarla yaşanır hale gelmiştir. Son dönemde özellikle diyabet, tansiyon, kalp hastalıkları gibi kronik hastalıklara ait ilaçlara erişimde güçlük yaşanmaktadır. Hastalarımızın yaşadıkları bu mağduriyetin sorumlusu eczacılar değildir. Yaşanan bu soruna kalıcı ve gerçekçi bir çözüm bulunmazsa, vatandaşlarımızın ilaca erişimi her geçen gün daha da zorlaşacaktır. Bu durum ciddi sağlık sorunları yaratacaktır. Bununla birlikte, başta onkoloji ilaçları olmak üzere çok sayıda yeni nesil ilaç, Türkiye’ye gelmemektedir. Hastalarımız daha etkin ve yenilikçi tedavi yöntemlerinden mahrum kalmaktadır. Hastalarımıza fiyat farkı çıkarmayan ilaç neredeyse kalmamıştır.  Bazı ilaçlarda, Sosyal Güvenlik Kurumunun karşıladığı tutarın daha fazlasını hastalarımız cebinden ödemek zorunda kalmaktadır. Mevcut ekonomik koşullar düşünüldüğünde, hastalar açısından sürdürülemez olan bu durum, eczacılar açısından da mağduriyet yaratmaktadır. “

“KAPATMA DA DAHİL EYLEM PLANIMIZ ACİLEN HAYATA GEÇİRİLECEKTİR”

Açıklamada, eczacıların eyleme geçmekten başka seçeneklerinin kalmadığı vurgulanarak, “Eczacılık mesleğinin varlık yokluk mücadelesi verdiği bir dönemde, Türk Eczacıları Birliği ve 54 Bölge Eczacı Odamızın öncelikli gündem maddesi, mesleki sürdürülebilirliği sağlamaktır. Burada ifade ettiklerimizin dışında, mesleğimizin çok sayıda çözüm bekleyen sorunu bulunmaktadır. Tüm bu sıkıntıların ve eczacılık mesleğinin sorunlarının görmezden gelinmesi, mesleğimizin sorunlarını çözme istek ve iradesinin bulunmadığını göstermektedir. Eczacılar, kendilerini yok sayan bu iradeye boyun eğmemeye kararlıdır. Eczacılar olarak birlikte eylemsel tavır gösterme kararımız; mesleğe başlarken ettiğimiz yeminin gereğidir. Bu yeminin gereği olarak harekete geçmekten başka çaremiz kalmamıştır.  Meslek onurumuzu korumak için gerekirse eczane kapatma da dahil olmak üzere kademeli eylem planımız acilen hayata geçirilecektir. Bu çerçevede, Anayasal demokratik haklarımızı kullanacağımız yönündeki güçlü irademizi kamuoyunun bilgisine sunarız.” İfadelerine yer verildi.

 

10 yorum yapılmış
 • Memur
  30 Haziran 2022 • 00:24
  Eczacılar iflas etmez sadece daha az kazanır.Onlar ayrıcalıklı sınıf halkla alakaları yok az karları gitti isyan bayrağı açtılar vatandaş ne yapsın
 • Osmansnav
  29 Haziran 2022 • 09:44
  Range roverların fiyatı çok arttı ondan isyan ediyolardır arabanın modelini yükseltemıyoz diye
 • model
  29 Haziran 2022 • 10:06
  en lüks arabalara binmek belli bir maliyet gerektiriyor mutlaka
 • Adalet
  29 Haziran 2022 • 11:30
  Eczacılara bu yapılanlar devletin yaptığı hak eczacılar çok şeyi hak ediyor ilaç fiyat kararnamesi 13 yıldır değişmiyormus yaşlılara verilen doktor raporuyla bez ücretleri neden medikallere döndü bir düşünün hayal kim eczacılarmi devletmi şimdi doktor elektronik reçete yazınca hem hastanede hem eczanede hem SGK nin bilgisayarında gözüküyor eskiden eczacı doktora diyordu benim elimde su kadar ilaç varmesela 200 kutu var bitirmemiz geerek 100 ünün parasını sen 1
 • iyiolur
  30 Haziran 2022 • 02:08
  Belli kriterleri sağlayan marketlerde satılması daha yararlı olur toplum için .Nöbetçi Eczane arama derdi olmaz Şifre ile ilaç veriliyor nasıl olsa
 • bakkalabuzer
  30 Haziran 2022 • 03:11
  Amerika'da olduğu gibi ilaçlar artık marketlerde satılmalı
 • vatanda
  30 Haziran 2022 • 03:44
  Eczacıların maddi durumları genel olarak, ortalamanın çok üstünde olduğunu düşünüyorum. Bindiği araçlar ve oturdukları evler de genel olarak ortalamanın üstünde olduğunu görüyoruz.
 • Bolu14
  30 Haziran 2022 • 04:02
  Bi siz eksiktiniz
 • Yldz
  30 Haziran 2022 • 10:57
  Biraz daha ucuz otomobiller alsınlar.
 • Abidin
  1 Temmuz 2022 • 16:59
  Hiç fakir eczacı yok hepsinin altında arabası, evi, dükkanı, yazlığı cepleri dolu azcık az kazandımı kepenk kapatalım. Kepenk yetmez komple kapatın. Bir yapan bulunur.
     Yorum yazın
Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.

Bu sayfadaki içerik, Adobe Flash Player'ın daha yeni bir sürümünü gerektiriyor.

Adobe Flash player Edinin

Web Hosting - Domain
EN ÇOK OKUNANLAR
VİDEO HABERLER
İzzet Baysal Caddesi Güler 2 İşhanı Kat 1 No-41 BOLU   Tel: 0532 709 63 26
© 2011 Tüm hakkı saklıdır. İçerik ve görseller "Telif Hakları Kanunu" ile korunmaktadır.