VEFAT HABERLERİZİYARETÇİ DEFTERİKÜNYEİLETİŞİM
   

KATİL ARILARA KARŞI SAVAŞ BAŞLADI

29 Haziran 2022

...................................................

Bolu Orman Bölge Müdürlüğü laboratuvarında çoğaltılan 'Torymus sinensis' böceği, halk arasında 'katil arı' olarak bilinen kestane Gal arısıyla mücadele etmek için ormanlık alanlara salındı.

İlk olarak 2014 yılında Yalova ile Bursa bölgesinde görülen, geçen yılda Düzce ilinde tespit edilen, kestane ağaçlarının kurumasına sebep olan kestane Gal arısıyla mücadeleye bu yılda başlandı. Halk arasında 'katil arı' olarak bilinen kestane Gal arısına karşı Bolu Orman Bölge Müdürlüğü laboratuvarında çoğaltılan 'Torymus sinensis' böceği, kestane ağaçlarının yoğun olarak bulunduğu Düzce’nin ormanlık alanlarına salındı.

Kestane ağaçlarının tomurcuklarına yumurta bırakarak çiçek açmasını engelleyen ve zamanla ağaçları tamamen kurutan Gal arısıyla mücadele için, Gal arısıyla beslenen 'Torymus sinensis' adlı böcek kestane ağaçlarının dallarına bırakıldı. Laboratuvar ortamında çoğaltılan ve İşletme Müdürlüğüne ait ormanlarda zarar gören kestane ağaçlarının dallarına bırakılan Torymus sinensisler, yaprakları kurutan, çiçeklerin açmamasına neden olan Gal arılarının yumurtalarıyla beslenerek Gal arısının daha da çoğalmasının önüne geçecek.

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun!
     Yorum yazın
Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.

Bu sayfadaki içerik, Adobe Flash Player'ın daha yeni bir sürümünü gerektiriyor.

Adobe Flash player Edinin

Web Hosting - Domain
EN ÇOK OKUNANLAR
VİDEO HABERLER
İzzet Baysal Caddesi Güler 2 İşhanı Kat 1 No-41 BOLU   Tel: 0532 709 63 26
© 2011 Tüm hakkı saklıdır. İçerik ve görseller "Telif Hakları Kanunu" ile korunmaktadır.