VEFAT HABERLERİZİYARETÇİ DEFTERİKÜNYEİLETİŞİM
   

EMLAK FİYATLARI İKİYE KATLANDI

11 Mayıs 2022

..............................................

Hazine ve Maliye Bakanı Nebati'nin, "Konut fiyatlarında ‘fahiş' artışları yakından takip ediyoruz” açıklamasının ardından gözler fırsatçılara çevrildi. Bir günde daire fiyatları iki katına çıkarken, emlak sitelerinde fiyatlar orantısız şekilde adeta uçuşa geçti.

Konut kredi faizlerinin 0,99 olarak açıklanmasının ardından sektörün hareketlenmesi beklenirken, fırsatçılar bir saat içinde fiyatları adeta iki katına çıkarttı. Yapılan zamlar bazı müteahhitler tarafından fırsatçılık olarak görüldü. Kredi faizlerinin düşmesini fırsat bilen satıcılar, daire fiyatlarına yaklaşık 2 kat zam yaptı. Yapılan zam hem alıcıları hem de satışlarda komisyon alarak geçimini sürdüren emlakçıları etkiledi.

Bolu'da uzun yıllardır müteahhitlik yapan Orhan Saçan, devletin gereken her şeyi yaptığını ancak satıcıların art niyetli olduğunu belirterek, “Bir art niyet var. dün itibariyle piyasada bir canlılık hissettik. Gelen müşterilerimiz oldu. Ama millet fırsatçılık yapıyor. Bu fırsatçılığa mahal vermemek lazım. İnsanları da düşünmek lazım. Devlet bunu yaptı. Kendi insanlarını, müteahhitlerini rahatlatmak için, piyasanın açılması için rahatlattı. Demire, betona zam oldu. 500 bin liralık daire şimdi 1 milyon. Ama dünden bugüne 1 milyon 200 bin oldu. Şimdi durduk yere niye 200 bin lira üzerine geldi. Bu konuda şaşkınım. Burada art niyet var. 1 milyona sat. 1 milyon 200 bine verme. Millet de daire alsın. Sen de daireni sat. Başka projeye de başla. O zaman her yer rahat olur. Piyasa rahat olur. Art niyet düşünürsen halk da bunu görür. Devlet zaten görüyor. Eğer fiyat artışları devam ederse çıkmaza girer. Biz bunu kendi kendimize yapıyoruz. Devlet yapmıyor. Devlet zaten yapacağını yaptı. Konut kredisini açtı. Yüzde 50'si bitmiş inşaatların geri kalanını tamamlayamadığımızda ona da destek veriyor. Bu velinimet. Bunları görmemezlikten gelirsen, faydalanamazsan, buna rağmen 1 milyonluk daire 1 milyon 300 bin oluyorsa devletin yapacağı bir şey kalmamıştır. Bunları tamamen bizim halkımız, müteahhitler yapıyor” dedi.

FİYATLARA İKİ KAT ZAM YAPTILAR

Emlakçı Koray Günay ise, “Bu hafta cumhurbaşkanı kredi faiz oranı açıkladı. Bunu açıkladıktan sonra bazı daire sahipleri talebin daha çok olacağına inanarak fiyatlarına 2 kat zam yaptılar. Bu alıcıyı da biz emlakçıları da çok etkiledi. Alıcı ve satıcıdan yüzde 2 olan komisyonumuz iki kat arttığı, hem alıcıyı hem de satıcıyı yorduğu için bizi etkiledi. Buna bir yasal bir şey olması ve izlenmesi gerekiyor” diye konuştu.

6 yorum yapılmış
 • Vatandas
  11 Mayıs 2022 • 15:45
  Soran olursa Elhamdulillah müslümanız
 • Vatanda
  12 Mayıs 2022 • 00:47
  Siz habercisiniz kardeşim ifşa edin bunlari biraz araştırmacı gazetecilik yapın bizde bolular olarak onlara olan bağlarımızı keselim görelim o zaman kafalarina göre nasil zam yapılıyormuş.
 • Bolulu
  12 Mayıs 2022 • 02:26
  Gıda enflasyonunun tavan üzerine tavan yaptığı bir memlekette hala inşaata inanılilmaz krediler veriliyor.Buraya verilecek kredi yerine tarımla uğraşan çiftçiye gübre ve mazot yardımı yapılsa doğru olmazmı.Ayrıca 2019 da inşaata 0.64 oranla kredi verildiğindede daire fiyatları zamlanmıştı.Aynısı olacağı belliydi.Orta sınıf şimdi hiç ev sahibi olamayacak.
 • Mustafa
  12 Mayıs 2022 • 04:08
  Şükür şükür... Ya beşe katlasaydı
 • Bolulu
  12 Mayıs 2022 • 15:49
  Kimse daire almasın bak fiyatlar nasıl düşüyor
 • dede
  13 Mayıs 2022 • 15:32
  millet fakir makir değil varın açı aç gözlü...uçmuş fiyatlara rağmen marketler dolu cafeler dolu tatil beldeleri dolu yollar dolu araba ev yok satıyor...bu gün mahallede gezdim her 6 daireli binanın kapısında en az 6 araba lüx cafelerde yer yok yer....çay kahve 80 tl...ne fakiri kimse fakir değil %5 hariç
     Yorum yazın
Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.

Bu sayfadaki içerik, Adobe Flash Player'ın daha yeni bir sürümünü gerektiriyor.

Adobe Flash player Edinin

Web Hosting - Domain
EN ÇOK OKUNANLAR
VİDEO HABERLER
İzzet Baysal Caddesi Güler 2 İşhanı Kat 1 No-41 BOLU   Tel: 0532 709 63 26
© 2011 Tüm hakkı saklıdır. İçerik ve görseller "Telif Hakları Kanunu" ile korunmaktadır.