VEFAT HABERLERİZİYARETÇİ DEFTERİKÜNYEİLETİŞİM
   

SİGARAYA ZAM

13 Mart 2022

..........................................................................................................

Bir tütün markası ürünlerine zam yaptı. Böylece bazı sigaralara 2 TL'lik bir zam gelmiş oldu. Hem hem ÖTV hem de doların yükselmesinden kaynaklı zamların sigara paketlerine ne kadardan yansıyacağı açıklandı. Yapılan resmi açıklamada sigaralara 2 TL zam yapıldığı belirlendi. 13 Mart sigara zammı sonrasında her bir sigara paketinin bundan böyle 2 TL zamlı olarak satışa sunulacağı belirtildi.               

ENFLASYON SEPETİNE DOĞRUDAN YANSIYOR

Ocak ayında sigaraya gelen yüksek zamlarla birlikte sektörde ortalama paket fiyatı 18,7 TL'den yaklaşık 22,7 TL'ye yükselmişti.

Sigaranın enflasyon sepetinde alkolle birlikte yüzde 5 civarında bir ağırlığı bulunuyor. Ayrıca vergi yükü de oldukça fazla. Dolayısıyla fiyatlarındaki artış enflasyon oranına doğrudan yansıyor.

 ÖTV GELİRLERİ İÇİNDEKİ PAYI ARTIYOR

Geçtiğimiz yıl tütün ürünleri tek başına tüm vergi gelirlerinin neredeyse yüzde 6'sını sağlamıştı. Zamların yapıldığı ocak ayında ise tütün mamüllerinden toplanan ÖTV  yüzde 74 artışla 5,3 milyar TL'den 9,2 milyar TL'ye yükselmişti.

Alkol ve tütün ürünlerinden toplanan ÖTV ise yüzde 68 artışla 7,2 milyar TL'den 12,1 milyar TL'ye yükselmişti.

 

Etiketler: Zamsigaratütün
1 yorum yapılmış
  • BLB
    16 Mart 2022 • 01:54
    Son derece yararlı bir uygulama. Sigara içenin kendine ve çevresine saygısı yoktur. Ağzı ve elleri her zaman pis kokar. Ailesi varsa ailesinin hakkını boğazından geçecek rızkı bu pis şeye verir. Çoğu izmariti ve sigara paketini çevreye atar çevreyi kirler. Umarım yakın bir zamanda her Paket başı 2 lirada çevre temizlik vergisi eklenir. Sigarayı bırak. Kendine kaybettiğin bu savaşı kazan. -Bolu Liberal Birey
     Yorum yazın
Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.
Web Hosting - Domain
EN ÇOK OKUNANLAR
VİDEO HABERLER
İzzet Baysal Caddesi Güler 2 İşhanı Kat 1 No-41 BOLU   Tel: 0532 709 63 26
© 2011 Tüm hakkı saklıdır. İçerik ve görseller "Telif Hakları Kanunu" ile korunmaktadır.