VEFAT HABERLERİZİYARETÇİ DEFTERİKÜNYEİLETİŞİM
   

BAŞKAN ÖZCAN İLE VALİ ÜMİT ARASINDA SERT GAZİPAŞA KRİZİ

16 Şubat 2022

......................................................

Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan,  Karaçayır Mahallesinde bulunan Gazipaşa İlköğretim Okulu ile ilgili Bolu Valisi Ahmet Ümit’in belediyenin yaptığı depreme dayanıklılık testinin eksik olduğu yönündeki açıklamalarına cevap vererek, “Bu rapor “resmi” ve “kat-i” bir rapordur. Ancak bu rapora rağmen Bolu İl Milli Eğitim Müdürlüğü duyarsız ve sorumsuz bir şekilde “acil göçme riski” olan binada eğitim öğretime devam etti” dedi. Başkan Özcan, okul arazisinin İl Özel İdaresine tescil edilmesine yönelik talebine de “Bu alanın Özel İdareye verilmesi gerektiği” açıklamaları bizi bağlamamaktadır. Ayrıca Milli Eğitim Bakanlığı’ndan ecrimisil talep etme hakkımızı da saklı tutmaktayız” diyerek cevap verdi.

Bolu’da Karaçayır Mahallesinde bulunan Gazipaşa İlköğretim Okulu’nun belediye tarafından yaptırılan depreme dayanıklılık testi ve okul arazisi Bolu Valiliği ile Bolu Belediyesi arasında krize neden oldu. Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan, Bolu Valisi Ahmet Ümit’in okul ile ilgili yaptığı açıklamalarının talihsiz ve yanlış olduğunu ifade ederek, “Gazi Paşa İlköğretim Okulu’nun bulunduğu alanın mülkiyeti tamamen Bolu Belediyesi’ne aittir. İkinci olarak ben göreve başlamadan çok önce, 12 Ocak 2011 tarihinde Bolu Valiliği ve Bolu Belediye Başkanlığı arasında bir protokol imzalanmıştır. Dönemin Bolu Valisi İbrahim Özçimen ile dönemin Bolu Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz tarafından imzalanan protokole göre; Bolu Belediye Başkanlığı Gazi Paşa İlköğretim Okulu’na Karaçayır Mahallesi mevkiinde yer tahsisi yapmış, buraya da Milli Eğitim Bakanlığı’nca yeni bir okul inşa edilmiştir.  Ancak Gazi Paşa İlköğretim Okulu, İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün kendi hizmet binasına güçlendirme yapılacağı gerekçesiyle, Gazipaşa İlköğretim Okulu’nun yeni binasına el koymuş ve bu sebeple taşınma işlemi gerçekleşmemiştir. Yani Gazipaşa İlköğretim Okulu’nun imzalanan protokole göre yıllar önce yeni binasına taşınması gerekmekteydi. “ diye konuştu.

EĞİTİM ÖĞRETİM YASAL OLMAYAN ŞEKİLDE DEVAM ETTİ

Başkan Özcan, 2017 yılında okul arazisi ile ilgili Bolu Belediye Meclisi’nin aldığı kararı hatırlatarak açıklamalarına şöyle devam etti:

“^Söz konusu protokol hükümleri doğrultusunda Bolu Belediyesi İtfaiye Müdürlüğü ve Gazipaşa İlköğretim Okulu’nun bulunduğu alan 2017 yılında Bolu Belediye Meclisi kararıyla “Turizm ve Ticaret Alanı” olarak ilan edilmiştir. Bu karar 5 yıl önce kesinleşmiştir. Milli Eğitim Müdürlüğü, okulu taşıması gerekirken, okul alanı vasfından çıkarılmış alanda eğitim öğretim faaliyetlerini yasal olmayacak şekilde devam ettirmiştir. Ayrıca söz konusu okul, sayın valimizin açıklamalarında bahsettiği gibi 1969 yılında değil 1950 yılında yapılmıştır. Yani 70 yıla aşkın yaşı olan eski bir binadır. İtfaiye personelimin binadan çatırtı şeklinde sesler geldiğine dair tutanağı ve yerel gazetelerde çıkan bazı haberler üzerine birkaç ay önce Çevre Şehircilik Bakanlığı’nın yetkilendirdiği bir büro tarafından belediyemiz ekipleri kontrolünde bina inceletilmiştir. Bunun sonucunda 15 Aralık 2021 tarihli rapora göre “göçme riski olduğu” açık ve net bir şekilde rapora girmiştir. Raporda deprem sırasında göçme riski değil “Her an göçme riski” olduğu ‘Acil kodu’ ile yer almıştır. İş bu rapor ivedi koduyla Bolu Valiliği’ne ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü’ne gönderilmiştir. Bu rapor “resmi” ve “kat-i” bir rapordur. Ancak bu rapora rağmen Bolu İl Milli Eğitim Müdürlüğü duyarsız ve sorumsuz bir şekilde “acil göçme riski” olan binada eğitim öğretime devam etmiş, kurumumuz ise çocuklarımızın ve öğretmenlerimizin can güvenliğini göz önünde tutarak, göçme riski olan binayı 14.01.2022 tarihinde mühürlemişlerdir. Bu rapor üzerine Sayın Valimizin başka bir kurumdan rapor istemesi anlaşılır değildir. Ayrıca ortada bir protokol varken ve imar planında okul alanı olmaktan çıkartılmış alana okul yapılması ve mevcut binanın güçlendirmesi hukuken mümkün değildir. “

ARAZİNİN İL ÖZEL İDAREYE VERİLMESİ AÇIKLAMALARI BİZİ BAĞLAMIYOR

Vali Ümit’in okul arazisinin İl Özel İdaresine tescil edilmesi gerektiği yönündeki açıklamalarına da cevap veren Başkan Özcan, “Bolu Belediye Başkanlığı, Bolu Valiliği’ne bağlı bir kurum değildir. Bu sebeple Bolu Valimizin “Bu alanın Özel İdareye verilmesi gerektiği” açıklamaları bizi bağlamamaktadır. Ayrıca Milli Eğitim Bakanlığı’ndan ecrimisil talep etme hakkımızı da saklı tutmaktayız.  Sonuç olarak ifade etmek gerekir ki, her an göçme riski olan okul binası ile ilgili direniş göstermek sadece öğretmenlerimiz ve öğrencilerimizin can güvenliğini riske atmaktan başka bir anlam ifade etmemektedir. Söz konusu parsel Bolu Belediyesi’ne ait olup az önce de ifade ettiğim gibi 12 Ocak 2011 protokol tarih ve 2017 yılında alınan meclis kararı ile okul alanı olmaktan çıkarıldığından bu alana yeni bir okul binası yapılması ya da mevcut binaya güçlendirme yapılması asla söz konusu olamaz. Vatandaşlarımızın can ve mal kaybı düşünülerek mühürlediğimiz binanın İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından gereğinin yapılmadığı takdirde belediyemizce yıkılma talep edilecektir. Bu konuda Valimizin doğru bilgilendirilmesi adına bu açıklamanın yapılması zaruri hale gelmiştir. Ayrıca, Sayın Valimize yanlış bilgileri ileten yetkiliyi Bolu Belediye Başkanlığı olarak kınıyoruz. Anayasa ve yasalara dayanarak aldığımız kararları uygulamaktan imtina etmeyeceğimizi kamuoyuna saygıyla bildiriyoruz.” şeklinde konuştu.

 

 

 

 

2 yorum yapılmış
  • Bolulu
    16 Şubat 2022 • 09:46
    Tanju başkan sonuna kadar haklı.Alaaddin başkan döneminde böyle bişey sözkonusu bile değildi.
  • Plan
    16 Şubat 2022 • 13:55
    Yoksa okulu çıkarıp meyhanemi yapacak vardır bir plan
     Yorum yazın
Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.
Web Hosting - Domain
EN ÇOK OKUNANLAR
VİDEO HABERLER
İzzet Baysal Caddesi Güler 2 İşhanı Kat 1 No-41 BOLU   Tel: 0532 709 63 26
© 2011 Tüm hakkı saklıdır. İçerik ve görseller "Telif Hakları Kanunu" ile korunmaktadır.