Reklamı geç
VEFAT HABERLERİZİYARETÇİ DEFTERİKÜNYEİLETİŞİM
   

KARBONMONOKSİT ZEHİRLENMELERİNE DİKKAT

29 Kasım 2021

......................................................................

Bolu Belediyesi İtfaiye Müdürü Mehmet Duman, kentte etkili olan lodos nedeniyle karbonmonoksit zehirlenmelerine karşı uyarılarda bulundu. Duman, “Her yıl bilgisizlik ve ihmal nedeniyle karbonmonoksit zehirlenmesi sonucu birçok vatandaşın hayatını kaybediyor” dedi.

Kış aylarının ve soğukların başladığı bu dönemde baca gazı ve şofben zehirlenmelerinin dikkat edilmesi gereken konuların başında geldiğini söyleyen Duman, her yıl bilgisizlik ve ihmal nedeniyle karbonmonoksit zehirlenmesi sonucu birçok vatandaşın hayatını kaybettiğine dikkati çekti.

“TIKALI BACA TAM YANMAYI SAĞLAYAMAZ”

Müdür Duman "Hava almayan, tıkalı olan baca tam yanmayı sağlamaz. Özellikle lodoslu havalarda ters esen rüzgar, sobadan çıkan gazı geriye vererek zehirlenmeye sebep olmakta. Baş ağrısı, yorgunluk hissi ve mide bulantısı gibi bulgular zehirlenmenin belirtileri arasında" dedi.

“SOBA AŞIRI DOLDURULMAMALI”

Duman, soba yakarken dikkat edilmesi gereken kurallara ilişkin şu bilgileri paylaştı, "Soba aşırı doldurulmamalı. Aşırı doldurulan sobanın duman yolu daralır ve soba içinde düzensiz ısı dağılımı olacağından baca çekişi zayıflar. Soba tutuşturulurken yakıtın üstten yanması sağlanmalıdır. Böylece soba içinde ortaya çıkan zehirli gazlar yanarak sobayı terk ederler. Kömürü tutuşturmak için üzerine az miktarda kağıt ya da karton, bunların üzerine de kolay yanan çıra ve odun konulmalı. Sönmekte olan sobaya, tutuşması güç yakıtların asla konulmaması gerekir. Yatmadan önce sobaya kesinlikle yakıt konulmamalı. Bacalar standartlara uygun değilse, lodoslu havalarda soba yakılmamalı."

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun!
     Yorum yazın
Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.

Bu sayfadaki içerik, Adobe Flash Player'ın daha yeni bir sürümünü gerektiriyor.

Adobe Flash player Edinin

Web Hosting - Domain
EN ÇOK OKUNANLAR
VİDEO HABERLER
İzzet Baysal Caddesi Güler 2 İşhanı Kat 1 No-41 BOLU   Tel: 0532 709 63 26
© 2011 Tüm hakkı saklıdır. İçerik ve görseller "Telif Hakları Kanunu" ile korunmaktadır.