VEFAT HABERLERİZİYARETÇİ DEFTERİKÜNYEİLETİŞİM
   

YENİ YAYLA EVLERİNİ YIKIYOR

6 Mayıs 2014

Bolu Valisi Ahmet Zahteroğulları, il genelindeki yaylalarda kaçak yapılaşmaların arttığını söyledi ve yıllardır akıbeti sürüncemede ...

Bolu Valisi Ahmet Zahteroğulları, il genelindeki yaylalarda kaçak yapılaşmaların arttığını söyledi ve yıllardır akıbeti sürüncemede bulunan yayla evlerinden yenilerinin yıkılacağını söyledi. Vali Zahteroğulları, “Yaylasında evi olan köylüm varsa, gitsin otursun, hayvancılığını yapsın. Hiçbir vatandaşımızı mağdur etmeyeceğiz ama yaylaları da yağmalatmayacağız! Yaylalar yazlık villa arazisine dönüşmeyecek. Görevime ve hayatıma bile mâl olsa, yıkacağım” dedi.

Yaylalardaki kaçak yapılaşmayı durdurmaktaki ısrarını, “Görevime ve hayatıma bile mâl olsa, yıkacağım” sözleriyle ortaya koyan Zahteroğulları, Bolu Valiliği nezdinde sürdürülecek çalışmalar karşısında duyarsız kalmamaları için muhtarlara adeta ültimatom göndererek, “Bir köyde kaçak bir inşaat olup da, o köyün muhtarı bize haber vermez ise, o muhtar hakkında yasal işlem başlatacağım. Bolu yaylalarındaki kaçak yapılaşmaları durdurmakta kararlıyız. Bu girişim vazifeme de mal olsa, bir kural koymuşsak sonuna kadar giderim. Kimse kusura bakmasın, kaçak yapıları yıkacağız” dedi.

ZAHTEROĞULLARI ÇOK KARARLI

Yaylalardaki kaçak yapılaşmayı durdurmaktaki ısrarını geçmişteki bir çalışmasından örnek göstererek vurgulayan Zahteroğulları, “Geçmişte tarımsal üretimi fazla olan bir bölgede arkadaşlarım önüme bir bilgi koydu. Biçerdöverlerin hızlı gittiğini ve bu nedenle yüklü miktarda dane kayıplarının yaşandığını öğrendim. Tarım teşkilatından bir ekip oluşturdum ve bir genelge yayınladım. Biçerdöverlerin hepsinin kontrol edilmesini istedim. Yemin ediyorum, adamın biçerdöverini kendi tarlasında bağladım. Çiftçi ‘Benim biçerdöverim’ diyerek, itiraza kalkıştı. Evet, biçerdöver senin ama tarladaki mahsulde milli servettir. Üzerinden yıllar geçti; fakat o Adanalı çiftçi vatandaşımız başından geçen bu denetlemeyi halen gidip sorsanız anlatır” şeklinde konuştu.

YAYLALARDAKİ TÜM İNŞAATLARA DURDURMA VE YIKIM KARARI

Yaylalardaki kaçak yapılaşmayı durdurmaktaki ısrarını, “Muhtarların bile yapısı olsa yıkarım, haberiniz olsun. Bunu böyle bilesiniz” diyerek sürdüren Zahteroğulları, konuşmasında şunları söyledi:

“Sizler (muhtarlar) buna fırsat vermeyeceksiniz. Karşılaştığınız bir durumu bizlere haber vereceksiniz. Eskilerle ilgili bir adım atılacak, onlara bir statü kazandırılacak… Ama bu haftadan itibaren her türlü yeni inşaatı durduracağız. Bunu da ilan ediyorum. Bir köyde kaçak bir inşaat olup da, o köyün muhtarı bize haber vermez ise, o muhtar hakkında yasal işlem başlatacağım. Az ya da çok, miktarı önemli değil. Devlet muhtarına maaş ödüyor. Bunu da, ‘Muhtar köyde benim gözüm kulağım’ diye yapıyor. Halkta kendi temsilcisi olarak seçiyor. Vatandaşımızın hakkını hukukunu koruyacağız ama kanunlarda uygulanacak.”

KİMLERİN YAYLACILIK YAPACAĞI SİL BAŞTAN TESPİT EDİLECEK!

Yaylalardaki kaçak yapılaşma rakamlarındaki artışa da dikkat çeken Vali Zahteroğulları, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Köylerdeki hane rakamlarını inceliyorum. Bakıyorum 30 haneli köyün yaylasında 300 hane var. Peki, bu nasıl oluyor? Demek ki buralar yayla olmaktan çıkmış. Oysaki yaylalar hayvancılık içindir. Ama bugün yaylalarda hayvancılık yapmayanlar yer alıyor. Şahıslar kendilerine villa yapacaksa, tapulu arazi satın alır ve yapar. Bunun aksisi kul hakkına girer. İsteyen istediği yeri çevirsin anlayışı dünyanın hiçbir yerinde yoktur. Gidin bakalım başka bir ülkeye bir ağaç dikebilir misiniz. Belediyeden izinsiz ruhsatsız binanıza kat çıkamazsınız. Köylerde bile artık imar kanunu geçerli. Meralara isteyen istediği büyüklükte villalar yapsın! Yok öyle. Adam resmen şato inşa ediyor. Bu işle mücadele edeceğiz. Bu konu benim vazifeme de, hayatıma da mal olsa, bu işin arkasında duracağım. Benim köyde oturan insanımın çiftçimin ihtiyacı neyse, onları belirleyeceğiz. Kimlerin yaylacılık yapabileceğinin tespitlerini gerçekleştireceğiz. Ama dışarıdan gelen adamlara yer satışına, villa yapımına müsaade etmek asla olmayacak. Zannediyorum mesajım çok açık.”

YILLAR ÖNCE YAPILMIŞ YAYLA EVLERİNE TADİLAT İZNİ VERİLECEK Mİ? 

Açıklamaları sonrası bir köy muhtarının, “Yaz aylarında eskiyen yayla evlerinin tamiratına izin verilecek mi?” sorusuna yanıt veren Vali Zahteroğulları, “Bunun kuralının, kaidelerini ortaya koyacağız. Kimler yaylada ev yapabilir? Kimler tamirat gerçekleştirebilir? Tüm bunların kuralları açıkça ortaya konacak. Ama şimdi 20-30 sene durup, yasak açıklamasını duyunca tamirata başlamak da olur mu? Bu olsa olsa bir ya da iki olur. Bizim derdimiz üzüm yemek, bağcı dövmek değil. Kimseyi mağdur etmeyiz. Benim ne demek istediğimi siz muhtarlar çok iyi anlıyorsunuz. Var mı anlamayan? Yaylaları yağmalatmayacağız! Yaylacılık yapanlar oturacak! Benim köylüm yaylasında gitsin otursun, eyvallah! Ama kimse İstanbul’daki damadına, dünürüne ya da oğlunun asker arkadaşına yayla evi yapma imkanı tanıyamaz. Köyde kaç hane varsa, yaylaya giden hayvancılık yapacaksa, bunlar başımızın üstüne. Ama yaylalar yazlık villa arazisine dönüşmeyecek” şeklinde konuştu.

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun!
     Yorum yazın
Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.

Bu sayfadaki içerik, Adobe Flash Player'ın daha yeni bir sürümünü gerektiriyor.

Adobe Flash player Edinin

Web Hosting - Domain
EN ÇOK OKUNANLAR
VİDEO HABERLER
İzzet Baysal Caddesi Güler 2 İşhanı Kat 1 No-37 BOLU   Tel: 0374 218 05 03
© 2011 Tüm hakkı saklıdır. İçerik ve görseller "Telif Hakları Kanunu" ile korunmaktadır.