Reklamı geç
VEFAT HABERLERİZİYARETÇİ DEFTERİKÜNYEİLETİŞİM
   

YILBAŞINDA SOFRALAR ŞENLENECEK!

26 Aralık 2013

Türkiye'de ilk beyaz tüylü Kaliforniya cinsi hindi üretimi gerçekleştirerek sektörün en gözde firması haline gelen ...

Türkiye'de ilk beyaz tüylü Kaliforniya cinsi hindi üretimi gerçekleştirerek sektörün en gözde firması haline gelen Bolca Hindi, 2014 yılına sayılı günler kala 1 milyonu aşkın kişiye hindi eti tattırmak için yılbaşı hazırlıklarını tamamladı.

 

Ülkenin ilk hindi eti üreticisi olan Bolca Hindi, yeni yılda 1 milyonu aşkın kişiye hindi etini tattırmayı hedefliyor. Türkiye'de üretilen hindi etinin yüzde 30'luk kısmını karşılayarak büyük bir paya sahip olan Bolca Hindi firması, 120 bin bütün hindiyi piyasaya sürmeye hazırlanıyor. Hedeflerinde geçen yıla göre biraz daha büyüme olduğunu söyleyen Bolca Hindi İşletme Müdürü Sacit Demirer, “Hindicilik sektörü açısından en yoğun günlerimizi yaşamaktayız. 2013 yılının son günlerinde özellikle bu dönemde yaygın olan bütün hindi taleplerinde her sene olduğu gibi ciddi bir yoğunluk yaşamaktayız. Şirketimiz açısından fevkalade bir yıl geçirdik. Üretimlerimizde kısmi artış devam ediyor. Çok yaygın olmamakla beraber Türkiye’deki genel üretimin 45 bin ton olduğunu biliyoruz. Şirket olarak bunun yüzde 30’luk kısmını biz üretmekteyiz. 2013 yılında yaptığımız üretimin bir önceki yıla oranla değerlendirmesini yaptığımızda, kısmi bir büyüme olduğunu ifade edebilirim. İhracat konusundaki çalışmalarımızın da bir önceki yılla hemen hemen aynı. Ufak bir büyüme oldu” diye konuştu.

1 MİLYON KİŞİYE ULAŞACAK

Yeni yılda 1 milyonu aşkın kişiye hindi eti tattırmayı hedeflediklerini söyleyen Demirer, “Özellikle sektörümüz açısından hindi etine bütün hin olarak talebin çok olduğu bu senenin bu günlerinde yine şirket olarak en azından 120 bin adet civarında bütün hindiyi piyasaya arz etmek arzusundayız. Şuana kadar ki çalışmalarımızda bunu gerçekleştirdik. Bu dönemde ayrıca yarım hindi talebi de söz konusu oldu. Yılbaşında bütün hindi olarak hazırladığımız hindilerin ağırlıkları genellikle 4 ila 6 kilogram arasında değişmektedir. Bazı özel amaçlı daha büyük hindilere de talep söz konusudur. Fakat bizim ağırlıklı olarak üretimimiz ortalama 5 kilogram diye ifade edebiliriz. 5 kilogramlık bir hindiyi rahatlıkla 10 ila 15 kişinin tüketmesi söz konusudur. Böyle bir hesaplamayla baktığımızda bizim sadece şirket olarak yılbaşında 1 milyon kişinin üzerinde insana hindi etini servis ettiğimizi görebiliyoruz” şeklinde konuştu.

Marketlerde yılbaşında hindinin satış fiyatının 10 ila 12 TL arasında olacağı belirtilirken, 5 kilogramlık bir hindinin bedelinin 50 ila 60 TL arasında olacağı ifade edildi.

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun!
     Yorum yazın
Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.

Bu sayfadaki içerik, Adobe Flash Player'ın daha yeni bir sürümünü gerektiriyor.

Adobe Flash player Edinin

Web Hosting - Domain
EN ÇOK OKUNANLAR
VİDEO HABERLER
İzzet Baysal Caddesi Güler 2 İşhanı Kat 1 No-41 BOLU   Tel: 0532 709 63 26
© 2011 Tüm hakkı saklıdır. İçerik ve görseller "Telif Hakları Kanunu" ile korunmaktadır.