VEFAT HABERLERİZİYARETÇİ DEFTERİKÜNYEİLETİŞİM
   

İşte Bolu'nun yeni projeleri

19 Nisan 2013

Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz, “Akıllı Ev projesi, Yaşlılar Köyü Projesi” ve gündeme ilişkin soruları yanıtlamak ...

Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz, “Akıllı Ev projesi, Yaşlılar Köyü Projesi” ve gündeme ilişkin soruları yanıtlamak üzere bir basın toplantısı düzenledi.

“Şehrimiz ülke ekonomisine katkıda bulunacak”

Gölcük’de basın mensupları ile bir araya gelen Başkan Yılmaz ilk olarak bu gün temeli atılan Enerji Verimliliği Eğitim Merkezi projesi ve projenin ülke ekonomisine getirileri hakkında gazetecileri bilgilendirerek konuşmasına şöyle devam etti;

“Bolu’da heyecan duyduğumuz günlerden bir tanesini yaşıyoruz. Akıllı ev dediğimiz Avrupa’da ise pasif ev olarak adlandırılan daha doğrusu kendi enerjisini kendi üreten evlerle ilgili daha önce Bolu Belediyesi olarak yurt dışına üç ekip gönderdik ve bu kapsamda Almanya’da incelemeler yaptırdık. Bu teknik ekip içerisinde mimarlar ve mühendisler vardı. Bu konuda uzman mimar Tinteman’ı ve beraberindeki uzmanları da ilimize davet ederek iki defa bilgilendirme toplantısı düzenledik. Ama ne yazık ki Bolu’da ki inşaatçılar, mühendisler ve mimarlar bu konuya çok sıcak bakmadılar. Türkiye’nin en büyük sıkıntısı enerji. Enerjide büyük ölçüde dışa bağımlıyız. Takriben ülkemiz yılda 70 milyar dolar enerjiye para harcıyor. Bu da yatırım bütçesinin neredeyse üç misli. Eğer enerjimizin yarısını kendimiz üretebilmiş olsaydık ülkemizin her yıl yatırım açısından katlanarak daha da büyüyecekti. Bu kadar ehemmiyetli bir konuda üstelikte kışları çok soğuk geçen ilimizde böyle bir çalışmayı benimsetememiştik. Üniversitede bir arkadaşımız Avrupa Birliği projeleri kapsamında bir çalışma yürüttü. Bu çalışmalar neticesinde ise proje kabul edildi. Bu gün ise böyle bir projenin Türkiye’de ilk defa Abant İzzet Baysal Üniversitesi Mühendislik Fakültesi’nin eğitimine katkı vermek, Türkiye üniversitelerine örnek olmak ve Bolu’da ki inşaat sektörüne öncülük etmek amacıyla temel atma töreni gerçekleştirdik” dedi.

“En kapsamlı Yaşlılar Köyü’nü Bolu’da kuracağız”

Başkan Yılmaz konuşmasının devamında Yaşlılar Köyü Projesi’nde de kendi enerjisini kendisi üretebilen akıllı evleri kullanacaklarını vurgulayarak; “Bolu Belediyesi, Neuss Belediyesi, Türk Kızılayı ve Alman Kızılhaç’ı ile birlikte Avrupa Birliği nezdinde yapacağımız proje gereği Türkiye’de ve dünyada ilk defa çok kapsamlı Yaşlılar Köyü’nü Bolu’da kuracağız. İki buçuk yıl önce başlayan bu projemiz şu anda adım adım devam ediyor. Projeyi Avrupa Birliği’ne sunma aşamasına getiriyoruz. Bu projemizde de akıllı evleri kullanacağız. Bolu marka kent olacaksa, Türkiye’nin öncü kentlerinden bir tanesi olacaksa, en yaşanabilir bir kent olacaksa bu projelerin öncülerini biz Bolu’da oluşturmak durumundayız. Bu projeyi işin sahibi olan meslek odaları ve meslek sahipleri ile yapamamıştık ama sağ olsunlar üniversitemiz ile beraber bu işi gerçekleştirmiş olduk. Şu anda ise bu konuda bir çok firma elini taşın altına koymuş durumda. O firmalarımıza da teşekkür ediyoruz. Bolu Belediyesi olarak da bu işin içindeyiz, başındayız, bu projede emeği geçenlerin her zaman yanındayız” diye konuştu.

“Tenkit edilerek bu işler çözülmez”

Bolu gelecekte üniversite ve turizm kenti olacak diyerek sözlerine devam eden Yılmaz; “Bolu turizmin deniz hariç her şeyine hazır. Yürüyüş yolu olarak şu anda 1065 kilometre yol hazırlandı ve bu yıl sonu itibarıyla 2 bin kilometreye çıkacağız ki Türkiye’de böyle bir olmamış olacak. Yine basketbolla ilgili de İtalya’da ki bir şehrin üstlendiği görevi Bolu’nun da üstlenmesi için bir gayret sarf ediyoruz. Karaçayır’ı ise olimpik spor alanı ilan ettik. Ama şehir olarak halen daha bunları içselleştiremedik. Bir kişinin gayretleri ile bunlar olmaz, niye olmuyor diye tenkit edilerek de bu işler çözülmez. Hepimizin bu işleri kucaklaması ve sahip çıkması gerekiyor” şeklinde konuştu.

Bolu Belediyesi’nin İzzet Baysal Caddesi’nde devam ettirdiği çalışmalar ile ilgili de basın mensuplarına bilgiler veren Başkan Yılmaz, “Cumhuriyet Caddesi’ndeki çalışmaları söz verdiğimiz gibi Nisan ayının 15’ine yetiştirerek trafiğe açtık. Bu çalışmada emeği geçen tüm çalışanlarımızı kutluyorum. Bundan sonra hava şartlarının düzelmesi ile birlikte yavaş yavaş tüm çalışmalarımız biraz daha toparlanmış olacak. Şu anda Nisan yağmurları sebebi ile çalışmalarımız zaman zaman durabiliyor. Eğer hava şartları önümüzde ki günlerde biraz daha düzelirse İzzet Baysal Caddesi’nde ki çalışmalarımızda Haziran ayında tamamlanmış olacak”

“Çam ağaçları alçak yerlerde formunu yakalayamıyor”

Şehir merkezinde çam ağaçları dikecek misiniz? sorusu üzerine açıklamalarda bulunan Yılmaz, “Geçmişte Bolu’da bir çok yere çam ağacı dikilmiştir. Bu ağaçların yoğun olarak dikildiği yerlerden bir tanesi de Atatürk Bulvarı’dır. Şu anda bu ağaçlara bakıldığında göze hitap etmediğini görürsünüz. Nedeni ise çam ağacını yeterli yükseklikte bir yere dikmezseniz formunu yakalayamaz. Gölcük’te bile ilk önce belirli bir yüksekliğe kadar yaprak döken ağaçlar, o yükseklikten sonra köknar ağaçları, onunda yükseğinde çam ağaçları başlar. Çam ağacından sonra da ağaç olmaz. Eğer biz bu çamları yüksekliği düşük olan yerlere dikersek aynı formu yakalayamayız. Biz ise şehir merkezine, mavi ladin, dut ağacı gibi ağaçlar dikerek daha güzel bir form yakalamaya çalışıyoruz” dedi

Başkan Yılmaz konuşmaların ardından basın mensuplarından gelen diğer soruları da yanıtlayarak gündeme ilişkin açıklamalarda da bulundu.

Kaynak:www.Bolugazetesi.com

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun!
     Yorum yazın
Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.

Bu sayfadaki içerik, Adobe Flash Player'ın daha yeni bir sürümünü gerektiriyor.

Adobe Flash player Edinin

Web Hosting - Domain
EN ÇOK OKUNANLAR
VİDEO HABERLER
İzzet Baysal Caddesi Güler 2 İşhanı Kat 1 No-37 BOLU   Tel: 0374 218 05 03
© 2011 Tüm hakkı saklıdır. İçerik ve görseller "Telif Hakları Kanunu" ile korunmaktadır.