VEFAT HABERLERİZİYARETÇİ DEFTERİKÜNYEİLETİŞİM
   

"Hepiniz Recep Paşanın askerisiniz"

1 Aralık 2011

Cumhuriyet Halk Partisi Bolu Milletvekili Tanju Özcan, bedelli askerlik tartışmalarına TBMM Kürsüsünden katıldı. Ak Partili ...

Cumhuriyet Halk Partisi Bolu Milletvekili Tanju Özcan, bedelli askerlik tartışmalarına TBMM Kürsüsünden katıldı. Ak Partili Milletvekillerini ağır dille eleştiren Özcan, “Hepiniz Recep Paşanın askerisiniz. Paşanın size verdiği emirleri uyguluyorsunuz” diyince mecliste ortalık karıştı.

Cumhuriyet Halk Partisi Bolu Milletvekili Tanju Özcan, bedelli askerlik tartışmalarına TBMM Kürsüsünden katıldı. Toplantıları başından beri izlediğini belirten Özcan, “Görüşmeleri başından takip ediyorum. Yüzünüze yansıyan ifadeyi de izliyorum. Aslında inanmadan, içinize sinmeden evet oyu verdiğinizi üzülerek görüyorum. Herkes burada görüşünü ifade etti. Ortak olarak çıkan bir şey var aslında. Muhalefet grubuna dahil arkadaşlar bunu söyledi ama iktidar grubu üyeleri maalesef söylemekten çekindi” dedi. 

Bolu Milletvekili Tanju Özcan Meclisten Seslendi ile ozgurbolugazetesi 

“ZENGİNE KIYAK YASASI” 

Bir kesime özel yasalar çıktığını iddia eden CHP Bolu Milletvekili Tanju Özcan, “Zengine kıyak yasası çıkartıyoruz. Her zaman olduğu gibi zengine kıyak yapıyorsunuz. Paran varsa askere gitme, paran yoksa kışlaya doğru yürü. Ben gazeteci olsam, bir gazetenin genel yayın yönetmeni olsam yarın ne manşet atarım biliyor musunuz? ‘Satılık Tezkere’ manşeti atarım. Bunun başka açıklaması yok” sözlerinin ardından Meclis Genel Kurulunda karşılıklı atışmalar yaşandı. Kesintilerle devam ettiği konuşmasında Özcan, “Böyle bir şey var mı? Bir gün bile postal giymeden insanlara ‘ver parasını, seni askerlikten muaf tutayım’ diyeceksiniz. Böyle bir anlayış olabilir mi? Aslında hepiniz bu işin Anayasaya aykırı olduğunu biliyorsunuz. Ama sesinizi çıkartamıyorsunuz. Çünkü diyorsunuz ki, ‘Patron böyle eylemiş, patron ne eylerse doğru eyler’ diyorsunuz. Bu böyle arkadaşlar. Hiç kimse kusura bakmasın ama siz burada milletvekili gibi davranmıyorsunuz. Siz Recep Paşanın askerleri gibi davranıyorsunuz. Paşanın size verdiği, komutanınızın size verdiği emirleri burada uyguluyorsunuz. Hiç kusura bakmayın ama sizinle Başbakanın arasındaki hiyerarşik ilişki, orduda paşayla er arasında bile yok. Sizde böyle bir ilişki var, şaşkınlıkla da izliyorum” ifadeleri, salonda soğuk rüzgârlar estirdi.

“VARMI YOKMU”

Vicdani Ret konusuna da değinen Özcan, “Vicdani Ret ile ilgili kaygılarımı da ben basının önünde, kamuoyunun önünde ifade ettim. Bu günde o açıklamayı yaptığım noktada duruyorum. Hep bir kaygı duyuyordum, ancak Sayın Başbakan 3 gün önce ‘Yok böyle bir şey’ diyince umutlanmıştım. Ama bugün sayın bakan diyor ki, ‘var böyle bir şey’.Var mı yok mu önce buna karar verin. Bir de vicdani ret ile ilgili düzenlemeyi getirirken samimi olun. İşte Avrupa Birliği istiyor, Adalet Divanı böyle istedi diyorsunuz. Sanki Adalet Divanı’nın her istediğini yapıyorsunuz. İşinize gelmeyenleri, içinize sinmeyenleri, bazılarını da yapamadığınız için, yüreğiniz yetmediği için yapmıyorsunuz. Ne diyor AB? Güney Kıbrıs’ı müstakil bir devlet olarak tanı diyor. Tanıyabiliyor musunuz? Peki, tutukluluk halini kısaltın diyor. Kısaltabiliyor musunuz? E peki vicdani reddi emir telakki edip, hemen yerine getiriyorsunuz? Biz Lüksemburg değiliz, biz Malta değiliz, Fransa değiliz, Hollanda değiliz. Bizim çevremizde her an sıcak çatışmaya girebileceğimiz ülke var. O ülkelerin hiçbirinde bizim başbakanımız gibi macera arayan bir başbakan da yok. O ülkelerin hiç birinde 42 bin can almış, bölücü terör örgütü de yok. Lütfen Türkiye’nin gerçeklerini bilerek konuşalım, ona göre hareket edelim. Bunları hep tarih sayfaları yazıyor. İlerde tarih sayfalarında nasıl yer almak istediğinize kendiniz karar vereceksiniz” ifadelerini kullandı. 

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun!
     Yorum yazın
Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.

Bu sayfadaki içerik, Adobe Flash Player'ın daha yeni bir sürümünü gerektiriyor.

Adobe Flash player Edinin

Web Hosting - Domain
EN ÇOK OKUNANLAR
VİDEO HABERLER
İzzet Baysal Caddesi Güler 2 İşhanı Kat 1 No-37 BOLU   Tel: 0374 218 05 03
© 2011 Tüm hakkı saklıdır. İçerik ve görseller "Telif Hakları Kanunu" ile korunmaktadır.