Reklamı geç
VEFAT HABERLERİZİYARETÇİ DEFTERİKÜNYEİLETİŞİM
   

BİLİM KURULU’NDAN YENİ ÖNERİ

8 Ağustos 2021

.................................................

Aşı yaşının 15'e düşürülmesi için çalışma yürütülüyor. Okulların açılması için çalışmaların yürütüldüğü Bilim Kurulu'nda aşı yaşının 15'e indirilmesine yönelik görüşmelerin sürdüğü aktarıldı.

Dünya genelinde mücadele edilen koronavirüs salgınında milyonlarca çocuk, yüz yüze eğitimin online olmasıyla derslerinden geri kaldı. Zorluklarla baş başa kalınan eğitim konusunda çocukların okullarına tekrar kavuşmaları ve sağlıklı kalabilmeleri için onlara aşı yapılması konusu tartışılmaya başlandı. Bu sebepten dolayı ülkemizde 6 Eylül’de okulların açılabilmesi için çalışmalar yapılıyor.

“HEDEFİMİZ OKULLARI AÇMAK”

Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi ve Ankara Şehir Hastanesi Yoğun Bakım Uzmanı Prof. Dr. Sema Turan da bu hazırlık ve planlara ilişkin bilgi verdi. Turan, “Online süreçte elimizden geldiğince eğitim desteklense de yüz yüze de olduğu kadar etkili bir eğitim yapmak çok mümkün değil. İlk hedefimiz okulları açabilmek için gerekli desteği sağlamak. Bu nedenle bu yönde konuşmalarımız devam ediyor. Hedefimiz bu okulları açmak tabii ki” dedi.

“12-15 YAŞ ARASINDA DA YÜKSEK RİSKLİ GRUBU AŞILAMA PLANI VAR”

Prof. Dr. Turan, Sağlık Bakanlığı’nın hedefine ilişkin şu bilgileri verdi;
“Dünyada aşı trendine bakacak olursanız pek çok ülkede aşı trendinde aşı yaşını 15 hatta 12 yaşa kadar indiren ülkeler var. Biz ilk etapta 15 yaşa kadar indirip, 12-15 yaş arasında da yüksek riskli hastalık sahibi, hastalığı olan çocuklar için aşılama konusunu konuşuyoruz. Bu konuda net bir karar alınacak yakın zamanda. Okulların açılmasından önce olması tabi ki hedefimiz. Öncelikle okullar açılmadan bu işi yapmak, çocukların yeterli immünizasyonunu sağlamak için düşünülmekte. İlk etapta 15 yaşa kadar 12-15 yaş arasında da yüksek riskli grubu aşılama planı var.”

"BİREY KORUNMUŞ OLACAK"

Prof. Dr. Turan, “Bu nedenle hem kendilerini hem çevresini hem de ülkesini korumuş olmakta. Aşılanmadıkları zaman insanlar hastalığın devam etmesine, hastalığın varyantlarının ortaya çıkışının hızını artırıyorlar. O nedenle birtakım kararlar almak zorundayız. Kalabalık mekânlara kişilerin girişini bir şekilde kısıtlamak ve sınırlamak durumundayız. Bu konuda da konuşmalar devam etmekte. Aşılı değilseniz de PCR gerekliliğine vurgu yapıyoruz. İki doz aşısını olmuş bireyler aşı şemasını tamamlamış gözüküyor aslında. Şu aşamada biz aşı şemasında aynı aşıdan iki kez aşılanmış olmayı ya da iki doz aşı sonrası üçüncü dozu önemsiyoruz. Eğer bu şekilde aşılanma gerçekleşirse bu bireylerin korunmuş olacağını düşünüyoruz” dedi.

DÜNYA SAĞLIK ÖRGÜTÜ’NÜN DEĞERLENDİRMESİ

Dünya Sağlık Örgütü’nün (DSÖ) geçen günlerde düzenlediği bir bilgilendirmede açıklama yapan DSÖ Kovid Uzman Komitesi üyesi Dr. Katherine O’Brien, okulların açık kalması gerektiğine dikkat çekmiş ve “Gençlerin veya çocukların okula devam etmeleri için aşı olma zorunluluğu yoktur. Bu durum onların okula gitmelerine engel olmamalı. Aşı, gerçekten daha fazla hastalık riski taşıyan çevrelerindeki yetişkinlerin korunmasıyla ilgili.” değerlendirmesi yapmıştı. DSÖ ayrıca şimdiye kadarki verilere dayanarak, 18 yaşın altındaki çocukların bugüne kadar bildirilen vakaların yüzde 8.5’ini oluşturduğunu bildirmişti.

2 yorum yapılmış
  • YasinPazarci
    8 Ağustos 2021 • 22:20
    Aşinin arti ve eksileri tam belli degilken hangi ebeveyn çocuklarını asilatir...bir tiyotro ile baslayan covid sezon finali yapmadan biraz daha seyirci toplamak istiyor...aşıyı bir cozum gibi gostermek ne aci...herkes bagisiklik sistemini guclu tutsun..ve aile sagligi merkezlerinde yasaklanan D vitamini düzeyine baktirsinlar..yazacak cok sey var ama...okuyacak biri olur mu bilmem
  • Bolu
    9 Ağustos 2021 • 19:19
    Aşılar sadece şovdan ibaret birilerine para kazandırmak
     Yorum yazın
Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.

Bu sayfadaki içerik, Adobe Flash Player'ın daha yeni bir sürümünü gerektiriyor.

Adobe Flash player Edinin

Web Hosting - Domain
EN ÇOK OKUNANLAR
VİDEO HABERLER
İzzet Baysal Caddesi Güler 2 İşhanı Kat 1 No-41 BOLU   Tel: 0532 709 63 26
© 2011 Tüm hakkı saklıdır. İçerik ve görseller "Telif Hakları Kanunu" ile korunmaktadır.