VEFAT HABERLERİZİYARETÇİ DEFTERİKÜNYEİLETİŞİM
   

KÖYLÜLER TÜM GÜN NÖBETTE

11 Temmuz 2020

................................

Bolu’da 3 köyün hayvanlarını otlatmak için ortak kullandığı meranın fidan dikimi için tahrip edilmesine tepki gösteren köylüler, iş makinelerinin çalışmasını engellemek için merada nöbet tutmaya başladı.

Edinilen bilgiye göre, merkeze bağlı Çaygökpınar, Vakıfgeçitveren ve Ovadüzü köylerinde yaşayan vatandaşların hayvanlarını otlatmak için kullandıkları ortak meranın 10 dönümlük bölümünde fidan dikimi çalışması başlatıldı. Fidanların dikileceği bölgeye giren iş makinelerinin hayvanların otladıkları yeşil alanlar tahrip ettiğini gören köylüler duruma tepki gösterdi. Hayvanlarının sürekli otladığı alanların kazılması nedeniyle uzaklara gittiğini ve geri dönmediklerini söyleyen köylüler, iş makinelerinin çalışmasını engellemek için merada nöbet tutmaya başladı.

“Buraya fidan diktirmeyeceğiz”

Fidana karşı olmadıklarını ancak hayvanlarının otladığı meraya fidan diktirmeyeceklerini söyleyen Çaygökpınar köyü muhtarı Hüsamettin Biçer, “Burası 3 tane köyün ortak kullandığı meradır. Burası yüzyıllardır doğanın bize vermiş olduğu bir çayırdır. Daha önce orman açılarak yapılan bir çayır değil. Biz 4 gündür yetkililere buranın çayır olarak kalmasını istediğimizi söylüyoruz. Kimse bizi dinlemedi. Çayırı mahvettiler. Buraya fidan dikilecekmiş. Biz fidana, ormana karşı değiliz. Ormanları biz koruyoruz, gözetliyoruz. Buranın her yeri orman. Biz hayvancılıkla geçiniyoruz. Burada hayvan otlatıyoruz. Yetkililer gerekeni yapsınlar. Biz buraya fidan diktirmeyeceğiz. O zaman hayvanlarımızı bırakalım, hayvancılığı, yaylacılığı bırakalım onlar yapsınlar” dedi.

3 yorum yapılmış
 • yuksel14
  11 Temmuz 2020 • 11:39
  ya tamamda çok engemeli ve hayvanın otlayacağı bir yer değilki..neden fidenlatmıyorlarki..dağa kesime.oduna gelince koşuyorlarda niye fidan diktirmiyorlar anlamadım zaten kese kese ormanı bitirdiniz..
 • Abdullah
  11 Temmuz 2020 • 14:53
  Yüksel14 kardeş bilmedigin şey için yorum yapma ıstersen yer çok engebeli değil ormanı 3 köy halkı yok etmiyor. Ormanda ki kurumuş devrilmiş ağaçları tomruk haline getirip orman işletmesine gidiyor. Köylü halkı ağaçları talan etmez. Bence ormanı yok edenlere söyle. Biz köy halkı olarak geçen yıl ormana fidan dikimi yaptık. Darısı sana umarım sende fidan dikmissindir.
 • Bolulu
  13 Temmuz 2020 • 11:40
  Bunlar nasıl insanlar hem ormanı yok ediyor hemde ağaç dikilmesini engelliyor. Allah akıl fikir versin. Yaş kesen baş keser.
     Yorum yazın
Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.

Bu sayfadaki içerik, Adobe Flash Player'ın daha yeni bir sürümünü gerektiriyor.

Adobe Flash player Edinin

Web Hosting - Domain
EN ÇOK OKUNANLAR
VİDEO HABERLER
İzzet Baysal Caddesi Güler 2 İşhanı Kat 1 No-37 BOLU   Tel: 0374 218 05 03
© 2011 Tüm hakkı saklıdır. İçerik ve görseller "Telif Hakları Kanunu" ile korunmaktadır.