VEFAT HABERLERİZİYARETÇİ DEFTERİKÜNYEİLETİŞİM
   

UZUN ÇABALAR SONUCUNDA BAŞARDI

20 Mayıs 2020

....................................................................

Bolu’da, emekli metakronik mühendisi Tufan Temiz, yapay zeka sayesinde hastanın kanındaki oksijen seviyesine göre hava desteği sağlayan, 1,5 kilogram ağırlığında taşınabilir solunum cihazı üretti.

Türkiye’de ilk korona virüs vakasının görülmesi ile beraber Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ile Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank’ın, yerli solunum cihazı üretim çağrısına duyarsız kalmayan emekli metakronik mühendisi Tufan Temiz, ahşap atölyesinde çalışmalara başladı. Türkiye’de ilk vakanın görüldüğü günlerden itibaren çalışmalarına başlayan Temiz, yaklaşık 2 aylık bir çalışmanın sonucunda tasarımı ve yazılımı kendisine ait olan taşınabilir yerli solunum cihazının prototipini hazırladı. Yaklaşık ağırlığı 1,5 kilogram olan ve akü ile çalışabilen solunum cihazı, kişinin bilgilerinin girilmesinin ardından yerleştirilen sensörler sayesinde kandaki oksijen seviyesini ölçerek, hastanın durumuna göre solunum takviyesi yapıyor.

“İLK PROTOTİPİ ÇALIŞTIRDIK”

Ürettiği solunum cihazı hakkında bilgiler veren Tufan Temiz, ilk prototipi çalıştırdıklarını belirterek, “Mart ayında korona virüs ortaya çıktığında Sağlık Bakanı ve Teknoloji Bakanı ‘Solunum cihazına ihtiyacımız olacak, yerli ve milli üretim yapabilecek herkes bu işe girişsin. Mücadele başlayacak’ dediler. Ben de o zaman kendi imkanlarımla tasarlayabileceğim bir cihaz düşündüm. Benim imkanlarım taşınabilir bir cihaz yapabilecek kadardı. Öyle başladım ben tasarımlara. 10 Mart’tan bugüne kadar bin 200 satır kodlama yaptım. İlk prototipi çalıştırdık. Bunu yaparken de tıbbi konularda nasıl olması konusunda Selami doktorumuz bize çok yardımcı oldu. 10 Mart’tan bu yana sabahlara kadar çalıştık” dedi.

“EN BÜYÜK ÖZELLİĞİ TAŞINABİLİYOR OLMASI”

Ürettiği cihazın en büyük özelliğinin taşınabilir olması olduğunu belirten Temiz, “En büyük özelliği taşınabiliyor olması. Yaklaşık ağırlığı 1,5 kilogram. Çok kolay kullanılabilen, mekanik bir arıza olduğunda birkaç saniye içinde manuel kullanıma dönebilen bir cihaz. Ambulanslarda, mobil sağlık ekipleri çantasında taşıyabiliyor. Aküyle 4 saat boyunca çalışma kapasitesi var. Ama normalde elektriğe taktığınızda çalışabiliyor. Akülü olmasının sebebi kırsal alanda müdahale yapmaları gerektiği zaman” şeklinde konuştu.

“MAKİNEDE 3 SEGMENT VAR”

Temiz, oksijen sensörünü hastanın parmağına taktıktan sonra gerisini makinenin hallettiğini ifade ederek, “Yapay zekayla çalışıyor. Hastanın parmağına takacağınız bir sensörle makine çalışmaya başlıyor. Kanındaki oksijen oranını ölçüyor. Makinede doktorun bir takım ayarları girmesi gerekiyor. Hastanın yaşını girmesini gerekiyor. Çünkü makinede çocuk, yetişkin ve yaşlı 3 segment var. Ona göre seçimini yapıyor. Oksijen sensörünü parmağına taktıktan sonra gerisini makine hallediyor” ifadelerini kullandı.

 • UZUN ÇABALAR SONUCUNDA BAŞARDI
 • UZUN ÇABALAR SONUCUNDA BAŞARDI
 • UZUN ÇABALAR SONUCUNDA BAŞARDI
 • UZUN ÇABALAR SONUCUNDA BAŞARDI
6 yorum yapılmış
 • sa
  20 Mayıs 2020 • 14:29
  Tebrik ederim
 • Zlfiyeteyzen
  20 Mayıs 2020 • 22:31
  Yolun açık olsun.Başarılar dilerim.Çalışman,, solunum cihazın,, hastalara şifa dağıtsın.
 • Zlfiyeteyzem
  20 Mayıs 2020 • 22:33
  Başarılar dilerim.Yolun açık olsun
 • Ali
  21 Mayıs 2020 • 00:06
  Helal olsun üstat tebrik ederim geri dönüşü bol olsun inşallah da neden konu bilim veya benzeri şeyler olduğunda kimse yorum yapmiyor düşündürücü oysaki konuşmayı da çok severiz bilir bilmez.cok uzucu....
 • idem
  21 Mayıs 2020 • 03:01
  Ne güzel bir haber.Umarım gerekli destek sağlanır ve seri üretime de geçerler.
 • Hacer
  21 Mayıs 2020 • 15:08
  Ne acıdır ki ancak Corona pandemi salgınıyla Koa solunum hastaları da günün birinde faydalanabilektir inşallah . Tebrik ederim.
     Yorum yazın
Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.

Bu sayfadaki içerik, Adobe Flash Player'ın daha yeni bir sürümünü gerektiriyor.

Adobe Flash player Edinin

Web Hosting - Domain
EN ÇOK OKUNANLAR
VİDEO HABERLER
İzzet Baysal Caddesi Güler 2 İşhanı Kat 1 No-37 BOLU   Tel: 0374 218 05 03
© 2011 Tüm hakkı saklıdır. İçerik ve görseller "Telif Hakları Kanunu" ile korunmaktadır.