VEFAT HABERLERİZİYARETÇİ DEFTERİKÜNYEİLETİŞİM
   

ÇOK SERT 10 OCAK AÇIKLAMASI

9 Ocak 2020

................................

Bolu Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Bülent Velioğlu, ”Gazetecilik çok ciddiye alınması ve ciddiyetle yapılması gereken bir meslektir ” ifadesini kullandı.

Bolu Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Bülent Velioğlu Bolu Gazeteciler Cemiyeti Yönetim Kurulu adına açıklama yaparak,  10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nü kutladı. Velioğlu açıklamasında; “ Basın yayın organları içerisinde çalışan muhabirinden, sayfa editörüne, yazarından, kameramanına ve matbaasında çalışan tüm gazetecilerimizin 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nü kutlar, hayatlarında sağlık ve başarılar dileriz. Hakkı ile yapılan gazetecilik kutsal bir görevdir. Ama ne yazıktır ki, gazetecilik mesleğinin itibarının zedelendiği bir dönem yaşıyoruz. Bir türlü denetlenemeyen ve düzene sokulamayan internet siteleri mantar gibi bitiyor, gazetecilik meslek ahlakına uyulmuyor ve her internet sayfası açan, her gazete çıkaran kendisine her şeyi hak görüyor, söylüyor, yazıyor, hakaret ediyor. Gazetecilik mesleği kullanılarak kişiler, mevkiler makamlar aşağılanıyor. Oysa ki, gazetecilik çok ciddiye alınması ve yapılması gereken bir meslektir.”

“YÜRÜME BİLMEYEN YOLU BOZAR, SÖYLEME BİLMEYEN SÖZÜ BOZAR”

 “Gazeteci olmak için önce bilgili olmak, analiz yapmak gerekir. Sorunları ve konuları etraflıca bilmek ve kavramak gerekir. Bunlarla da yetinilmez, gazeteci söylediklerini ve yazdıklarını doğru bir kaynağa dayandırmayı görev bilmedilir. Ama ne yazıktır ki, bugün gazetecilik mesleği, meslekle uzaktan yakından alakaları olmamalarına, pek çok şeyi bilmemelerine, her şeyi herkesten iyi bildiğini iddia edenlerle, Yakut Türkleri'nin, 'Yürüme bilmeyen yolu bozar, söyleme bilmeyen sözü bozar' atasözünün anlamını kavrayamayanlarla, bilgi sahibi olmadan fikir verenlerle, yani, 'Aklı fukara, fikri ukala' olan kişiler yüzünden hak etmiş olduğu değeri görememektedir. Toplumun bütün kesimlerinin gazeteci olanlarla olmayanları ayırt edeceğinden şüphemiz yoktur. Ama şu unutulmamalıdır ki, gazeteciyim diyerek kendilerini dev aynasında görenler, sözde her şeyi bilenler, her şeyi söyleyenler, gün gelir kendileri söylerler, kendileri dinlerler. Bu tür insanlar yüzünden gazetecilik mesleğini hakkı ile yapanların haberlerinden, eleştirilerinden rahatsız olup tehditle eleştirenler de, kendilerine söyleyip, kendilerine söverler. Bütün meslektaşlarımızın 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü kutlu olsun” ifadelerini kullandı.

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun!
     Yorum yazın
Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.

Bu sayfadaki içerik, Adobe Flash Player'ın daha yeni bir sürümünü gerektiriyor.

Adobe Flash player Edinin

Web Hosting - Domain
EN ÇOK OKUNANLAR
VİDEO HABERLER
İzzet Baysal Caddesi Güler 2 İşhanı Kat 1 No-37 BOLU   Tel: 0374 218 05 03
© 2011 Tüm hakkı saklıdır. İçerik ve görseller "Telif Hakları Kanunu" ile korunmaktadır.