VEFAT HABERLERİZİYARETÇİ DEFTERİKÜNYEİLETİŞİM
   

26 MESLEĞE BELGE ZORUNLULUĞU

18 Kasım 2019

............................

Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, belge zorunluluğu getirilen meslek sayısının 143’e yükseldiğini belirterek, 26 mesleğe daha Mesleki Yeterlilik Belgesi zorunluluğu getirdiklerini açıkladı.

Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, yazılı açıklamasında mesleki yeterlilik belgesinin önemini vurgulayarak, 2015’ten itibaren uygulanan belge zorunluluğu ile iş kazalarının azaldığını, iş piyasasının ihtiyaç duyduğu nitelikli ve belgeli iş gücünün çalışma hayatına kazandırıldığını ifade etti.

HANGİ MESLEKLERE BELGE ZORUNLULUĞU GETİRİLDİ?

26 meslek ile birlikte bugüne kadar belge zorunluluğu getirilmiş meslek sayısının 143’e yükseltildiğini belirten Bakan Selçuk, “Aralarında Taşlama Tezgah İşçisi, Haddeci, İplik Operatörü, Tarihi Eser Koruma ve Restorasyon Elemanı, Deri İşlenti Operatörü, Liman Forklift Operatörü, Yüksek Gerilim Montaj ve Teçhizat Test Elamanının da olduğu mesleklerde belgesiz işçi çalıştıran iş yerlerinde, işveren veya işveren vekiline tebliğ yayın tarihinden bir yıl sonra para cezası uygulanacaktır. Bu bakımdan işverenlerimizin ve işçilerimizin bu konuda duyarlı olması gereklidir” açıklamasını yaptı.

“BELGELENDİRMESİ OLANAĞI SAĞLIYORUZ”

Bakan Selçuk, mesleki yeterlilik belgesi sınav ve belge ücretlerinin de hükümet tarafından karşılandığını belirterek, “Bu teşvik ile birlikte çalışan ve işverenlerimize ilave mali yük getirmeden çalışanlarının bilgi, beceri ve yetkinliklerini ölçme, değerlendirme ve belgelendirmesi olanağı sağlıyoruz. Bu çerçevede 718.668’i zorunluluk kapsamındaki mesleklerde olmak üzere toplamda 792.695 adet MYK mesleki yeterlilik belgesi verdik” dedi.

ÇALIŞMA ŞARTI

Mesleki Yeterlilik belgesi zorunluluğunda tebliğ yayım tarihinden itibaren 12 ay sonra belgesiz kişiler çalıştırılamamaktadır. Buna göre, tebliğlerde yer alan mesleklerde çalışan kişilerin MYK mesleki yeterlilik belgesi, ustalık belgesi veya mesleki ve teknik eğitim programlarından (meslek lisesi) ilgili alan ve dallardan alınmış diplomaya sahip olmaları gerekmektedir. Bu üç belge dışında yer alan belgeler belge zorunluluğu kapsamında çalışma şartını karşılamamaktadır.

 

4 yorum yapılmış
 • batandas
  18 Kasım 2019 • 23:07
  belge ücrete tabidir yani many many many
 • Galip
  19 Kasım 2019 • 15:45
  Mesleki yeterlilik belgesini getiriyosan meslege göre ücret belirlicen patronlar bir kişiye on ayrı iş yatırıyo asgari ücrete
 • nemsiz
  20 Kasım 2019 • 00:40
  Parasız işde yok iş olmayınca ekmekde yok anlaşılan
 • Onur
  20 Kasım 2019 • 10:46
  Garibanın yiyebileceği bir parça kuru ekmeği vardi onuda bu sebeble elinden alında türk vatandaşlarınız artik olsun daha iyi siz suriyeli lere vatandaşlık hakkı verin iş fırsatı verin bedava devletten kisi başı 2000 tlf çalışmadan para alsınlar duy devlet sende türk vatandaşına calismayeterlilik belgesi iste
     Yorum yazın
Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.

Bu sayfadaki içerik, Adobe Flash Player'ın daha yeni bir sürümünü gerektiriyor.

Adobe Flash player Edinin

Web Hosting - Domain
EN ÇOK OKUNANLAR
VİDEO HABERLER
İzzet Baysal Caddesi Güler 2 İşhanı Kat 1 No-37 BOLU   Tel: 0374 218 05 03
© 2011 Tüm hakkı saklıdır. İçerik ve görseller "Telif Hakları Kanunu" ile korunmaktadır.