VEFAT HABERLERİZİYARETÇİ DEFTERİKÜNYEİLETİŞİM
   

KURALLARI YIKAN ‘MAKBULE USTA’

7 Kasım 2019

............................

Bolu’da yaşayan 52 yaşındaki Makbule Mutluer, yardım için gittiği oto lastik tamirhanesini eşi emekli olduktan sonra devralarak, 5 yıldır müşterilerine hizmet veriyor.

Eşinin emekli olmasıyla eşinin işini devralan Makbule Mutluer, yaptığı açıklamada çocukları büyüyünce evde sıkılmaya başladığını belirterek, çalışmak istemesi üzerine eşine yardım etmek için oto lastik tamirhanesine gidip gelmeye başladığını ifade etti. Zamanla mesleğin inceliklerini öğrendiğini aktaran Mutluer, “Bu işe başlayalı 10 sene oldu. İlk başladığımda sanayide biraz garip karşılandım. Sanayideki arkadaşlar ‘Senin burada ne işin var. Evinde otursana, ev işi yapsana.’ dedi. Aradan zaman geçince bana alıştılar. Bu durumdan ben de memnunum, müşteriler de memnun. İşimden de memnunum.” diye konuştu.

“İŞİMİ SEVİYORUM”

Mutluer, işini çok sevdiğini dile getirerek, “İnsanlar ‘Bu kadın işi değil.’ dedi ama kadının yapmayacağı bir şey yok bence. Herkes her şeyi yapabilir. İş yapmaktan zorlanmadım, işimi seviyorum. Sadece insanların bu işi yapmama karşı bakışlarından zorlandım.” ifadelerini kullandı.

Müşterilerle ilgilenip lastik değişim ve tamir işlerini yaptığını anlatan Mutluer, şöyle devam etti: “Büyük lastiklerde biraz zorlanıyorum. Büyük lastiklere gücümün yetmediği zamanlar oluyor. Genelde küçükleri yapıyorum. Yapamayacağım türde lastik gelince eşimi yardıma çağırıyorum. Bana yardım ediyor çünkü bir kadın olarak büyük lastiklerde zorlanıyorum. Ona göre büyük makine aldım ama yine de güç istiyor. Eşim emekli olunca dükkânı bana devretti. Önceden eşime yardım ediyordum, şimdi ben işletiyorum. Eşim, emekli olalı yaklaşık 5 sene oldu. O günden beri tüm işleri kendim yapıyorum. Lastikçilik bana kolay geliyor ama diğer kadınlara göre zor olabilir. Aslında zor değil, ağır, biraz güç isteyen bir iş. Yoksa bir zorluğu yok.” Kadınlara da çalışmaları tavsiyesinde bulunan Mutluer, herkesin her işi yapabileceğini vurguladı.

“HERKES HER İŞİ YAPABİLİR”

Mutluer, sözlerini şöyle tamamladı: “Herkes her işi yapabilir. Çoluk çocuk büyüyüp evde yalnız kalınca insanın canı sıkılıyor. Kadınlar da yalnız kaldığında evde işleri olmadığında ek iş yapabilir. Hem çalışırlar, sigortaları işler, emekli olabilirler. Bunları düşünmek lazım. Her kadının çalışmasını ve emekli olmasını isterim. İlla lastikçilik ya da ağır işte değil. Kendilerine göre işler yapabilirler.”

 

  • KURALLARI YIKAN ‘MAKBULE USTA’
  • KURALLARI YIKAN ‘MAKBULE USTA’
  • KURALLARI YIKAN ‘MAKBULE USTA’
Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun!
     Yorum yazın
Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.

Bu sayfadaki içerik, Adobe Flash Player'ın daha yeni bir sürümünü gerektiriyor.

Adobe Flash player Edinin

Web Hosting - Domain
EN ÇOK OKUNANLAR
VİDEO HABERLER
İzzet Baysal Caddesi Güler 2 İşhanı Kat 1 No-37 BOLU   Tel: 0374 218 05 03
© 2011 Tüm hakkı saklıdır. İçerik ve görseller "Telif Hakları Kanunu" ile korunmaktadır.