Reklamı geç
VEFAT HABERLERİZİYARETÇİ DEFTERİKÜNYEİLETİŞİM
   

İŞKUR AÇIKLADI

5 Kasım 2019

.....................................

Bolu Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürü İsmail Yalçın, ilimizde gerçekleştirilen 2019 yılı İşgücü Piyasası Araştırması’nın sonuçları hakkında düzenlediği basın toplantısında “Bolu ilimizde 2020 yılı içerisinde %4,8’lik istihdam artışı bekliyoruz.” ifadelini kullandı.

İŞKUR, Bolu ilinde 401 işyerini ziyaret ederek eleman ihtiyaçlarını tespit etti. Bu araştırma sonucunda piyasanın en çok ihtiyaç duyduğu işgücü alanları İmalat, Ulaştırma ve Depolama ile Toptan ve Perakende ticaret olarak belirlendi. İl Müdürü İsmail Yalçın yaptığı açıklamada, “Bolu genelinde 20+ istihdamlı işyerlerinin %33,2’sında 533 kişilik açık iş olduğu tespit edildi. Bolu genelinde açık iş oranı %1,8 olarak hesaplanmış ve en yüksek açık işe sahip sektör 299 kişiyle İmalat sektörü olmuştur. İşverenlerin en çok talepte bulundukları meslekler Proses İşçisi, Piliç Kesim ve İsleme Elemanı ve Makineci (Dikiş) tir.  Açık işlerde en çok aranılan ilk üç beceri Fiziki – Bedensel Yeterlilik, Takım Çalışması, Yeterli Mesleki/Teknik Bilgi ve Tecrübedir.” dedi. İsmail Yalçın ayrıca, “İşverenler talep ettikleri açık işleri en çok İŞKUR aracılığı ile aramaktadır.” dedi.

%4,8 ORANINDA ARTMA ÖNGÖRÜLÜYOR

Bolu ilinde yapılan araştırma kapsamındaki 20+ istihdamlı işyerlerinin %35’ünde 508 kişinin temininde güçlük çekildiğini belirten Yalçın, Eleman temininde en çok güçlük çekilen mesleklerin Paketleme İşçisi, Plastik Enjeksiyon Üretim Elemanı, Kesimhane İşçisi, Garson (Servis Elemanı), Piliç Kesim ve İşleme Elemanı, Makineci (Dikiş), Tır-Çekici Şoförü, Konfeksiyon İşçisi, Brode Makinesi Operatörü/Brodecı, olduğunu belirtti. İsmail Yalçın ayrıca Bolu genelinde 20+ istihdamlı işyerlerinde bin 407 kişilik istihdam artışı beklendiğini ve işverenlerin 2020 yılı Nisan ayı sonuna kadar istihdamlarının %4,8 oranında artmasını öngördüğünü ifade etti. En fazla istihdam artışı beklenen sektörlerin İmalat ile Toptan-Perakende Ticaret sektörlerinde olacağını dile getiren İsmail Yalçın, Paketleme İşçisi, Plastik Enjeksiyon Üretim Elemanı, Proses İşçisi ve Makineci (Dikiş) mesleklerinde azalış olmasını beklediklerini sözlerine ekledi.

 

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun!
     Yorum yazın
Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.

Bu sayfadaki içerik, Adobe Flash Player'ın daha yeni bir sürümünü gerektiriyor.

Adobe Flash player Edinin

  • ÖZCAN’DAN AK PARTİLİ AYDIN’A ÇOK SERT SÖZLER
Web Hosting - Domain
EN ÇOK OKUNANLAR
VİDEO HABERLER
İzzet Baysal Caddesi Güler 2 İşhanı Kat 1 No-41 BOLU   Tel: 0532 709 63 26
© 2011 Tüm hakkı saklıdır. İçerik ve görseller "Telif Hakları Kanunu" ile korunmaktadır.