VEFAT HABERLERİZİYARETÇİ DEFTERİKÜNYEİLETİŞİM
   

“KESİNLİKLE KARŞIYIZ” ÇAĞRISI

4 Kasım 2019

..........................................

Bolu’ya bağlı Müstakimler Köyünde kurulması planlanan çöp tesisi ile birlikte Düzce başta olmak üzere çevre illerin çöplerinin de Bolu’da toplanacak olmasına bölgede yaşayan muhtarlar tepki gösterdi.

Bölgede bulunan köy muhtarları konuyla alakalı olarak bir basın açıklaması yaptılar. Muhtarlar adına konuşan Müstakimler Köyü Muhtarı Halit Uzunbay; “Öncelikle hepinize duyarlılığınızdan ve ilginizden dolayı teşekkür ediyoruz. Dün bizim için tam anlamıyla şok denilebilecek bir haber üzerine durumumuzu ve tepkimizi paylaşmak üzere sizleri buraya davet ettim. Ben Müstakimler köyü muhtarıyım. Arkadaşlarım da komşu köylerimizin muhtarları. Köyümüz Bolu Merkeze bağlı, Bolu’ya 22 km mesafede Bolu Mengen yolu üzerinde 26 haneli bir köydür.Basından öğrendiğimiz kadarıyla daha önce çimento fabrikasına malzeme alınan yaklaşık 230 dönüm alana çok büyük bir çöp yakma tesisi kurulacakmış. Bu tesisin kapasitesi ilçelerde dahil olmak üzere Bolu’nun çöplerinin 2 -3 katı büyüklüğündeymiş yani Düzce gibi çevre illerden yakılması için çöp gelmesi gerekiyormuş.

Nasıl yakılıyor tekniğini teknolojisini biz bilemeyiz ama diğer illerden duyduğumuz gördüğümüz kadarıyla yakılan bölgeden geçerken bile tahammül edilemeyecek ve buradan bir daha geçmeyeceğim dedirtecek kadar bir koku ve havada mahiyetini bilemediğimiz bir duman oluşturuyor. Mesela İstanbul’da şimdiki hava alanına yakın bölgede bir tesis vardı şimdi kaldırılıyor galiba. Bu tesisin kokusu en az 10 km çapında bir alandan hissediliyormuş.

“EN AZ 10 KÖY SÜREKLİ TESİRİ ALTINDA KALACAK”

Bu tesis yapılırsa en az 10 köy sürekli tesiri altında kalacak, çevredeki köyleri hesap etmiyorum. Çaydurt Mengen arası Büyüksu havzası onlarca köyün yer aldığı büyük bir yaşam alanı köylerimizden şehirlere göç olsa da köylerimizde hala insanlar yaşıyor, tarım ve hayvancılık yapılıyor. Hatta özellikle şehirlerde yaşayıp da emekli olan akrabalarımızı ve şehirlerde yaşayan komşularımızı köylere davet ediyoruz. Hal böyle iken köyümüze bu çöp yakma fabrikası kurulursa bırakın şehirlere göç etmiş köylülerimizi geri getirmeyi mevcut köylerde yasayan bizler bir an önce doğduğumuz yaşadığımız köylerden ayrılmak zorunda kalacağız.

Çöp içinde, pis kokulu kirli havalı köyde kimse yaşamak istemez. Dolayısıyla bu çöp yakma fabrikasının kurulmasına kesinlikle karşıyız. Böyle bir ihtiyaç olabilir, ama bunu getirip köylerimizin içine kurmanın bir anlamı yok. İnsanların yaşamadığı yanından geçmeyeceği kimseye zarar vermeyecek bir bölgeye kursunlar. Burayı çok düşünüp bir şey yapmak istiyorlarsa burayı ağaçlandırsınlar bunu da istiyoruz” ifadelerini kullandı.

 

2 yorum yapılmış
  • ZikriA
    4 Kasım 2019 • 22:27
    Çöp fabrikası yapılıyorsa şans ayanıza geldi demektir çöpler yanınca kokucak diye düşünüyorsanız kokmaz çünkü benim Almanyada yaşadığım şehirde yaptılar bütün çevre şehirlerin çöplerini de oraya getirip yakıyorlardı çöpolmasaolmaz baya bir çöp olması lazım iş ayanıza geliyor
  • Destek
    5 Kasım 2019 • 03:11
    Greenpeace'den destek istenebilir.
     Yorum yazın
Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.

Bu sayfadaki içerik, Adobe Flash Player'ın daha yeni bir sürümünü gerektiriyor.

Adobe Flash player Edinin

Web Hosting - Domain
EN ÇOK OKUNANLAR
VİDEO HABERLER
İzzet Baysal Caddesi Güler 2 İşhanı Kat 1 No-37 BOLU   Tel: 0374 218 05 03
© 2011 Tüm hakkı saklıdır. İçerik ve görseller "Telif Hakları Kanunu" ile korunmaktadır.