VEFAT HABERLERİZİYARETÇİ DEFTERİKÜNYEİLETİŞİM
   

'FARKINDALIK KOŞUSU' SPORCULARI BOLU'DA

28 Ekim 2019

....................................

Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından “Engelsiz bir dünya için biz de varız.” sloganıyla ilk kez düzenlenen 29 Ekim Farkındalık Koşusu’na katılan sporcular, Bolu’ya geldi.

İstanbul’dan hareket eden koşucuların Ankara’dan önceki durağı Bolu oldu. Sporcuları, kent Meydanında Bolu Valisi Ahmet Ümit, Gençlik ve Spor İl Müdürü Şerafettin Çilkara, kurum müdürleri, sporcular ve vatandaşlar karşıladı. Kortej eşliğinde Kent Meydanı’na gelen sporculara, Bolulu sporcular da eşlik etti. Saygı Duruşunda bulunulmasının ardından İstiklal Marşının okunması ile başlayan etkinlikte ilk olarak konuşan İstanbul Zihinsel Engelliler İçin Eğitim ve Dayanışma Vakfı (İZEV) Başkanı Hakan Kural, önemli bir günde kendilerini yalnız bırakmayan katılımcılara teşekkür etti.

FARKINDALIĞI HERKESE AŞILAMAYA ÇALIŞIYORUZ”

Kural, farkındalık temalı koşunun geleneksel olarak yapılacağının altını çizerek; “Çok önemli olduğunu düşündüğümüz bir organizasyon. İZEV olarak bizler toplumda zihinsel olarak tanımlanan bireylerin yaşam hakkına dair bir farkındalık temalı koşu geleneksel olarak yapılacak bundan sonra. Gençlik ve Spor Bakanlığımızın büyük emeği ve desteği le İZEV olarak bu organizasyonu başlatmış bulunuyoruz. Taksim Meydanı’ndan start aldık. Amacımız hem Türkiye’nin değerlerini yansıtmak hem de bu değerler içinde farkındalık temasını bütün topluma yayıyor olmak. Kocaeli, Sakarya ve Düzce’nin ardından Bolu’dayız. Bu güzel kutlama ve karşılama için çok teşekkür ediyorum. Vakıf başkanı olarak onur duydum. Milyonlarca insana ulaşacağız. Farkındalığı herkese aşılamaya çalışıyoruz çünkü sevgi, doğruluk ve dürüstlük bulaşıcıdır.” şeklinde konuştu.

“ENGELLİ BİREYLERİMİZİN TOPLUMDAKİ BAKIŞ AÇILARINI DEĞİŞTİRMEK İSTİYORUZ”

Gençlik ve Spor Bakanlığı Eğitim Kültür Genel Müdürlüğü Daire Başkanı Cemal Sofuoğlu, 29 Ekim farkındalık koşusu adı altında bu yıl ilkini gerçekleştirdikleri bir farkındalık programı yaptıklarını belirterek; “Program kapsamında 6 ilden geçiyoruz. Şimdi Bolu’da “engel tanımayanlar” temamız var. Yarın da Ankara’da Anıtkabir özel etabını koşacağız. Ankara’daki temamız da “Cumhuriyet ve Gençlik” olacak. Burada amaçlarımızdan bir tanesi de engelli bireylerimizin toplumdaki bakış açılarını değiştirmek istiyoruz. Onlara bir şans verildiği zaman ne kadar güzel başarılar elde edildiğini görüyoruz. Her ilimizde var. Farklı branşlarda birincilik elde eden dünya şampiyonu olan Avrupa şampiyonu olan olimpiyat şampiyonu olan sporcularımız var. Yeter ki bir şans tanıyalım diyorum” ifadelerini kullandı.

MADDİ DEĞİL, RUHLARDA ENGEL OLUR”

Bolu Valisi Ahmet Ümit, gerçek engelin akıllarda değil kafalarda olduğunu vurgulayarak; “İnsanlar, bir anadan bir babadan doğuyor ve doğduğu yeri seçemiyor, başına gelecekleri de bilmiyor. Sağlıklı birer nesil olabilmek adına hepimizin çok önemli görevleri var. Netice itibariyle, hangimizin ne zaman engelli olacağı konusunda kimsenin hiçbir garantisi yok. Bugün engelli gibi gözüken kardeşlerimiz belki de çok daha sağlamlar. Gerçek engel akılda değil, kafalardadır. Maddi değil, ruhlarda engel olur. O bakımdan, engelli diye tabir ettiğimiz kardeşlerimizin sporda, sanatta ne kadar başarılılar sağladığına hep beraber şahit oluyoruz. Gerek ülkemizde gerekse dünya çapında bunları hep birlikte görüyoruz. Bu yüzden, konuyu kavramak lazım, içselleştirmek lazım, tedbirli olmak lazım” dedi.

Konuşmaların ardından Vali Ahmet Ümit, İstanbul’dan başlayarak Ankara’ya kadar koşacak olan sporculara bayrak ve plaket teslim etti. 29 Ekim Farkındalık Koşusu, Gençlik ve Spor Bakanlığı Eğitim, Araştırma ve Koordinasyon Genel Müdürlüğünün öncülüğünde, Spor Hizmetleri Genel Müdürlüğü, İZEV, Türkiye Atletizm Federasyonu, Türkiye Bedensel Engelliler, Türkiye Görme Engelliler, Türkiye İşitme Engelliler ve Türkiye Özel Sporcular spor federasyonları ile yarışılacak illerin valilikleri, yerel yönetimler, sivil toplum kuruluşları ve gönüllülerin desteğiyle gerçekleştirildi.

Bayrak koşusu, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nda ise Anıtkabir’de sona erecek.

 

  • 'FARKINDALIK KOŞUSU' SPORCULARI BOLU'DA
  • 'FARKINDALIK KOŞUSU' SPORCULARI BOLU'DA
Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun!
     Yorum yazın
Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.

Bu sayfadaki içerik, Adobe Flash Player'ın daha yeni bir sürümünü gerektiriyor.

Adobe Flash player Edinin

Web Hosting - Domain
EN ÇOK OKUNANLAR
VİDEO HABERLER
İzzet Baysal Caddesi Güler 2 İşhanı Kat 1 No-37 BOLU   Tel: 0374 218 05 03
© 2011 Tüm hakkı saklıdır. İçerik ve görseller "Telif Hakları Kanunu" ile korunmaktadır.