VEFAT HABERLERİZİYARETÇİ DEFTERİKÜNYEİLETİŞİM
   

ATANAMAYAN ÖĞRETMEN PASTACI OLDU

22 Eylül 2019

.....................

Bolu’da, mezun olduktan sonra matematik öğretmenliğine atanamayan 29 yaşındaki Melike Kubilay, hayal ettiği mesleğini KOSGEB yardımıyla açtığı butik pasta dükkanında yaptığı pastalarına yansıtıyor. 

Bolu’da, Abant İzzet Baysal Üniversitesi Matematik öğretmenliği bölümünden mezun olan 29 yaşındaki Melike Kubilay, 1 yıl boyunca öğretmen olarak atanabilmek için KPSS sınavlarına hazırlandı. Zorlu sınav hazırlığı sürecinde boş zamanlarında evinde pasta yapan Kubilay, girdiği sınavın ardından atanamayınca öğretmenlik hayalinden vazgeçerek evinde hobi olarak yaptığı pasta işini ticarete dönüştürmeye karar verdi. Çevresinde gördüğü butik pastaları kendisinin de yapabileceğine inanan Kubilay, KOSGEB’e başvurarak girişimcilik kursuna katıldı. Girişimcilik kursunun yanı sıra Bolu ve İstanbul’da butik pasta kursuna da giden Kubilay, 2016 yılının Ocak ayında ‘Kremalı Dükkan’ adını verdiği işyerini açtı.

ATANAMADI, PASTACI OLDU..

Öğretmenlik hayalinden vazgeçerek pastacı olma serüvenini anlatan Kubilay, “Ortaokuldan itibaren hep matematik öğretmeni olmak istiyordum. Daha sonra formasyon aldıktan sonra KPSS için çalışmaya başladım ama çok zorlu bir süreç. Çoğu kişi de atanamıyor. Ben de atanamadım. O dönemde KPSS’ye çalışırken bu işle uğraşmaya başladım. Birkaç kişide de gördüm ve  araştırmaya başladım. Ben bunu yapabilirim diye düşündüğümde KOSGEB’e gittim. 2016 yılının Ekim ayı gibi karar verdim. Ocak’ta da işbaşı yaptım. Buranın açılımı için İstanbul ve Bolu’da eğitimlere katıldım” dedi.

“HAYATIN HER YERİNDE MATEMATİK VAR”

Matematiği yaptığı butik pastalarda kullanan ve butik pasta öğreticisi de olacağını ifade eden Melike Kubilay, “Hayatın heryerinde matematik var. Bu pastalarda da kullanıyorum. Altın oran diye bir gerçek var. O yüzden de pastalara da yansıtmamı kolaylaştırıyor matematik. İyiki matematiğin de pastaları da seviyorum. İkisinin birleşmesi çok güzel oldu. Pastaların üzerine matematiksel şekillerle figürler çalışıyorum. Yani aynı matematiği onların üzerinde de çalışabiliyorum. O yüzden ben yine aynı mesleğimi yapmış oluyorum. Sadece bu sefer pasta öğreticisiyim. Yine öğretmenlik yapıyorum. Zaten eğitimlere de başlayacağız. O yüzden öğretmenliği de matematiği de kullanmış olacağım” şeklinde konuştu.

“BÜYÜKŞEHİRLERDEN PASTA TALEBİ ALIYORUZ”

Yaptığı butik pastalara Türkiye’nin farklı illerinden talep olduğunu söyleyen Kubilay, “İlk yıllarımda daha çok Bolu çevresinden pasta isteniyordu. Ama daha sonra İstanbul, Ankara, Kocaeli, İzmir gibi büyükşehirlerden bile pasta talebi almaya başladık. Fiyatları normallere göre pahalı. Dilim başları 12 liradan başlayıp 25-30 liralara kadar çıkıyor. 15 kişilik bir pasta yaklaşık 200 liradan başlıyor ve 450 liraya bile verdiğimiz pastalar var. Bunlar özel üretim pastalar” ifadelerini kullandı

  • ATANAMAYAN ÖĞRETMEN PASTACI OLDU
  • ATANAMAYAN ÖĞRETMEN PASTACI OLDU
  • ATANAMAYAN ÖĞRETMEN PASTACI OLDU
  • ATANAMAYAN ÖĞRETMEN PASTACI OLDU
1 yorum yapılmış
  • jalesonercanbolat
    23 Eylül 2019 • 14:35
    canım ,Melikeciğim çok başarılısın.Senin pastalarını çok beğeniyoruz.Yeğenim çocuklarına yaptırdığım pastaları Belçikaya götürdü yurt dışında da çok beğenilmiş.Emeğine ellerine sağlık.
     Yorum yazın
Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.

Bu sayfadaki içerik, Adobe Flash Player'ın daha yeni bir sürümünü gerektiriyor.

Adobe Flash player Edinin

Web Hosting - Domain
EN ÇOK OKUNANLAR
VİDEO HABERLER
İzzet Baysal Caddesi Güler 2 İşhanı Kat 1 No-37 BOLU   Tel: 0374 218 05 03
© 2011 Tüm hakkı saklıdır. İçerik ve görseller "Telif Hakları Kanunu" ile korunmaktadır.