VEFAT HABERLERİZİYARETÇİ DEFTERİKÜNYEİLETİŞİM
   

"STRATEJİK PLANIMIZ ÖRNEK ALINACAK"

10 Eylül 2019

..............................

Bolu Belediye Meclisi Eylül Ayı 2. Oturumunda, Belediyenin 4 yıllık stratejik planı oy çokluğu ile kabul edildi. Başkan Özcan, “Stratejik planımız bir çok Belediye tarafından örnek alınacak” dedi.

Bolu Belediye Meclisi Eylül Ayı 2.Toplantısı, Bolu Belediyesi Meclis Salonu’nda gerçekleşti. Yapılan toplantıyı Bolu Belediye Başkanı Özcan yönetirken, komisyonlardan gelen maddeler meclis üyelerinin oylarına sunuldu. Bolu Belediyesi tarafından hazırlanan 2020 – 2024 yıllarını kapsayan ve için Başkan Özcan’ın seçim döneminde vaat ettiği projelerinin yapım tarihlerinin yer aldığı stratejik plan, meclis üyelerinin görüşlerine ve oylamasına sunuldu. Görüşlerini bildirmek üzere kürsüye gelen Bolu Belediye Meclisi Ak Parti Grup Başkanvekili Burak Balaban, hazırlanan stratejik plan içerisindeki maddi hesap hatalarına değindi. Bu hesap hatalarının giderilmesini isteyen Balaban, aynı zamanda bütçenin gerçekçi olmadığını da söyledi.

“BEYANNAMEMİZDEKİ HUSUSLARIN YÜZDE 99’UNU STRATEJİK PLANA KOYDUK”

Balaban’ın itirazlarına cevap veren Başkan Özcan, seçim döneminde verdikleri sözlerin yüzde 99’unu buraya eklediklerini ifade ederek, “Başkan Özcan, önceki dönemlerde yapılmış 3 tane stratejik plan olduğunu belirterek, “Tutarlılık ve kaynak anlamında onlarla bu stratejik planı bir karşılaştırın. Burak Balaban’a teşekkür ediyorum o hakkı teslim ettiği için.  Bizim seçim beyannamemizdeki tüm hususların stratejik planla olup olmadığına bakmış. Boluspor Koleji, adli yardım burada yok, apartman bursu yok, belediye etüt merkezi nerede diyor. Seçim bitti, seçim döneminde verilen sözler unutulur anlayışının bizde olmadığını göreceksiniz. Çünkü biz seçim beyannamemizdeki hususların yüzde 99’unu stratejik plana koyduk. Apartmanlara burs verme meselesi stratejik plana niye girmedi? Bu zaten başladı. Bu tür konuları stratejik plana alırsak bu plan gerçekten 2-3 katı hale gelir. Belediyenin zaten bir etüt merkezi var. Biz seçim döneminde etüt merkezini yaygınlaştıracağız dedik. Alaaddin Bey döneminde başlayan bir çalışma var zaten. Boluspor kolejini biz yapmayacağız. Seçim döneminde de anlattım. Bu koleji Boluspor yapacak biz ona yardımcı olacağız.  Belediyenin yatırımı olmayacak Boluspor’un yatırımı olacak. Benim hayalim arzum bu. Adli yardım konusuna gelince önümüzdeki günlerde baro ile görüşeceğiz. Onu da baro işle birlikte müştereken yapacağız” şeklinde konuştu.

“ÖN ÇALIŞMALAR MAYIS BAŞINDA BAŞLADI”

Planın ön çalışmalarına Mayıs ayın başladıklarını kaydeden Başkan Özcan, “Samimiyet ile söylüyorum bu plan ile ilgili ön çalışmalar Mayıs başında başladı. Bu plan yazılmadan müdürlükler ile görüşülmeden, anket formlarını doldurmadan önce oturup bu planı nasıl yapalım diye kafa yoruyorsunuz. Arkadaşlarım bu planı yapmış olmak için mi yoksa gerçekten seçim sırasında söylenen sözler vaatler bunun içerisine girsin mi? Kaynakları tek tek tarayalım ona göre hazırlayalım. Bu işi iyi yapan çok az belediye var. Yasa bunu emrettiği için yapan belediyeler var. Her siyasi partiden belediye var. Biz gerçekçi olsun istedik. Bu plan yapılırken hatalar yapılmış olabilir. Rakamlar çok önemli değil” dedi.

“BELEDİYE BÜTÇESİ İLK KEZ BU SENE FAZLA VERECEK”

Başkan Özcan, belediye bütçesinin ilk kez bu sene fazla vereceğini de söyleyerek, “Bizim Bolu Belediyesinin sıkıntısı sadece rakamlarda ufak tefek hatalar yapabilirim ama 2018 yılında 55 milyonluk gayrimenkul satılı 20 küsür milyonu takasta kullanılmış. 70 milyon hedeften sapma olmuş. Biz istiyoruz ki; denk bütçeler yapalım. Bu yılki gelirimiz 220-240 milyon arası bir gelir olması gerekecek, ekonomik kriz etkisi nedeniyle biraz altında da kalabilir. Bolu belediyesi bütçesi ilk kez bu sene fazla verecek. Bütçeyi denk olarak hazırlamak bütün şirketlerin genel prensibidir. 2020 bütçemiz 2019’un bütçesinden rakam olarak küçük olacak ama gerçekleşme oranına bakınca bizim hedefimiz burada %90 civarında gerçekleşmeyi yakalayabilmek. Dolayısıyla bunun çok gerçekçi stratejik plan olduğunu düşünüyorum. Biz burada vizyonumuzu ortaya koyuyoruz. Bu vizyonu ortaya koyarken seçim dönemindeki vaatlerimizi unuttuk demedik. Seçim bitti bunlar bitti demedik. Bolu halkına söz verdik yapacağız. Rakamlar tutarlı ve gerçekçi olacak dedik” ifadelerini kullandı.

“STRATEJİK PLANIMIZ BİRÇOK BELEDİYE TARAFINDAN ÖRNEK ALINACAK”

Başkan Özcan son olarak, belediye olarak gayrimenkul konusunda şanlı bir belediye olmadıklarını vurgulayarak, “Birde biz gayrimenkul konusunda Türkiye’nin şanslı belediyelerinden biri değiliz. Elimizdeki gayrimenkulleri planlamayı yaparken de son derece dikkatli kullanmamız gerekiyor. Ben bu stratejik planın 2024 seçimlerinden sonra birçok belediye tarafından örnek alınacağını iddia ediyorum. Hazırlanış tarzı ve gerçekleşme oranları bakımından Türkiye’nin hangi siyasi partili belediye olursa olsun birçok belediye tarafından örnek alınacak” dedi.

Başkan Özcan konuşmasının ardından, 2020-2024 yıllarını kapsayan stratejik planı meclis üyelerinin oylarına sundu. Cumhur İttifakı üyeleri maddi hesap hataları ve bütçeyi gerçekçi bulmamaları nedeni ile stratejik plana olumsuz oy kullanırken, plan oy çokluğu ile kabul edildi.

3 yorum yapılmış
 • bolulu
  10 Eylül 2019 • 14:27
  biz plana bakmayız hizmet gelecekmi gelmeyecekmi göreceğiz
 • bolulu
  11 Eylül 2019 • 09:24
  Akp li balan trol lemeye basladi ;) belediye akp de iken nerde idin ozaman ceşme nin başın da idiniz akp cocuk gibi mız mız lanıyo ;) akp hata yanlis lari ortaya ciktik ca yalana iftiraya nerden ne yakalarima döndü;) akp halki düşünse yandaşı kazanmaz akpli danışman 14 bin tl maas yetmiyo 4 bintl zam vatan dasa emekli memur yuzde 3 ile 6 alti zam 1100 ila maas la gecinen var 14 bin tl maas yetmiyo 4 bin tl zam allah tqn revami allah razi olurmu sayin ak parti bu halk gafletten. Uy
 • AL
  11 Eylül 2019 • 20:58
  BOLUYA TOKİ İSTİYORUZ ÖN BAŞVURULARI ALDILAR AYLAR GEÇTİ BİR HABER YOK BOLULU YETKİLİLERİN DUYMASINI İSTİYORUZ GARİBANLARIN UMUDU
     Yorum yazın
Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.

Bu sayfadaki içerik, Adobe Flash Player'ın daha yeni bir sürümünü gerektiriyor.

Adobe Flash player Edinin

Web Hosting - Domain
EN ÇOK OKUNANLAR
VİDEO HABERLER
İzzet Baysal Caddesi Güler 2 İşhanı Kat 1 No-37 BOLU   Tel: 0374 218 05 03
© 2011 Tüm hakkı saklıdır. İçerik ve görseller "Telif Hakları Kanunu" ile korunmaktadır.