VEFAT HABERLERİZİYARETÇİ DEFTERİKÜNYEİLETİŞİM
   

GENÇ KIZDAN ÖRNEK PROJE

6 Eylül 2019

.........................

Bolu'da lise öğrencisi Buket Varilci, Amerika'da gördüğü küçük kütüphane projesini evinin önüne kurarak, okuduğu kitaplarını diğer insanlarla ücretsiz olarak paylaşıyor. Varilci, “Buradan özgür ve izinsiz bir şekilde kitapları alabiliyorsunuz. Tek isteğim, bu kütüphanelerdeki kitapları aldıktan sonra yerlerine evlerinizde kullandığınız ve diğer insanlarla paylaşmayı düşündüğünüz kitapları koymanız " ifadelerini kullandı.

Bolu'da, İzzet Baysal Anadolu Lisesi 11. sınıf öğrencisi 16 yaşındaki Buket Varilci, geçtiğimiz yıl öğrenim görmek için Amerika'ya gitti. Amerika'da yaşadığı evden okula giderken neredeyse her evin önünde küçük kütüphaneler olduğunu gören Varilci, yaptığı araştırmada, insanların okuduğu kitapları evlerinin önüne kurduğu küçük kütüphanelerde diğer insanlarla paylaştığını öğrendi. Projeyi çok beğenen Varilci, Amerika'daki öğrenimini tamamlayarak Bolu'ya döndükten sonra gördüklerini babasına da anlatarak, evlerinin önüne küçük bir kütüphane kurmak istediğini söyledi. Babasıyla birlikte küçük bir kütüphane yaparak evinin önüne koyan Buket Varilci, okuduğu kitapları diğer insanlarla paylaşmaya başladı.

"KİTAPLARI ÇEKİNMEDEN ALABİLİRLER"

Kurduğu kütüphaneden alınan kitapların geri getirilmesine gerek olmadığını ama tek isteğinin insanların da bu kütüphane kitap koymasını istediğini söyleyen Buket Varilci, " Türkiye'ye döndükten sonra bizim evimizde de çok fazla okunmuş ve artık nereye koyacağımızı bilemediğimiz kitaplarımız olduğunu farkettim. Bu kütüphane fikrimi babama sundum. O da kabul etti ve birlikte bu kütüphaneyi yaptık. İsmini "Bedava kütüphane" koyduk. Kütüphaneler kitapları bedava veriyor ama 15-20 gün sonra kitapları bu kütüphanelere geri vermeniz gerekiyor. Ama bu projede böyle bir şey yok. Buradan özgür ve izinsiz bir şekilde kitapları alabiliyorsunuz. Tek isteğim, bu kütüphanelerdeki kitapları aldıktan sonra yerlerine evlerinizde kullandığınız ve diğer insanlarla paylaşmayı düşündüğünüz kitapları koymanızı istiyorum" dedi.

"UMARIM BU PROJE BAŞKA ŞEHİRLERDE DE BAŞLAR"

Projesini Bolu Belediyesi'ne de sunduğunu ve belediyenin de projeyi yaygınlaştıracağını belirten Varilci, "Bu projeyi Bolu'da başlatmaya çalışıyorum. Umarım bu proje Türkiye'nin diğer şehirlerinde de başlar. Bizim evin önünden geçen çocukları gördüğümde hepsi ne olduğunu merak ediyor. Ama çevremizde böyle bir şey olmadığı için her ne kadar üzerinde 'al, oku, getir' de yazsa almaya çekiniyorlar. Buradan özgürce istediğiniz kitabı alabilirsiniz. Şu an Bolu'da sadece bir tane olduğu için çok sirkülasyon içinde olamadık daha. Ama Bolu Belediyesi ile konuştuk. Onlar da bu küçük kütüphanelerden inşa edecekler. Ondan sonra umarım ki bizde de sirkülasyon olmaya başlayacak" şeklinde konuştu.

 • GENÇ KIZDAN ÖRNEK PROJE
3 yorum yapılmış
 • NazmiyeAlaolu
  6 Eylül 2019 • 19:16
  Süper olmuş..Benimde o kadar çok kitabım farkı ne yapacağımı bilemiyorum...Güzel kızımızı tebrik ediyorum..
 • FahriyeKol
  6 Eylül 2019 • 20:48
  Buket Varilci kızımızı kutluyorum.Uygulama başarılı olursa örnek davranış.
 • AytenYILMAZ
  6 Eylül 2019 • 21:02
  Buketcigim.canım benim.komşu teyzene geldiğinde 1_2 aylık küçücük bir bebektin. Şimdi büyüyüp nelere imza atıyorsun. Seninle.ailenle gurur duydum. Mutlu oldum.ne güzel bir proje.. Makale yi görünce aferin bu gence hemde Bolu da dedim.bir de baktım BUKET VARİLCİ. ... Anne BAHAR VARİLCİ Ağabey BATUHAN VARİLÇİ Baba AHMET VARİLCI AİLESİNİ DE kutluyorum. Ülkemizde Sizin gibi değerli ailelerin .gençlerin dahada çoğalması dileğimiz dır. İyi k
     Yorum yazın
Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.

Bu sayfadaki içerik, Adobe Flash Player'ın daha yeni bir sürümünü gerektiriyor.

Adobe Flash player Edinin

Web Hosting - Domain
EN ÇOK OKUNANLAR
VİDEO HABERLER
İzzet Baysal Caddesi Güler 2 İşhanı Kat 1 No-37 BOLU   Tel: 0374 218 05 03
© 2011 Tüm hakkı saklıdır. İçerik ve görseller "Telif Hakları Kanunu" ile korunmaktadır.