VEFAT HABERLERİZİYARETÇİ DEFTERİKÜNYEİLETİŞİM
   

BAŞKAN ÖZCAN'IN İHALE AÇIKLAMASI

2 Ağustos 2019

..........................

Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan, Kartalkaya yolunun asfaltlanma işi hakkında, “Kamunun menfaati var her iki konuda da. Yani buradan para kazanılacaksa Bolu Belediyesi kazanacak; hem daha az kazanacak hem de onu halka hizmet olarak verilecek. Ya sen bunu nasıl kabul etmezsin” dedi.
Bolu Belediye Meclisi geçtiğimiz gün, Bolu Belediye Meclisi Salonu’nda, Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan’ın yönetiminde gerçekleşti. Yapılan toplantıya çok sayıda kişi katılırken, birim müdürlüklerinden gelen maddeler meclis üyelerinin oylarına sunuldu. Toplantıda son olarak söz alan Ak Parti Bolu Belediye Meclisi Üyesi Kamuran Avcı, Başkan Özcan’ı eleştirirken diğer yanan asfaltlama işi hakkında da sert sözler kullanmıştı.
“SEN BUNU NASIL KABUL ETMEZSİN?”
Başkan Özcan yaptığı konuşmada İl Özel İdaresi’nin, belediyenin teklifini kabul etmemesine tepki göstererek, “Kartalkaya yolu asfaltını en son kim yaptı 20 yıl önce? Maşallah yirmi yıl da dayandı bu asfalt. Bolu Belediyesi nasıl yaptı bunu? Protokolle yaptı. O zamanki Belediye Başkanı Yüksel Ceylan gitti, görüştü, bu yapıldı. Bu sefer protokol yapmadılar, önce ihale yaptılar. İhaleyi bir firma aldı. Belediyeyle çalışan bir firma aldı. Bizim yan firmamız gibi. İptal ettiler soyut gerekçelerle. İptal etmeden önce, o yan firma almadan önce biz bir teklifte bulunduk. Dedik ki; bakın şu fiyat verilmiş, normalde o fiyatla şirketin üzerine kalması lazım. Gelin dedik biz Bolu Belediyesi olarak aynı şartlarda bunu daha ucuza yapalım. O zaman ne denildi? ‘Valiliğe zamanında ulaştıramadığımız için biz de bu arada ihaleyi iptal ettik.’ dediler. İkinci kez ihale yapıldı 23 Temmuz’da, bekledik. Orada ihaleyi alan firmanın altında bir teklifle yeniden Valiliğe müracaat ettik. Dedik ki bak sen bu işi 10 liraya yaptırmak istiyorsun örneğin. 9 liraya aynı şartlarda belediye olarak ben yapmaya hazırım. Kamunun menfaati var her iki konuda da. Yani buradan para kazanılacaksa Bolu Belediyesi kazanacak; hem daha az kazanacak hem de onu halka hizmet olarak verilecek. Ya sen bunu nasıl kabul etmezsin? Bunun ihale mevzuatına aykırı bir şeyi yok” dedi.
“İKİNCİSİNDE KÖTÜ NİYET ARIYORUM”
Yaşananlarda kötü niyet aradığını söyleyen Başkan Özcan, “Kurumlar birbirleriyle protokol yapabilir, yapmışlar defalarca daha önce. Orada fazladan giden para aynı zamanda senin paran. ‘Hayır kardeşim ben 11 liraya A firmasına yaptırırım, 10 liraya siyasi sebeplerden Bolu Belediyesine yaptırmam’ anlayışını ben kabul edemiyorum. İlkinde ‘hadi olabilir’ dedik yanlış anlamadır dedik. Ama ikincisinde kötü niyet arıyorum. İşte Kartalkaya’ya 20 yıl önce atılan asfalt daha yeni bozuldu. Sen bu şartlarda Bolu Belediyesine, Bolu Belediyesinde CHP’li bir başkan oturuyor mantığıyla hareket edersen kamuyu zarara uğratırsın kendini de rezil edersin kamuoyunda. Biz ne diyoruz sana. İhalede bir rakam ortaya çıkmış, ihale komisyonunun takdiri. Biz demişiz ki Bolu Belediyesi olarak, protokol teklifinde bulunmuşuz. Biz ilahede bir rakam çıkmadan daha ucuzunu nasıl önerebiliriz? Elbette ihalenin sonucunu bekleyeceğiz. İhaleye girseydin. İhaleye girseydim, e ihaleyi alsaydım. 2 bin lira teklif ettiyse, ihaleyi 2 buçuk bin liraya alsaydım o daha mı iyi olacaktı? 2 bin lira belirlenmiş diyelim, biz bin 900’e yapalım bunu diyoruz. Burada anlaşılamayacak bir şey var mı arkadaşlar? Ben İl Özel İdarenin işine belediye olarak ihaleyi verdikleri firmadan daha ucuz teklif verdim, protokol önerdim, ödemeler konusunda daha esnek davranacağımı söyledim. Dolayısıyla oradan 3 lira para kazanılacaksa bu hizmet de kamuya dönecek, benim cebime girmeyecek ki. Ama öbüründe firmanın sahibinin cebine girecek. Önerdiğimiz buydu. Yanlış olan ne burda?” şeklinde konuştu
 
“YANLIŞ BİR ŞEY ÖNERMİYORUZ, DİLENMİYORUZ”
Son olarak yanlış bir şey önermediklerini ve dilenmediklerini ifade eden Özcan, “Başkan Özcan açıklamasının sonunda tüm belediye meclis üyelerine hitaben, “Bu konuda siz de Bolu halkı tarafından belediye meclisine seçildiniz. Dolayısıyla belediyenin menfaatlerini korumak sadece benim görevim değil. Burada CHP’li, MHP’li, İYİ Partili, AK Partili kim varsa hepsinin görevi. Dolayısıyla burada bizim arkamızda durmanız lazım. ‘Niye Bolu Belediyesine verilmedi kardeşim?’ diye. Bu soruyu Valiliğe ve İl Özel İdareye sormanız lazım. Yanlış bir şey önermiyoruz, dilenmiyoruz. Biz yapalım diyoruz, daha ucuza yapalım diyoruz. 3 kuruş kar edilecekse burada, onu da biz kamuya harcayalım diyoruz.” dedi.

2 yorum yapılmış
  • Serkan
    2 Ağustos 2019 • 18:40
    Kim ne verdiyse biz az altına verelim demek. Bir hukukçuya hiç yakışmayan hareketler.
  • Knrsckl
    2 Ağustos 2019 • 21:49
    Sayın başkan 4734 sayılı ihale kanunu okuyunuz. Sanırım bilgi eksikliğiniz var.
     Yorum yazın
Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.

Bu sayfadaki içerik, Adobe Flash Player'ın daha yeni bir sürümünü gerektiriyor.

Adobe Flash player Edinin

Web Hosting - Domain
EN ÇOK OKUNANLAR
VİDEO HABERLER
İzzet Baysal Caddesi Güler 2 İşhanı Kat 1 No-37 BOLU   Tel: 0374 218 05 03
© 2011 Tüm hakkı saklıdır. İçerik ve görseller "Telif Hakları Kanunu" ile korunmaktadır.