VEFAT HABERLERİZİYARETÇİ DEFTERİKÜNYEİLETİŞİM
   

"DİJİTAL SAATLERLE İLGİLİ SIKINTILAR VAR"

15 Haziran 2019

..............................

Bolu Belediye Meclisi Haziran Ayı İkinci Oturumu’nda mekanik sayaçlara dönmek isteyen vatandaşlardan alınan depozito ücretinin indirilmesine oy birliği ile karar verildi. Öte yandan Başkan Özcan, “Dijital sayaçlarla ilgili şu an sorun var. 13 bin garantisi geçmiş saat var. Kalibrasyonlarının yapılması gerekiyor. Az mı su yazıyor, çok mu su yazıyor belli değil” dedi.

Bolu Belediye Meclisi Haziran Ayı İkinci Oturumu, Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan’ın yönetimin belediye binasındaki meclis salonunda yapıldı. Geçtiğimiz meclis toplantısında gündeme gelen ve Plan Bütçe Komisyonu’na sevk edilen mekanik sayaçlara dönmek isteyen vatandaşlardan alınan ücretlerde indirime gidilmesi için komisyon çalışmalarını tamamladı. Belirlenen fiyatlara göre meskenlerden alınan bin 400 TL’lik ücretin 400 TL’ye, daha önce iş yerlerinden alınan 2 bin TL ise 500 TL’ye düşürülmesinin uygun olduğu komisyon tarafından onaylandı. Gündem maddesi meclis üyelerinin oy birliği ile kabul edildi.

“AZ MI SU YAZIYOR, ÇOK MU SU YAZIYOR BELLİ DEĞİL”

Maddenin oylamasından önce konuşan Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan, dijital sayaçlarla ilgili önemli bir sıkıntıya değindi. Bolu’da şu an kullanılan 68 bin sayaçtan 13 binin 10 yıllık garantisinin sona erdiğini söyleyen Özcan, bu sayaçların kalibre edilmesi gerektiğini fakat firmanın ilgilenmediğini ifade etti. Bu sayaçların az mı, çok mu su yazdığının belli olmadığını ifade eden Başkan Özcan, “Bu karardan sonra mekanik sayaçlara gelen kaç kişi olur onu da bilmiyorum. Dijital sayaçlarla ilgili şu an sorun var. 13 bin garantisi geçmiş saat var. Kalibrasyonlarının yapılması gerekiyor. Az mı su yazıyor, çok mu su yazıyor belli değil. Kalibre edilmesi gerekiyor. Bozulanlar da yapılmıyordu. Yeni tarife cetvelinde bununla ilgili de çalışma olmuş” dedi.

“DİJİTAL SAATLER ORTADAN KALKIYOR DİYE BİR ŞEY YOK”

Bu uygulamanın dijital saatleri ortadan kaldırmadığını, isteyen vatandaşların devam edebileceğini söyleyen Başkan Özcan, “Şimdi seçim öncesinde herkesin verdiği sözler vardı. Biz bu depozito ücretlerinin çok fahiş olduğunu ve düşüreceğini söyledik. Şimdi konutlarda ve iş yerlerinde bunu düşürüyoruz. Şimdi 75 bin sayacımızın 68 bini dijital. 13 bin saatin kalibrasyonunun yapılması gerekiyor. Bu birinci sıkıntı. Diğer bir sıkıntı ise vatandaş dijital saat kullanmak istemiyor. Her an su bitti mi bitecek mi şeklinde olmuyor diyor. Biz de vatandaşımıza diyoruz ki isterseniz mekanik saat kullanabilirsiniz, isterseniz dijitale devam edebilirsiniz. Sorun şuydu bozulan dijital sayaçlar yapılamıyordu. Neden gelir tarife cetveline onarım bedeli hiç konulmamış. Şirket daha çok Bolu’dan daha fazla dijital sayaç satamayacağı için gidiyor. Bizde dedik ki biz sana mahkum değiliz. Dijital saatleri bırakıp mekanik sayaçlara dönmek isteyenlere engel olmayacağız. Şirket buradan giderse bir anlaşma ve ihale yapacağız. Parçaları alma ve yapma ile ilgili. Dijital saatlerin ortadan kalkıyor diye bir şey yok. Dijital sayaç takacak ekibimiz yok. Yapmak istediğimiz seçenek sunmak. Mekanik sayaçları sayacak eleman yok diyebilirsiniz. Dijital saatlere yaygın geçilmeye başladığımızda bizim abone sayımız 40-45 bin civarıymış. Bu aboneleri 5 kişi okuyormuş. Tahsilat oranı da yüzde 95 ile 97 arasında değişmiş. Şimdi o sayaçları okuyan kişiler yine aynı işi yapıyor. Ne kadar kişinin bu mekanik sayaca başvuracağını bilmiyorum ama dolayısı ile 40 bini geçmediği sürece sorun yok. Personel istihdam etmemize gerek yok” şeklinde konuştu.

“PİLOT UYGULAMALARINA BAŞLAYACAKLAR”

Ayrıca dijital sayaçların sahibi olan firmanın vatandaşları mağdur etmemek adına yeni bir pilot uygulama için çalışmalara başladığını söyleyen Başkan Özcan, “Değişik önerilerde var. Pilot uygulamalarına başlayacaklar. Suyun aniden bitmesi ile ilgili. Belli bir seviyenin altına düştüğü zaman otomatik olarak mesaj gelecek yada telefondan kredi kartı ile online ödeme yapabilecek. Dijital sayaç kullanmak isteyenlere de bu imkan geliyor. Hem bu iş tek bir şirketin de tekelinde kalmamalı” ifadelerini kullandı.

 

4 yorum yapılmış
 • sudaindirimyapnltfen
  15 Haziran 2019 • 14:03
  sayın başkan aboneliklerde indirim güzelde genel su faturalarındada indirim yapsanın lütfen dua ederiz ben yıllardır mekanik su saati kullanıyorum hiç digitale geçmedim ama fatura çok geliyor 150 tl fatura geliyor bazen 120 bazen 180 fakat 100 tlnin altına hiç düşemedim içilmeyen temizlik için kullanılan suya bu kadar çok fazla değilmi... şimdi birisi çıkıp sende çok kullanma yada sularımız klorlu içiliyor demesin sakın.. normal ailenin ihtiyacı kadar kullanılan s
 • cihangir
  15 Haziran 2019 • 19:01
  milletle kafa bulmaktan bıkmadınız,, hangi parti olursa olsun bizleri deneme tahtası yaptınız,nasıl olsa kümesteki kaz kaçacak yeri yok
 • Vatandas
  16 Haziran 2019 • 23:06
  Sayın başkan emlak vergilerindede indirim bekliyoruz özellikle bir evi olan ve bu evde oturan vatandaşlara indirim yapılsın
 • TAKEST
  17 Haziran 2019 • 18:19
  Helal olsun enişte sen geldin indirimler geldi her zaman Taşkesti olarak yanındayız
     Yorum yazın
Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.

Bu sayfadaki içerik, Adobe Flash Player'ın daha yeni bir sürümünü gerektiriyor.

Adobe Flash player Edinin

Web Hosting - Domain
EN ÇOK OKUNANLAR
VİDEO HABERLER
İzzet Baysal Caddesi Güler 2 İşhanı Kat 1 No-37 BOLU   Tel: 0374 218 05 03
© 2011 Tüm hakkı saklıdır. İçerik ve görseller "Telif Hakları Kanunu" ile korunmaktadır.