VEFAT HABERLERİZİYARETÇİ DEFTERİKÜNYEİLETİŞİM
   

BOLU'DAKİ YABANCI UYRUKLU KİŞİLER HAKKINDA AÇIKLAMA

13 Nisan 2019

.........................

Bolu Valiliği, CHP’li Belediye Başkanı Tanju Özcan’ın ‘yabancı uyruklu kişilere ayni ve nakdi yardım yapılmaması' konusundaki talimatının ardından yazılı açıklama yaptı. Açıklamada, Bolu'da yaşayan yabancı uyruklu kişi sayısı ve yapılan yardımlar hakkında bilgiler verildi.

 

Mahalli İdareler Genel Seçimleri'nde, aday gösterildiği CHP'den Bolu Belediye Başkanlığı'na seçilip, mazbatasını alarak, göreve başlayan Tanju Özcan, kampanya dönemindeki vaatlerinden olan 'Bolu Belediyesi'nden yabancı uyruklulara ayni ve nakdi yardım yapılmaması' talimatını verdi.  Bolu Valiliği de Tanju Özcan’ın talimatının ardından yazılı bir açıklama yaptı.

Açıklamada şu ifadeler yer aldı, “Son zamanlarda kamuoyunda, vatandaşlarımızı rahatsız eden, aynı zamanda vatandaşlarımız ile yabancı misafirlerimizi karşı karşıya getirebilecek bir takım söylemler yer almakta veya yazılıp çizilmektedir. Suriyeli misafirlerimiz üzerinden hareketle ilimizde vatandaşlarımızın hakkının, hukukunun yabancı misafirlerimize verildiği yönünde sözler sarf edildiği görülmektedir. Bu söylemler ve düşünceler doğru değildir.” İfadeleri yer aldı.

 

11 BİN 918 YABANCI UYRUKLU KİŞİ VAR

 

Bolu’da yaşayan yabancı uyruklu kişilerin sayısının da verildiği açıklamada şöyle denildi, “Kayıtlarımıza göre; Bolu il genelinde ikamet iznine sahip 2 bin 604, uluslararası koruma veya geçici koruma kapsamında ise 9 bin 314 şahıs olmak üzere toplam 11 bin 918 yabancı uyruklu şahıs bulunmaktadır. 11 bin 918 kişinin, 6 bin 539’u Iraklı, 2 bin 379’u Suriyeli, bin 391’i Afganistanlı, 450’si İranlı, 109’u Türkmenistanlı, bin 50’si ise Azerbaycan, Tacikistan, Gürcistan, Filistin, Rusya, Ukrayna ve diğer ülkelerdendir. İlimizde kalan ve ihtiyaç sahibi olan misafirlerimize yapılan en önemli yardımlar Birleşmiş Milletler Gıda Fonu tarafından finanse edilen “Sosyal Uyum Yardımı” ve Yabancılara Yönelik “Şartlı Eğitim Yardım”larıdır. Bu yardımlarda, Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından belirlenmiş (Türk vatandaşlarına uygulanan muhtaçlık) şartlara uygun olmak kaydıyla Valiliğimizin kontrol ve koordinesinde yapılmaktadır. Bu kapsamda  Sosyal Yardımlaşma Vakfı Mütevelli Heyeti tarafından verilen “Yardıma Muhtaçtır” kararı üzerine Kızılay tarafından verilen “Kızılay Kart” ile ve yine Kızılay tarafından doğrudan şahısların hesabına (Birleşmiş Milletler Gıda Fonu’ndan aktarılan ödeneklerden) yatırılmaktadır.

 

ÜLKEMİZDE YAŞAYAN HER YABANCI YARDIM ALMIYOR

 

Sosyal Uyum Yardımı aylık kişi başı 120 TL olup, Bolu İl genelinde halen 560 hanede, 3 bin 9 kişiye aynı şekilde Birleşmiş Milletler Gıda Fonu’ndan aktarılan ödenekten yardım yapılmaktadır. Ayrıca, ağır engelli (Tam bakıma muhtaç) bireyi bulunan ailelere de yine Birleşmiş Milletler Gıda Fonu’ndan finanse edilen ödenekten aylık 600 TL ek ödeme yapılmaktadır. İlimizde bu şekilde halen 33 şahıs / ailesi yardım almaktadır. Şartlı Eğitim Yardımı ise 35 TL ile 60 TL arasında öğrencinin okuduğu okula göre değişmektedir. Şartlı Eğitim Yardımı da Kızılay kartla ödenmektedir. Kararı Sosyal Yardımlaşma Vakfı Mütevelli Heyeti vermektedir. İhtiyaç sahibi kişilerin belirlenmesindeki kriterler Türk Vatandaşlarına uygulanan kriterlerdir. Sonuç olarak; İlimizde veya ülkemizde bulunan her yabancı, devletimizden yardım alıyor anlamına gelmemektedir.

Devletimizin koyduğu kurallar çerçevesinde muhtaç olduğu tespit edilen yabancılara da yine devletimizin koyduğu prensipler çerçevesinde gerekli yardımlar yapılmaktadır. Ancak bu yardımların kaynakları farklı olmaktadır. Yardım uygulaması bu şartlar altında yine devam edecektir.

 

YABANCILAR 'ÇALIŞMA İZİN BELGESİ' OLMADAN ÇALIŞAMAMAKTA

 

Diğer yandan; 6 bin 735 sayılı Uluslararası İşgücü Kanunu gereğince ülkemizde yabancılar “Çalışma İzin Belgesi” olmadan çalışamamaktadır. Çalışma izni olmadan çalışan yabancılara da çalıştıran işverenlere de gerekli yasal müeyyideler uygulanmaktadır. Çalışma izin belgesi alabilmek  için gerekli şartlar mevzuatta belirtilmiştir. Bu belgeleri verecek olan makamlar da bellidir. Belgeyi alanlar iş bulduğu takdirde istediği yerde izin belgesi çerçevesinde çalışma hakkına  sahiptir. Yabancı işçi çalıştırma hakkı veya çalışma hakkı uluslararası hukuk çerçevesinde “mütekâbiliyet” esasına göre kullanılabilmektedir. Çalışma izin belgesi veren makamlar kanunlarımızın belirlediği şartları bilmek ve uygulamakla yükümlüdür. Toplumsal huzurun devamında  birlik ve beraberliğin önemini her Bolulu hemşehrimin çok iyi bildiği konusunda  hiç bir kuşku bulunmamaktadır. Ayrıca bahis konusu şahıslarla tarih boyunca zor şartlarda her zaman birbirine yardımcı olmuş, aynı coğrafyayı paylaşan milletlerin evlatları olduğumuz hususunuda göz önünde bulundurarak aygıdeğer kamuoyumuza önemle takdîm olunur.”

11 yorum yapılmış
 • idem
  13 Nisan 2019 • 17:33
  Aynı coğrafyayı paylaşıyoruz diye sonsuza dek ekmeğimizi de mi paylaşacağız?Benim Mehmetçiğime kurşun sıkan teröristleri besleyip sınıra salan bu kardeş dediğimiz topraklarda yaşayanlar değil miydi?PKK ya ekmek,aş veren sınır ötesinde Suriye'de, Irak'ta köylerini açanlar o zaman bize kardeş diye baksaydı, bugün hala PKK sorunuyla uğraşmazdık.Buna rağmen düşene vurmadı ekmeğini bölüştü bu millet..Ama artık misafirlik bitmeli sabırlar tükendi..
 • Vatanda
  13 Nisan 2019 • 17:35
  şahsen ben sayın başkanın açıklamasından hiç rahatsız olmadım sonuna kadar da kendisini destekliyorum memleket yol geçen hanına döndü ipini koparan ülkesinden kaçan soluğu türkiyede alıyor
 • Ulastas
  13 Nisan 2019 • 17:51
  Tanju bey sovu birakalimda.sulari ucuzlatcaz diye gelip ilk haftadam tum boluda 12 saat su arizasi nedeniyle susuz kaldik.15 yildir akp de boyle seyler olmadi.chp ye oy verenlere gun boyu slm soyledim.isallah yakinda coplerde yigilmaz.
 • Bolucu
  13 Nisan 2019 • 19:45
  İsmail abi bak UĞRAYNAlılarda gelmiş
 • Eraysarte
  13 Nisan 2019 • 20:45
  Eee sadece suriyeliler yokmus bir cik izzetbaysalin basina bir bolulu yada turk vatandasi gorebiliyimusun.sanirsin suriyede yasiyoruz nerde it kopuk var bolu da
 • Bolubeyi
  13 Nisan 2019 • 21:24
  Bu sadece Bolu'nün sorunu değil Sayın Tanju Özcan ihtiyacı olan varsa onlara yardım eder.Biz halk olarak önce kendimize bakalım hemen karalama kampanyası yapmayın zaman her şeyin ilaçıdır.Bu Memleket Bizim Heralde Sahip Çıkacaz.
 • sebenli
  13 Nisan 2019 • 21:34
  Onu biz harcamıyoruz bunu biz vermiyoruz o zaman Suriyelilere harcanan 40 milyar dolar yalan mı?
 • Vatanda
  13 Nisan 2019 • 22:33
  Saat 22:32 saat 20:00 da geleceği söylenen su hala yok!
 • afak
  14 Nisan 2019 • 00:28
  Siz çok garip insanlarsınız (bazı insanlar) zihniniz kapalı. tüm yabancı insanları Suriyeliler olarak görüyorsunuz. Git ve yabancılara sor. Bolu'da (merkez) çok az sayıda Suriyeli insanın yaşadığını görebilirsiniz. 2379 hepsi Bolu'da yaşamıyor, bu sayıların hepsi yetişkin değil. bunların yarısından fazlası çocuk, yaşlı veya kadın. ek olarak, Gerede'de 1000'den fazla var (Tanju'nın bey şehrinde değil)
 • Suriye
  14 Nisan 2019 • 15:38
  Çanakkale savaşında atalarımızın mevzileri terek ederek Bulgaristan'a Suriye'ye kaçmadı, 250.000 şehit verdik. Atatürk Çanakkale savaşında ordularına ''Ben Size taarruzu emretmiyorum, ölmeyi emrediyorum'' demiştir. Biz böyle şanlı bir milletin evlatlarıyız. Onlara verecek tek bir ekmeğim dahi yok. Kurtuluş savaşında Fransızlarla yaptıkları hainlikleri tarih sayfalarında yazılı. Yakın tarihte Apo piçine nasıl sahip çıktıklarını hepim
 • Magdur
  15 Nisan 2019 • 02:46
  Savaş bitti hala niye kalıyorlar bedava yiyorlar heralde onların toprakları bizden. Çok calissinlar biz nasıl calisiyoruz ben çarşıya çıktığım zama hep onları goruyorum
     Yorum yazın
Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.

Bu sayfadaki içerik, Adobe Flash Player'ın daha yeni bir sürümünü gerektiriyor.

Adobe Flash player Edinin

Web Hosting - Domain
EN ÇOK OKUNANLAR
VİDEO HABERLER
İzzet Baysal Caddesi Güler 2 İşhanı Kat 1 No-37 BOLU   Tel: 0374 218 05 03
© 2011 Tüm hakkı saklıdır. İçerik ve görseller "Telif Hakları Kanunu" ile korunmaktadır.