VEFAT HABERLERİZİYARETÇİ DEFTERİKÜNYEİLETİŞİM
   

AİLENİN HAYATI KAMU SPOTU OLDU

13 Nisan 2019

............................

Bolu'da, 7 yaşındayken babasının ölümü üzerine annesi tarafından 2 kardeşiyle yetiştirme yurduna verilen ve burada aile sevgisinden yoksun büyüyen Kadir Bayraktar, göremediği sıcak aile ortamını, koruyucu ailesi olduğu çocuğa yaşatıyor.

 

Babasının küçük yaştayken ölmesi üzerine kendilerine bakamayan anneleri tarafından 2 kardeşiyle Düzce Yetiştirme Yurduna verilen ve 18 yaşına kadar kardeşleriyle devlet himayesinde büyüyen Kadir Bayraktar, yurttan ayrıldıktan sonra Bolu İl Sağlık Müdürlüğünde işe yerleştirildi.

112 Acil Servis'te ambulans şoförü olarak görev yapan Bayraktar, 22 yıl önce Serpil Bayraktar ile evlendi. Çocukları olmayan Bayraktar çifti, 9 yıl önce Bolu Yetiştirme Yurduna başvurarak evlat edinmek istedi. Bayraktar çifti, 8 yıl boyunca kendilerine sıra gelmediği için evlat edinmekten vazgeçtikleri günlerde koruyucu aile uygulamasından haberdar oldu.

 

Koruyucu aile olmak için Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğüne müracaat eden Bayraktar çiftine, 6 aylık bir kız çocuğu tavsiye edildi. Bebeğe koruyucu aile olarak sahip çıkmaya karar veren Bayraktar çifti, bir yıldan uzun süredir onu kendi canlarından öte tutarak aile sevgisini en güzel şekilde vermeye çalışıyor.

 

"SEVGİMİZİ KIZIMIZA VERMEK İSTİYORUZ”

 

Kadir Bayraktar, yaptığı açıklamada, 47 yaşında olduğunu, kendisinin de yetiştirme yurdunda sıcak bir aile özlemi içinde büyüdüğünü anlatarak, kendi sevgilerini aktaracakları çocukları olmadığı için evlat edinmek istediklerini söyledi.

Yaklaşık 8 yıl evlat edinmek için beklediklerini dile getiren Bayraktar, "Evimizde bir neşe olsun, küçük bir yavrumuz olsun istedik. Bunun için de koruyucu aile olmaya karar verdik. Evimize aldığımız kızımız için de en iyisinin olmasını istedik." ifadesini kullandı.

 

“BİR ÇOCUK KURTARMAK GERÇEKTEN MUTLULUK VERİCİ”

 

Bayraktar, kendisinin de çocukluğunda yaşadığı aile sevgisi eksikliğinin çok önemli olduğuna dikkati çekerek, şunları söyledi:

"Aile yanında yetişmek ayrı bir duygu. Yurtlarda devletimiz bakıyor. Gerekli her türlü imkanımızı sağlıyor ama sevgi en önemli şey. Biz de kendi sevgimizi, koruyucu aile olarak aldığımız kızımıza da vermek istiyoruz. Bir çocuğumuzun olması da bizi daha da mutlu ediyor. Hem çocuğu olan hem de olmayan herkesin koruyucu aile konusuna eğilmesi gerekiyor. Bir çocuk kurtarmak gerçekten çok iyi ve mutluluk verici. Yurtta ya da sevgi evlerinde büyüyüp de sevgiyi yeterince alamamış çocuğa verilen her bir sevgi tohumu onun için farklı bir şey."

 

“BURAYA GELİNCE YÜZÜ GÜLMEYE BAŞLADI”

 

Serpil Bayraktar da koruyucu aile olarak çocuk özlemlerini giderdiklerini söyledi. Bir çocuk sahibi olma umudunu kaybettikleri günlerde kendilerine bir fırsat verildiğini dile getiren Bayraktar, "Tam vazgeçtiğimiz anda böyle bir imkan sunuldu bize. Biz bakalım, sevgimizi verelim sonradan gitme ihtimali olsa bile bizi arar sorar diye düşündük. Bir seneden uzun süredir bizimle birlikte. O geldikten sonra evimize neşe geldi. O yokken evimiz çok sessizdi ama şimdi evde onun peşinde koşturuyoruz." dedi.

 

Çocuğu olan ya da olmayan herkese koruyucu aile olmayı tavsiye eden Bayraktar, şöyle devam etti: "Çocuk buraya gelince yüzü gülmeye başladı. Geldiğinde somurtup duruyordu. Çocuk oturduğu yerden kalkmaz dediler bize, şimdi hiç oturmuyor. Evde dolanıp duruyor. Bu çocuklar sevgi istiyor. Başka bir şey istemiyorlar. Zaten bu konuda devlet destek de veriyor. Ailelerin verecekleri sadece sevgileri ve ilgileri. Çocukların da zaten başka bir şeye ihtiyacı yok."

 

“ÇOCUKLARIMIZIN KORUYUCU AİLELERLE BULUŞMASINI SAĞLIYORUZ”

 

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Bekir Koçyiğit de Bayraktar çiftine koruyucu aile oldukları için teşekkür ederek, "Kadir Bey'in özellikle bizim yurtlarımızda, yuvalarımızda büyüyüp de sonradan yine aynı durumdaki bir çocuğa koruyucu aile olması gerçekten takdire şayan bir durum." dedi.

 

Bolu'da 19 koruyucu ailenin 27 çocuğa aile sevgisini verdiğini anlatan Koçyiğit, "Koruyucu aile uygulamasında, sevinçlerimizi paylaşarak çoğaltmak, yine annesi, babası tarafından veya başka sebeplerle bakımları üstlenilemeyen çocuklarımızın sıcacık aile ortamında yetişmelerini sağlamayı amaçlıyoruz. Yaş olarak 0-18 yaş aralığında olan çocuklarımızı koruyucu ailelere verebiliyoruz ama biz özelikle küçük yaştaki çocuklarımızın koruyucu ailelerle buluşmasını sağlıyoruz. Bu sayede çocuklarımız o sıcak ve sevgi dolu aile ortamını rahatlıkla tadabiliyor." ifadesini kullandı.

 

AİLENİN HAYATI KAMU SPOTU OLDU

 

Yetiştirme yurdunda büyüyen Kadir Bayraktar'a küçük kız çocuğunu koruyucu aile olarak veren Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü yetkilileri, bu hikayeyi tüm Türkiye'nin öğrenmesi için çalışma başlattı.

Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesinden (BAİBÜ) bir akademisyenin desteğiyle Kadir Bayraktar'ın hayat hikayesi dinlenerek, senaryo yazıldı.

Yazılan senaryo, geçen ay BAİBÜ'de görevli akademisyenlerden oluşan oyuncular ve yapım ekibi tarafından görüntülenerek, koruyucu aile uygulamasının özendirilmesi amacıyla kamu spotu olarak hazırlandı.

Hazırlanan kamu spotunun önümüzdeki günlerde televizyonlarda yayınlanacağı öğrenildi.

 • AİLENİN HAYATI KAMU SPOTU OLDU
 • AİLENİN HAYATI KAMU SPOTU OLDU
 • AİLENİN HAYATI KAMU SPOTU OLDU
 • AİLENİN HAYATI KAMU SPOTU OLDU
 • AİLENİN HAYATI KAMU SPOTU OLDU
 • AİLENİN HAYATI KAMU SPOTU OLDU
 • AİLENİN HAYATI KAMU SPOTU OLDU
 • AİLENİN HAYATI KAMU SPOTU OLDU
 • AİLENİN HAYATI KAMU SPOTU OLDU
 • AİLENİN HAYATI KAMU SPOTU OLDU
 • AİLENİN HAYATI KAMU SPOTU OLDU
5 yorum yapılmış
 • idem
  13 Nisan 2019 • 13:36
  Güzel yüreğinizi bu dünya güzeli prensese açtığınız ve ona sevginizi verdiğiniz için sizi tebrik ediyorum. Bu dünyada cennete gidecek birileri varsa oda sizler gibi güzel bakmasını bilen karşılıksız seven ve fedakarlık eden insanlardır.Önemli olan biyolojik anne babalık değil, önemli olan böyle yavrulara anne babalık yapacak kadar yüce gönüllü olmaktır.Siz özel ve çok güzel bir ailesiniz.
 • Ayse
  13 Nisan 2019 • 15:47
  Canım arkadaşlarım ikinizde gönlü güzel insanlarsınız üniversite denk geldim kadire anlatırken kızım benim onu isteyen bile çok özlüyorum abla serpil in hayatı değişti kizımızı çok seviyoruz derken okadar mutluyduki on yıldir tanırım böyle gormedim özlem çektiği mutluluğa kavusmsular çok sevindim
 • MUHARREMETN-DEMRAL
  13 Nisan 2019 • 15:48
  BİZLERDE BU AİLENİN DOSTLARI OLARAK ONLARIN SEVİNCİNİN VE MELEK YAVRUMUZUN İYİ VE KÖTÜ GÜNLERİNDE YANINDAYIZ.YAREN YAVRUMUZ BİZİM AİLEMİZİN DE BİR PARÇASI GİBİ OLDU.BİZLERDE YAVRUMUZU GÖRÜŞEMEDİĞİMİZ DE ONU ÇOK ÖZLÜYORUZ.BİZİM ÇOCUKLARIMIZDA KÜÇÜK MELEĞİMİZİN ABİSİ VE ABLALASI OLDULAR.ONUN SEVGİSİ İLGİSİ DÜNYALARA DEĞER.ARTIK O BİZİM AİLEMİZİN DE BİR PARÇASI OLDU.İYİKİ HAYATIMIZA GİRDİN.KÜÇÜK MELEĞİM ( BEREN- YAREN)
 • Elifyildirim
  13 Nisan 2019 • 23:37
  Canim kizina rabbim uzun omurler versin ve sizden ayirmasin gelin oldugunu gormwk nasip olsun insaalah nice saglikli ve mutlu omurlere o kadar cok istedigin bebegin senle kalsin sizle olsun canim ben biliyorum her zaman odasi hazirdi sevgiyle canim
 • sa
  15 Nisan 2019 • 22:25
  Sen öyle iyi birisinki abim iyiki senin kızın olmuş allah ne muradın vrsa versin mevlamm
     Yorum yazın
Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.

Bu sayfadaki içerik, Adobe Flash Player'ın daha yeni bir sürümünü gerektiriyor.

Adobe Flash player Edinin

Web Hosting - Domain
EN ÇOK OKUNANLAR
VİDEO HABERLER
İzzet Baysal Caddesi Güler 2 İşhanı Kat 1 No-37 BOLU   Tel: 0374 218 05 03
© 2011 Tüm hakkı saklıdır. İçerik ve görseller "Telif Hakları Kanunu" ile korunmaktadır.