VEFAT HABERLERİZİYARETÇİ DEFTERİKÜNYEİLETİŞİM
   

AHMET BAYSAL'DAN BOLU HALKINA MEKTUP

9 Aralık 2018

....................

İzzet Baysal Vakfı Başkanı Ahmet Baysal, AİBÜ’ye Hukuk Fakültesi kurulması kararının Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından imzalanıp Resmi Gazete’de yayınlamasının ardından Bolu halkına mektup gönderdi. Baysal, “Vakfımızın kurucusu rahmetli Amcam İzzet Baysal’ın, ismini taşıyan Devlet Üniversitesine daha sağlığında kafasına koyduğu Hukuk Fakültesi kararının çıktığı haberinin mutluluğunu yaşadık. Umuyorum ki 11 Mayıs 2019 İzzet Baysal Şükran günlerinde İzzet Baysal Hukuk Fakültesi İnşaatının Protokolünü birlikte imzalar ve biz de, iki yılda bitirilmek üzere inşaata derhal başlatabiliriz” dedi.

İŞTE AHMET BAYSALIN MEKTUBU

Hukuk Fakültesi açılması kararının mutluluğunu yaşayan Ahmet Baysal, Rahmetli Amcası İzzet Baysal’ın 1998 yılında Hukuk Fakültesinin açılmasını çok arzuladığını dile getirerek bu arzunun 20 sene sonrada olsa gerçekleşmiş olmasından duyduğu mutluluğu dile getirdi.

HUKUK FAKÜLTESİNİN MUTLULUĞUNU YAŞADI

Bolulu hemşerilerine yönelik yazdığı mektubunda Ahmet Baysal; “Dün Vakfımızın kurucusu rahmetli Amcam İzzet Baysal’ın, ismini taşıyan Devlet Üniversitesine daha sağlığında kafasına koyduğu Hukuk Fakültesi kararının çıktığı haberinin mutluluğunu yaşadık. Bolu’ya bir üniversite kazandırma konusunda bizi yönlendiren eski YÖK Başkanı rahmetli İhsan Doğramacı’yı bu vesile ile rahmetle anıyorum. Onun önerisi doğrultusunda, müstakil bir üniversite olmaya yeterli 7 ünitenin inşaatını Gölköy kampüsünde, bilindiği gibi 1989 yılında başlayıp hızlı bir çalışmayla 1992 yılında bitirmiş ve böylece Bolu’muz aynı yıl TBMM kararı ile Abant İzzet Baysal Üniversitesine kavuşma sevinci yaşatmıştı” ifadelerine yer verdi.

ÜNİVERSİTENİN KURULUŞ AŞAMASINI ANLATTI

Mektubunda Üniversitenin kuruluş aşamasına da yer veren Ahmet Baysal; “Rahmetli Amcamın bu neticenin kısa zamanda alınmasında duyduğu mutluluk o derece büyüktü ki, Protokolde yazılı 7 üniteyi bitirmekle yetinmedi; örneğin Protokolde yazılı olmamasına rağmen Vakıf onun isteği doğrultusunda 2 Öğrenci yurdu gibi, Öğretmenler Lojmanlarının çoğaltılması gibi, ismini taşıyan Kültür Merkezi gibi, Rektörlük binası gibi ve bunlara benzer gerekli inşaatları gönüllü olarak üstlendi ve bitirdi. Fakat bir Üniversite de neden bir Tıp Fakültesinin ve bir Mühendislik ve Mimarlık Fakültesinin bulunmayışı onu son derece tedirgin ediyordu. Bunların yapımı için gereken girişimleri bizzat yapmaktan geri durmadı. Fakat ne yazık ki bu talepler uzun süre sürüncemede bırakıldı. Konu neticede rahmetlinin, zamanın Cumhurbaşkanı Sayın Süleyman Demirel’e yazdığı şikâyet mektuplarıyla çözülebildi. Ve Tıp Fakültesi Eğitim ve Araştırma Hastanesinin temelini, 28 Kasım 1998 de rahmetli Demirel’le birlikte atabilme mutluluğunu yaşadı. Aynı gün, ayrıca sabahtan Cumhurbaşkanıyla birlikte Bolu Merkez’de İzzet Baysal Kadın Doğum ve Çocuk Sağlığı Hastanesinin ve Canip Baysal Lisesinin açılışını yaşamıştı. Ne yazık ki, benim “Onun en Mutlu günü” olarak andığım o gün onun Bolu’ya son gelişi olacaktı. İstanbul’a dönüşünde hastalanmış, kendisini 5 Mart 2000 de kaybetmiştik. Bu nedenle Tıp Fakültesi Hastanesinin 2002 yılındaki açılışını söz verdiği gibi Sayın Süleyman Demirel’le birlikte yapamadılar” dedi.

İZZET BAYSAL HUKUK FAKÜLTESİNİ ÇOK İSTİYORDU

Hukuk Fakültesinin amcası Rahmetli İzzet Baysal’ın arzusu olduğunu belirten Baysal; “ Mimarlık ve Mühendislik Fakültesinin inşaatının da sağlığında Vakfın programına alındığını biliyordu ve Tıp Fakültesinin temelinin atıldığı günün akşamında, biz bazı Mütevelli Üyelerinin de bulunduğu toplantıda ilk defa bizlere “ Artık Sıra Hukuk Fakültesine geldi.” cümlesini kullandı. Evet Sevgili Bolulular, dün hepimizin sevinç ve mutlulukla kuruluş haberini aldığımız Hukuk Fakültesi, Boluluları temsilen biz Mütevelli Üyelerine onun ağzından ilk defa böylece şifahen bildirilmiş oluyordu. Tarih Kasım 1998 idi, bugün 2018 yılının sonuna geliyoruz. O halde sizleri temsil eden biz Mütevelli Üyelerine sormanız hakkınızdır: Hukuk Fakültesi neden bu kadar geciktirildi?” cümlelerini kullandı.

BİRÇOK YATIRIM YAPILDI

İzzet Baysal Vakfı Başkanı Ahmet Baysal mektubunun devamında şu ifadelere yer verdi; Vakıf Senedine göre kendinden sonra Yönetim Kurulu Başkanı olarak atadığı ben yani yeğeninin buna cevabı hiç de zor olmayacak. Fakülte Hastanesinin bitirilmesinin ardından Tıp Fakültesi Morfoloji ve Dekanlık binası geliyordu. Onu takiben özlemini çektiği Mimarlık Mühendislik Fakültesi inşaatı vardı. (Bitişi 2006); Onu takiben, gene arzuladığı Fizik Tedavi Rehabilitasyon Merkezi bitirildi (2013). Hukuk Fakültesi kararı hala çıkmayınca bu sefer İzzet Baysal Seben Meslek Yüksek Okulu ve ardından bu kampüsün yurt inşaatı devreye alındı. Bu arada Rektörlerden devamlı Hukuk Fakültesi kararını takip etmelerini istemekten geri durmuyorduk. Karar geciktikçe, yıllık gelirlerimizin en az 2/3’ünü harcama mecburiyetimiz karşısında araya sıradaki başka programları alıyorduk. Bu sefer gecikme, araya Bolu İzzet Baysal Orta Okulunu soktu(Bitişi2017). Sene sonunda hala Hukuk Fakültesi kararı çıkmayınca programımıza, Mengen köylüsünün arazisini bilabedel tahsis ettiği ve Rektörlüğün istediği Mengen İzzet Baysal Gastronomi ve Meslek Yüksek Okulunun programa aldık. İhalesi Nisan 2018 de, fiyat artışları hariç 16.850.000 liraya yapıldı. Bu programda kampüsün Yurdu ve Spor salonu da olmasına rağmen, bu iki kalemi, bu arada Hukuk Fakültesi kararı çıkabilir ümidiyle, ihaleye dahil etmeyip sonraya bıraktık!

PROTOKOL BİRAN ÖNCE İMZALANACAK

İyi ki öyle yapmışız! Dün yıllarca beklenen Hukuk Fakültesi Kararı çıkınca, böylece 2019 yılında hem Mengen inşaatlarını aksatmaya gerek kalmadan devam ederken Hukuk Fakültesi inşaatına başlayabilme imkânına kavuşmuş olduk. Dün kararı duyar duymaz Sayın Rektör Prof.Mustafa Alişarlı ile temasa geçtim. Sağ olsunlar, ay sonuna kalmadan Yakacık’a ziyaretime gelecekler. Müşterek çalışmanın esaslarında mutabık kalıp, mimari projenin hazırlanmasını görüşeceğiz. Umuyorum ki 11 Mayıs 2019 İzzet Baysal Şükran günlerinde İzzet Baysal Hukuk Fakültesi İnşaatının Protokolünü birlikte imzalar ve biz de, iki yılda bitirilmek üzere inşaata derhal başlatabiliriz.

VAKIF HUKUK FAKÜLTESİNİ YAPMAYA HAZIR

21 Haziran 2011 tarihinde Rektörlüğe yazdığımız “Vakfımız Hukuk Fakültesi İnşaatını Yapmaya Hazırdır” müracaatımıza ve hatta zamanın Rektörü ile bir kere de YÖK başkanında randevu alıp konuyu bizzat Ankara’ya kadar giderek takip etmeme rağmen karar ancak 7 yıl sonra alınabildi. Kimlerin müdahil olduğunu bilmememe rağmen karar, Vakfımızı çok yakından takip ettiğine emin bulunduğum Sayın Cumhurbaşkanımızın imzası ile yürürlüğe girdiğinden bu konuda kendilerine Vakfımızın teşekkürlerini, minnet ve şükranlarını arz ederim.

VALİ ÜMİT HAYIRLI GELDİ

Bu kararın alınmasında, Bolumuzda 2018 Kasım başında yenice göreve başlayan sayın valimiz Ahmet Ümit’in “Bolu’ya hayırlar getirdiğine de”  bağlamak istiyorum. Zira yönetim kurulu üyelerimizde kendisini 23 Kasım 2018 tarihinde “ Hoş geldiniz ziyaretine” gittiğimizde biz hayretle hiç beklemediğimiz anda “neden üniversitenizde bir de hukuk fakülteniz yok?” sorusunu sormuştu. Cenabı hakkın yazgısına bakınız ki sayın valimize 24 Kasım 2018 Öğretmenler Gününde ilk defa Vakfımızın yaptırdığı Bolu İzzet Baysal Ortaokulunun açılışını yapmış, o tarihten yaklaşık 10 gün sonrada Bolumuz Cumhurbaşkanlığı tarafından imzalanan Hukuk fakültesi müjdesini almıştı.

Şunun bilinmesini isterim ki, gecikme nedeni ile Bolumuzun hiçbir kaybı olmamıştır. Gecikme, Bolumuzun yukarıda saydığım bir çok eseri araya sokma imkanını vermiştir. Böylece bu eserler, zamanından önce yapılmış ve daha erken hizmet vermeye başlamış oldular.

Yüce Allah böyle takdir etmiş diyelim!

 

2 yorum yapılmış
 • Xxx
  9 Aralık 2018 • 21:10
  Fazla söze gerek yok devlet yapamaz şu vakfın yaptıklarını!!!
 • AhmetZCAN
  9 Aralık 2018 • 13:59
  KIYMET BAYSAL AİLESİNDEN ALLAH RAZI OLSUN. AHMET AMCA RABBİM SİZE SAĞLIKLI ÖMÜRLER NASİP ETSİN.İZZET BABAMIZI DA RAHMET, MİNNET VE DUALARLA ANIYORUZ. RUHU ŞAD OLSUN. .
     Yorum yazın
Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.

Bu sayfadaki içerik, Adobe Flash Player'ın daha yeni bir sürümünü gerektiriyor.

Adobe Flash player Edinin

 • BOLU'DA BUGÜN VEFAT EDENLER, 10 TEMMUZ CUMA
Web Hosting - Domain
EN ÇOK OKUNANLAR
VİDEO HABERLER
İzzet Baysal Caddesi Güler 2 İşhanı Kat 1 No-37 BOLU   Tel: 0374 218 05 03
© 2011 Tüm hakkı saklıdır. İçerik ve görseller "Telif Hakları Kanunu" ile korunmaktadır.