VEFAT HABERLERİZİYARETÇİ DEFTERİKÜNYEİLETİŞİM
   

BAKAN ALBAYRAK'TAN FLAŞ AÇIKLAMALAR

9 Ekim 2018

.........................

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, 'Enflasyonla Topyekün Mücadele Programı'nı İstanbul Kongre Merkezi'nde açıkladı. Albayrak'ın konuşmasından satır başları:

"DENGELENME SÜRECİ BAŞLADI"

Dengelenme süreci başlamıştır. Son dönemde kurdaki hareketlilik geride bırakıldı. Şimdiki amacımız kur dalgalanmalarının olumsuz etki yarattığı fiyatlanmalarda dengelenmeyi sağlamaktır. Belirsizlik sebebiyle fiyatlandırmalarda tahminler baz alınmıştır. Kurdaki volatile sonrası fiyatlarda normalleşme sürecine giriyoruz.

"81 MİLYON OMUZ VERMELİ"

Kurdaki bu normalleşmenin ardından fiyatlarda da normalleşmenin sağlanacağı bir sürece giriyoruz. Bizim anlayışımızın temelinde insan var. Bizim ekonomi anlayışımızda topyekün kazanmak var. Tüm paydaşların birlikte kazanması gereken bir anlayış.  Bu ortamda kar arttırma amacıyla yapılmış her girişim çok daha büyük zararları beraberinde getirecek adımlar olacak. Bunu görmemiz lazım. Tüm paydaşlarımız aynı samimiyet üzerinde taşın altına elini koymayı ülke vazifesi edindi.

Ortaya güçlü bir mücadele koyacak, tüm paydaşların beraber kazandığı bir ortamı oluşturacağız. Enflasyonla mücadele fiyat istikrarı tek başına devletin, kurumların, bakanlıkların yürütebileceği bir mesele değildir.  81 milyon omuz vermeli. İlk günden beri Enflasyonla Topyekün Mücadele adını koymamızın sebebi bu. Sonunda Türkiye kazanacak.

YÜZDE 10 İNDİRİM

Tüm firmalarımızdan yıl sonuna kadar asgari yüzde 10 indirim yapmaları için mutabakata vardık. Tüm firmalar belirlenen logoyla birlikte yüzde 10 indirim yapmayı taahhüt etti. Bu oran alt limittir. Kampanyaya katılmak isteyenler enflasyonlamucadele.org sitesinden bize müracaat edebilirler. Kamu bu süreçte öncü olacak. Kurdaki spekülatif ataklara karşı attığımız adımlarla çok başarılı olduk. Tüm kurum ve paydaşlarla güçlü bir koordinasyon ortaya koyduk."

"ELEKTRİK VE DOĞAL GAZA YIL SONUNA KADAR ZAM YOK "

Kurdaki spekülatif ataklara karşı attığımız adımlarla çok başarılı olduk. Tüm kurum ve paydaşlarla güçlü bir koordinasyon ortaya koyduk. Bankaların teminat yönetiminde esneklikle piyasaları rahatlattık, yeni adımlar da gelecek. Küresel olarak önemli bir gelişme olmadıkça elektrik ve doğal gaza yıl sonuna kadar zam yapmayacağız. KDV iadelerini hızlandırıp 10 iş günü içinde ödenmesini sağlayacağız.

BANKALAR KREDİ FAİZLERİNDE YÜZDE 10 İNDİRİM YAPACAK

Bankaların 15 milyon lira altındaki ödemelerin yapılandırılması tavsiyesine teşekkür ediyoruz. Normalleşme sürecine bağlı olarak bankalarımızda enflasyonla mücadele konusunda bir beyanda bulundular. 1 Ağustos'tan itibaren geçerli olmak üzere bankalarımız, yüksek faizle kullandırılan kredilerin faizlerinde yüzde 10 indirim yapacaklarını söylediler, teşekkür ediyoruz. Hal yasası ekim ayı içinde Meclis'te görüşülecek komisyonculuk kaldırılacak. Stokçularla etkin mücadele devam edecek. ALO 175 hattı üzerinden şikayetler alınıyor.

 

7 yorum yapılmış
 • sakagbsnbakanm
  9 Ekim 2018 • 15:11
  Elektrık daha ne kadar zam olacaktıkı zam yok artık dıyorsun onceden sene basında olurdu sımdı sene ıcınde ıkı uc sefer zam oluyor yazık gunah bu mıllete yuklendıgınız be artık yeter
 • Fatih
  9 Ekim 2018 • 15:50
  81 milyonun icinde siz yokmusnz sayin bakn bide siz fedakarlik yapnda gorelim
 • Fatih
  9 Ekim 2018 • 16:26
  Yil basina ne kaldiki her ay yapin %10 son uc ayda alistik.millet vekili maaslarindan % 10 kesin bakanlarin mudurlerin arabalarini % 10 satisa cikaralim.yilbasiina kadar askari ucrete %30 zam yapin biraz rahat ettin insanlar
 • Tark
  9 Ekim 2018 • 18:18
  İndirime gidilerek enflasyon ile mücadele edilebilir mi? Verimsiz ve faydasız bir çalışma değil "çalışmama" olmuş. Bu tür açıklamalar ile ne döviz ne de parakende fiyatlarda geriye kıpırdama olur. Kendin çal kendin oyna gibi. Üretim, üretim, üretim. Ancak çok geç kalındı.
 • hasan
  9 Ekim 2018 • 22:25
  Yüzde on indirim yapacaklarmış,pastörize 1 litre sütün en pahalısı 3 liraydı ,şimdi beş bucuk olmuş yüzde 10 indirim yapmak insanlarla dalga geçmektir.
 • kem14
  10 Ekim 2018 • 10:24
  Ayda 3 defa zam yapın sonrada 3 ay zam yok deyin binlerce ürüne %30-40 zam gelsin siz üretim yerine %10 geri çekecez deyin. Tilkiyi Tavuk kümesine müdür yaparsan olacağı budur.
 • ahmet
  10 Ekim 2018 • 11:47
  fiyatları haziran öncesine cekseydinizya göz boyama 10 kalemde yuzde 10 indirim komik
     Yorum yazın
Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.

Bu sayfadaki içerik, Adobe Flash Player'ın daha yeni bir sürümünü gerektiriyor.

Adobe Flash player Edinin

Web Hosting - Domain
EN ÇOK OKUNANLAR
VİDEO HABERLER
İzzet Baysal Caddesi Güler 2 İşhanı Kat 1 No-37 BOLU   Tel: 0374 218 05 03
© 2011 Tüm hakkı saklıdır. İçerik ve görseller "Telif Hakları Kanunu" ile korunmaktadır.