Reklamı geç
VEFAT HABERLERİZİYARETÇİ DEFTERİKÜNYEİLETİŞİM
   

YENİ NESİL HIRSIZLAR SOSYAL MEDYADA KOL GEZİYOR

20 Temmuz 2018

...............................................

Yaz aylarının gelmesiyle birlikte insanların sürekli sosyal medyadan tatil fotoğrafları paylaşması, yeni nesil hırsızların yüzlerini güldürüyor. Hırsızlar çok sevilen sosyal medya aracılığı ile kişilerin adreslerine kadar ulaşabiliyor.

Yaz aylarının gelmesi ile beraber vatandaşlar tatil bölgelerine akın etmeye başladı. Gittikleri turistik ve yazlık bölgelerden fotoğraf çekip sosyal medya hesaplarında paylaşan vatandaşlar, yeni nesil hırsızların kurbanı oluyor. Paylaşılan her gönderide hırsızlar, vatandaşların ev adreslerine kadar bulabiliyor.

“EV SOYGUNLARINA ZEMİN HAZILIYOR”

Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Ali Murat Kırık, konu hakkında çeşitli açıklamalarda bulundu. Kırık, paylaşılan gönderilen ev soygunlarına zemin hazırladığını söyleyerek, “Facebook, Instagram, Twitter gibi sosyal paylaşım ağları her gün milyonlarca paylaşıma sahne oluyor. Kullanıcılar diledikleri fotoğraf, video ve içerikleri paylaşarak tatil yörelerinden canlı yayın gerçekleştirebiliyorlar. Ancak bu durum tabiri caizse yeni nesil hırsızların ekmeğine yağ sürüyor. Hatta bazı kullanıcılar ev adreslerini bile Swarm ve Foursquare gibi ağlardan faydalanarak paylaşabiliyorlar. Bu paylaşımlar başlangıçta oldukça masumane gözüküyor ancak; ev adresinin bile paylaşılması ne yazık ki ev soygunlarına zemin hazırlıyor." dedi.

“ÇİN'DEN SONRA EN ÇOK TATİLİ FOTOĞRAFI PAYLAŞAN ÜLKE TÜRKİYE!”

Kırık Türkiye’nin, Çin’den sonra en çok tatil fotoğrafı paylaşan ülke olduğunu söyleyerek, “Bilindiği gibi Türkiye sosyal medya kullanımında ilk 5 ülke arasında yer almaktadır. Bu durum tatil fotoğraflarının paylaşılması esnasında da geçerli. Türkiye ülke sıralamasında Çin'den sonra ikinci sırada yer almaktadır. Araştırma Türk halkının neredeyse 3'te 2'sinin tatil sırasında fotoğraf ve video paylaştığını ortaya koymuştur. Tabiri caizse tatil sezonunda; “Ben de buradayım. Ben de tatile gidiyorum.” diyebilmek ve gidilen yerleri diğer kullanıcılarla paylaşmak Türkiye'de önem kazanıyor” şeklinde konuştu.

“SOSYAL MEDYAYI DOĞRU KULLANMAKLA HIRSIZLIKLARIN ÖNÜNE GEÇİLEBİLİR”

Sosyal medyanın yapısının paylaşıma açık sanal bir alan olduğunu ifade eden Kırık; “Elbette sosyal medyada paylaşım yapacağız, fotoğraf, video ve içerikleri sunacağız; ancak öncelikle yapmamız gereken tanımadığımız kişileri sosyal ağlarımıza eklememek ve sürekli olarak korumalı hesap kullanmaktır. Çünkü hırsızlar sahte hesapları kullanarak hesapları önce takip altına alıyor, daha sonra durum analizi yaptıktan sonra faaliyete geçiyorlar. Yine herkese açık paylaşımlar da yeni nesil hırsızların ekmeğine yağ sürüyor ve paylaşılan konum bilgileri tek tek depolanarak hırsızların işini kolaylaştırıyor. Bu nedenle sosyal medyada mahremiyete dikkat etmek gerekmektedir.” değerlendirmesini yaptı.

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun!
     Yorum yazın
Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.

Bu sayfadaki içerik, Adobe Flash Player'ın daha yeni bir sürümünü gerektiriyor.

Adobe Flash player Edinin

Web Hosting - Domain
EN ÇOK OKUNANLAR
VİDEO HABERLER
İzzet Baysal Caddesi Güler 2 İşhanı Kat 1 No-41 BOLU   Tel: 0532 709 63 26
© 2011 Tüm hakkı saklıdır. İçerik ve görseller "Telif Hakları Kanunu" ile korunmaktadır.