VEFAT HABERLERİZİYARETÇİ DEFTERİKÜNYEİLETİŞİM
   

DUYGU DOLU MEKTUP

11 Mayıs 2018

................................

"Devlet Üstün Hizmet Madalyası" sahibi Bolulu hayırsever iş adamı İzzet Baysal, adına düzenlenen "Şükran Günleri" ile anıldı. İzzet Baysal Vakfı Başkanı ve hayırsever iş adamı İzzet Baysal’ın yeğeni olan Ahmet Baysal’ın amcasına yazdığı mektup ise törene katılanları duygulandırdı.

Bolu'da kurduğu vakıf aracılığıyla 1994'ten bu yana kentin her köşesine toplam değeri 460 milyon lira olan hastane, kreş, üniversite, cami, okul ve huzur evleri olmak üzere çeşitli eserler kazandıran İzzet Baysal adına düzenlenen "Şükran Günleri" başladı. Bolu Valiliği, Kent Konseyi, Belediye Başkanlığı, Abant İzzet Baysal Üniversitesi ve İzzet Baysal Vakfınca düzenlenen İzzet Baysal Şükran Günleri etkinlikleri kapsamında Anıt Park'ta gerçekleştirilen törende, ilk olarak Atatürk Anıtı'na çelenk konuldu, saygı duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı okundu. Daha sonra İzzet Baykal heykeline saygı duruşu yapıldı.

AMCASINA YAZDIĞI DUYGU DOLU MEKTUBU OKUDU

İzzet Baysal'ın yeğeni ve İzzet Baysal Vakfı Başkanı Ahmet Baysal ise amcasına hitaben yazdığı mektubu okudu. Ahmet Baysal mektubunda Bolu’daki gelişmelerden, kaybettiğimiz insanlardan bahsederek; “Sevgili Amcama 18.Mektup: Sevgili Amca, Bolu’da bugün Sana adanan bir 11 Mayıs Şükran Gününü daha yaşıyoruz. Her sene olduğu gibi sabahtan, Senin adına, büyük önderimiz Atatürk’e olan bağlılık ve saygımızı ifa ettikten sonra Sana olan Şükran Yürüyüşümüzü yaptık. Şu anda Bolulular ve sevenlerin olarak senin huzurundayız. Ama ne var ki içimizde yarası henüz kapanmayan derin bir acı var: Altı gün önce bir köye yangın söndürmeye giden Belediyemizin iki fedakar itfaiye erini şehit verdik. Huzurunda onları, Erhan Yazgan ve Aykut Kabakçıoğlu’nu rahmetle anıyor, ailelerine ve Belediyemize baş sağlığı diliyorum. Yanına geldiklerinde onları kucaklayacağına eminim.” ifadeleri ile okumaya başladı.

“55. EĞİTİM TESİSİN OLUYOR”

Baysal, mektubunda 55’inci eğitim tesisin aktif olacağını söyleyerek, “Bu sene de benden Vakfın hakkında bilgiler istiyorsun, biliyorum: Merak etme, izinden ve icraatlarından ilham alarak iyi ve doğru gidiyoruz. Başkasından katkı beklemeye ihtiyaç duymadan, bıraktığın varlığın gelirleriyle hayırlarına devam etmekteyiz. Üç sene önce başladığımız 24 derslikli, Spor Salonlu İzzet Baysal Orta Okulu inşaatını şu an itibari ile bitirmiş bulunuyoruz. On milyon lira civarında maliyeti var. Belediyemiz üstlendiği çevre ve bahçe düzenlemesini de vaktinde bitirdi. Okulun eğitim donanımlarının da, derslerin başlayacağı Eylül ayına kadar, Valimizin yakın takibi sonucu, Milli Eğitim Müdürlüğümüzce temin edileceğine inanıyoruz. Bu senin şehrimize kazandırdığın, Üniversite hariç, 55. Eğitim tesisin oluyor.” ifadelerini kullandı.

“3 AYDA BİTİRMİŞ OLACAĞIZ”

Mengen’e yapılması planlanan kampüsün gelirler de bir sapma olmadığı takdirde 3 ayda biteceğini söyleyen Baysa, “Bolumuz bu sene UNESCO tarafından verilen ve Türkiye’de 2, Dünyada 182 şehrin sahip olduğu “Öğrenen Şehir” ünvanını alarak Ülkemizin bu alanda 3.şehri olmaya hak kazandı. Bolu olarak büyük onur duyduğumuz bu sıralamada senin katkını kimse inkar edemez, sanırım.

Geçen sene bahsetmiştim, sanıyorum: bir ay kadar önce, 2 Nisan’da ihalesini yaptık: Mengen ilçemizi, layık olduğu AİBÜ İzzet Baysal Kampüsüne kavuşturuyoruz. 4 yıllık Gastronomi Yüksek Okulunu, 2 yıllık Aşçılık Meslek Yüksek Okulunu, bunların uygulama mutfağını ve Sosyal ve Kültürel Etkinlikler binasını ihtiva ediyor. Çok sevineceğini bildiğim için söylüyorum; Kampüsün 28 dönümlük arazisini değerli Mengenli köylülerimiz tahsis etmiş bulunuyor. Kendilerine senin adına teşekkür ediyor, şükranlarımı sunuyorum. 11.200 m2 kapalı alanlı ilk etaptaki bu binalar, en uygun teklifi veren çok iyi tanıdığın Turgut Kalaycıoğlu’na ihale edildi. Bedeli, yıllık fiyat artışları hariç, 16.200.000 lirayı buluyor. Tahmin edilen gelirlerimizde bir sapma olmadığı takdirde üç yılda bitirmiş olacağız.” dedi.

ALET VE DONANIM EKSİKLİĞİ

Baysal, doktorların gelişen teknoloji karşısında alet ve teknoloji noksanlığından bahsederek, “Bu arada Üniversite gençlerimiz verdiğimiz burslar ile Uluslararası akredite dergilerde araştırmalarını yayınlama imkanı bulan Akademisyenlere verdiğimiz ödüllere ve fakülte, yüksek okul ve liselerimizi derece alarak bitiren öğrencilere verdiğimiz ödüllere devam ediyoruz. Bu sene yeni bir karar daha aldık; Bolumuzda kültür, sanat ve bilim dalında ulusal yarışmalara katılan gençlerimizin başarılı olanlarını da ödüllendireceğiz.

Epeydir kaynak ayıramadığımız Sağlık tesisleri için de sana iyi bir haberim var: Şu anda AİBÜ İzzet Baysal Eğitim ve Araştırma Hastanesinin yetersiz kalan Acil Servis Ünitesi Sağlık Bakanlığımız tarafından ek binaya kavuşturuldu. Ayrıca bu hastanemiz bünyesinde bir de “Gebelik Okulu” açılmış ve Bakanlığımızca hastanemize “ Bebek Dostu Hastane” ünvanı verilmiştir. Ancak bu hastanemizde bilhassa operatör doktorlarımız, gelişen yeni teknolojiler karşısında eskiyen ve kifayetsiz kalan alet ve donanım noksanlığından şikâyetçiler. Sağlık Müdürümüzün gündemin birinci sırasındaki bu eksikliği de Bakanlık nezdinde kısa zamanda çözmesini bekliyoruz.

Ne var ki mektubumu bitiremeden önce sana bir de üzüleceğin bir haberim var: Çok değerli üyelerimizden Dr. Mesut Kalaycıoğlu’nu geçirdiği bir kalp krizi sonrasında genç yaşta kaybettik; 2017 yılı ortalarında dualarımızla Onu oraya, senin yanına gönderdik. Önümüzdeki yılın Genel Kurulunda, Halk Mütevelli Üyelerimiz Onun yerini doldurabilecek sana layık bir Bolulu yeni üyeyi seçeceklerinden şüphen olmasın.

“BOLU’DAN BAŞKA HANGİ İL VAR!”

Baysal son olarak, "Müsterih ol ve rahat uyu, Sevgili Amca,  Cenab-ı Hakkın yardımı ile Vakfında her şey yolunda gidiyor. Herkes biliyor ki Bolu’ya ve Bolululara verdiklerini, onlardan hiçbir şey beklemeden karşılıksız verdin. Karşılıksız verdin ama onlar da sana neler verdiler ve vermeye de devam ediyorlar, hiç düşündün mü? Mütevazi idin; alçak gönüllü idin! Sen belki düşünmedin ama işte ben sormadan edemiyorum: Bolu’dan başka hangi il hayırseverine sağlığında heykeller yaptırıyor! Hayırseverinin anıt mezarını kendi şehrine aldıran başka il var mı, acaba? Hayırseverini, ölüm yıldönümlerinde kabri başına koşarak hayır dualarla anan Bolu’dan başka hangi il var! Hayırseverine her yıl, özel bir gün ayırarak, Ona üç gün boyu şükranlarını sunan hangi ildir acaba? Ülkemizde hangi şehir halkı içlerinden Tek Bir Kişiyi Baba biliyor! Evet, Amca, karşılıksız verdin ama Bolu sana karşılığını, Cenab-ı Hakkın kimseye lütfetmediği derecede böylesine verdi ve veriyor. İşte bugün de, seni kaybedeli 18 yıl oldu ama Bolu hala unutamıyor; Şu anda bir Şükran gününü daha, iki şehidimizin acısına rağmen bir kere daha yaşamaya devam ediyoruz, hatta bir öncekinden daha coşkulu yaşıyoruz. Bu günleri düzenleyen Bolu Kent Konseyine ve bu günler için onlardan katkılarını esirgemeyen başta Valimiz, Belediye Başkanımız ve Rektörümüz olmak üzere tüm sivil kuruluşlarımıza, yerel basınımıza ve halkımıza, mütevelli üyelerimizin hislerine tercüman olduğumun inancı içinde, teşekkürlerimi ve şükranlarımı sunuyorum.” şeklinde konuştu.

 

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun!
     Yorum yazın
Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.

Bu sayfadaki içerik, Adobe Flash Player'ın daha yeni bir sürümünü gerektiriyor.

Adobe Flash player Edinin

EN ÇOK OKUNANLAR
VİDEO HABERLER
İzzet Baysal Caddesi Güler 2 İşhanı Kat 1 No-37 BOLU   Tel: 0374 218 05 03
© 2011 Tüm hakkı saklıdır. İçerik ve görseller "Telif Hakları Kanunu" ile korunmaktadır.