Reklamı geç
VEFAT HABERLERİZİYARETÇİ DEFTERİKÜNYEİLETİŞİM
   

KETEM CUMARTESİ CUMARTESİDE ÇALIŞACAK

17 Şubat 2018

.............................................

Bolu’da, Kanser Erken Teşhis Tarama ve Eğitim Merkezi (KETEM) hafta içi çalıştığı için mesai yoğunluğundan kontrole gelemeyenler için Cumartesi günleri de hizmet vermeye başladı.

Kanserin erken tanısı ve teşhis edilmesi bakımından önemli bir yere sahip olan ve Bolu İzzet Baysal Devlet Hastanesi Merkez Ünitesi’nde faaliyet gösteren KETEM, Cumartesi günleri de vatandaşların hizmetine açıldı. İl Sağlık Müdürlüğü yetkilileri, vatandaşların konu hakkında bilgilendirilmesi adına mahalle ve köy muhtarlarına KETEM hakkında bilgi verdi. Yetkililer, kanserde erken tanının önemini muhtarlara anlattı.

“ERKEN TANI HAYAT KURTARIR”

Bolu İl Sağlık Müdürü Muhammet Emin Demirkol, kanserde erken tanının hayat kurtardığını söyleyerek “Türkiye'de geçtiğimiz yıl 165 bin kişiye kanser tanısı koyuldu. Türkiye'de, yıl içinde 75 bin civarında da kansere bağlı ölüm olmakta. Bu rakamlar bizi korkutuyor. Dünyada da bu rakamlar oldukça yüksek. Yılda yaklaşık 16 milyon kanser tanısı konulmakta ve 7-8 milyon civarında ölüm olmakta. Bu noktada hem devlete maliyeti hem de insanlara ruhen ve fiziken külfeti ve yorgunluğu sebebi ile kanserde en önemli nokta erken tanı ve teşhis. Kanserde erken tanı hayat kurtarır” dedi.

“ÜCRETSİZ YAPIYORUZ”

KETEM'de, meme ve rahim ağzı kanserleri başta olmak üzere birçok kanser türünün erken tanı testlerinin yapıldığını belirten Demirkol, "Kanser taramalarını ücretsiz yapıyoruz. Özel sektörde veya devlet hastanelerinde, bin-bin 500 lira maliyeti olan bu tarama testleri burada devletimiz tarafından ücretsiz gerçekleşiyor. Geçen yıl 35 yeni kanser vakasını burada erkenden teşhis ettik. Hastalar hızlıca tedavi edildi" ifadelerini kulladı.

“TÜRKİYE’DE İLK DEFA”

Demirkol, ayrıca normalde hafta için hizmet veren KETEM'in vatandaşların daha verimli hizmet alabilmesi adına Cumartesi günleri de hizmet verdiğini ifade ederek, "Mesaisi olan, çalışan ve bir şekilde hafta içi gelemeyen vatandaşlarımızın da buradan hizmet alabilmesi noktasında Türkiye'de ilk defa cumartesi günleri de KETEM'i aktif hale getirdik. Artık 'Tatilde kendinize iyi bakın, kendinize iyi baktırın' sloganıyla cumartesi günleri de vatandaşları ücretsiz kanser taramasına bekliyoruz." Şeklinde konuştu.

Demirkol, daha sonra mahalle ve köy muhtarlarına KETEM'i gezdirerek, faaliyetleri hakkında bilgi verdi. 

1 yorum yapılmış
  • Ayeturk
    17 Şubat 2018 • 22:52
    Çok teşekürler cumartesi hizmet verdıginiz için
     Yorum yazın
Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.
İzzet Baysal Caddesi Güler 2 İşhanı Kat 1 No-41 BOLU   Tel: 0532 709 63 26
© 2011 Tüm hakkı saklıdır. İçerik ve görseller "Telif Hakları Kanunu" ile korunmaktadır.