Reklamı geç
VEFAT HABERLERİZİYARETÇİ DEFTERİKÜNYEİLETİŞİM
   

GÜNEŞER MAHKEMEDE HERŞEYİ REDDETTİ

6 Mart 2017

....................

Bolu'da, 15 Temmuz FETÖ darbe girişimi sonrasında Bolu Cumhuriyet Başsavcılığı'nın askerler hakkında hazırladığı iddianamenin tamamlanmasıyla ilk duruşma görülmeye başlandı. Eski Bolu 2. Komando Tugay Komutanı ve sözde Bolu ve Düzce Sıkıyönetim Komutanı Tuğgeneral İsmail Güneşer, “Eğer ben bu şekilde müdahale etmemiş olsaydım yüzlerce kişi ölebilirdi. Ben halka ve polise ateş ettirecek hain biri değilim” dedi. Güneşer ayrıca, “Benim düşünceme göre 'valiyi alın' demek devleti alın demektir. Ben böyle bir emri asla vermem” diye konuştu.

"15 Temmuz'u lanetliyorum"

  Duruşmada sanıkların kimlik tespitinin ardından savunmasını yapmak için ilk olarak Tuğgeneral İsmail Güneşer'e söz verildi. Güneşer, 15 Temmuz darbe girişimi sırasında Şemdinli'de geçici görevli olduğunu belirterek, "Türkiye Cumhuriyeti'nin seçilmiş hükümetine karşı yapılan darbe girişimini lanetliyorum. Adımın da böyle bir olayda geçmesinden utanıyorum. 27 yıllık askerlik görevimde bu terör örgütüyle hiçbir bağım olmadığı gibi, ailemin ve çocuklarımın da bu örgütün okulları ile bir bağlantısı olmamıştır. 5 yıl boyunca Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün başyaverliğini yaptığım süreçte hem ailem hem de kendim hakkında istihbari çalışmalar yapıldığını biliyorum. Örgütle bağlantım olsaydı ortaya çıkardı" dedi.

"İstesem Irak'a kaçabilirdim"

  Darbeyi planlayanların kendisinin Bolu'da olmadığından bile haberlerinin olmadığını düşündüğünü ifade eden Güneşer, "Yurtta Sulh Konseyi'nin sıkıyönetim listesinde adımı ilk kez Şemdinli'de Ali Paşa'ya gelen evrakta gördüm. Direk şahsıma gelen bir şey olmadı. Ayrıca istesem çok iyi bildiğim Irak bölgesine kaçabilirdim. Ama beni almak için gelen emniyet müdürünün arabasına bindim. Aklanmak için sizin karşınızdayım" şeklinde konuştu.

 "Müdahale etmesem yüzlerce kişi ölebilirdi"

  Hazırlanan iddianamede hakkında "kışlaya ve lojmanlara yaklaşan olursa kafasına sıkarım" sözüne ilişkin açıklama yapan Güneşer, "Ben eski Emniyet Müdürü ile 3 kez telefonda görüştüm. Vatandaşları evlerine göndermesini söyledim. Bana '7-8 bin kişi var, göndermek zor olur' deyince kendisine güvenmediğim için provokasyonların olabileceğini düşünerek, o anki psikolojimle böyle bir cümle kurdum. Kışlada bulunan kendi personelime kesinlikle polis ve vatandaşa ateş edilmemesi konusunda uyarılarda bulundum. Eğer ben bu şekilde müdahale etmemiş olsaydım yüzlerce kişi ölebilirdi. Ben halka ve polise ateş ettirecek hain biri değilim" dedi.

"Vali'yi alın talimatı vermedim"

  Hakkında Bolu Valisi Aydın Baruş'u makamından alın talimatı verdiği iddia edilen İsmail Güneşer, "Ben nasıl böyle birşey söylerim. Benim düşünceme göre 'valiyi alın' demek devleti alın demektir. Ben böyle bir emri asla vermem, ben bunu yapmam" şeklinde konuştu.

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun!
     Yorum yazın
Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.

Bu sayfadaki içerik, Adobe Flash Player'ın daha yeni bir sürümünü gerektiriyor.

Adobe Flash player Edinin

Web Hosting - Domain
EN ÇOK OKUNANLAR
VİDEO HABERLER
İzzet Baysal Caddesi Güler 2 İşhanı Kat 1 No-41 BOLU   Tel: 0532 709 63 26
© 2011 Tüm hakkı saklıdır. İçerik ve görseller "Telif Hakları Kanunu" ile korunmaktadır.