VEFAT HABERLERİZİYARETÇİ DEFTERİKÜNYEİLETİŞİM
   

ÜNLÜ İLAHİYATÇI HAYATINI KAYBETTİ

22 Haziran 2016

..................

İlahiyatçı profesör Yaşar Nuri Öztürk, rahatsızlığından dolayı geçtiğimiz günlerde Yeditepe Üniversitesi Hastanesi'ne kaldırılmıştı. Uzun süredir kanser tedavisi gören İlahiyat Profesörü Yaşar Nuri Öztürk, hayatını kaybetti. Öztürk'ün ilk görev yeri Bolu'nun Seben ilçesiydi..

HAYATINI KAYBETTİ

Burada bir süre tedavi gören Öztürk, doktorları tarafından yapılacak bir şey kalmadı denilerek evine gönderilmişti. Öztürk, bugün hayatını kaybetti.

YAŞAR NURİ ÖZTÜRK KİMDİR

Yaşar Nuri Öztürk, Bayburtlu bir anne ile Sürmeneli bir babanın çocuğu olarak Trabzon'un Sürmene ilçesinin Küçükdere köyünde doğmuştur. Çoğu Çaykara'da bulunan Niyazoğlu sülalesindendir. İlk eğitimini babasından Kur'an okuyarak aldı ve dokuz yaşında hâfız oldu. On yıllık klâsik medrese eğitiminden sonra hukuk ve ilahiyat tahsilini tamamladı. 12 yıl imamlık ve vaizlik yaptıktan sonra üniversiteye tekrar dönerek 1980 yılında "İslâm Felsefesi" konulu doktorasını tamamladı ve 1986 yılında aynı dalda doçent oldu.

Türkçe, Arapça, Farsça, İngilizce ve Fransızca dillerinde çeşitli çalışmaları bulunan Yaşar Nuri Öztürk, 1978 ve 1982'de "Türkiye Millî Kültür Vakfı" ödülünü kazandı. 1992 yılında İstanbul Üniversitesi’nde İlahiyat Fakültesi kuruldu. 19.11.1993 yılında ise Prof. Dr. Yaşar Nuri Öztürk kurucu dekan olarak atandı.

14 Şubat 2013 tarihinde TRT sanatçısı Nazlı Kanaat ile nişanlanmıştır. Yaşar Nuri Öztürk, 3 Kasım 2002 seçimlerinde Cumhuriyet Halk Partisi'nden İstanbul milletvekili olarak Türkiye Büyük Millet Meclisi'ne girdi. Daha sonra CHP'den istifa etti. Ardından da Halkın Yükselişi Partisi’ni kurdu ve bu partinin genel başkanlığını dört yıl boyunca sürdürdükten sonra 19 Ekim 2009 tarihinde üniversite ile çok ilgilenemediği gerekçesiyle genel başkanlıktan istifa ederek aktif siyasî hayatını sona erdirmiş oldu.

6 yorum yapılmış
 • FatmaDoan
  22 Haziran 2016 • 18:46
  Allah rahmet eylesin,Mekanı cennet olsun.Ülkemiz din alimlerinden birini kaybetti.Çok üzgünüm.SAYGILARIMLA.....
 • Kapak
  22 Haziran 2016 • 23:06
  Rahmet mi,din alimi mi!!!!!!güldürmeyin beni.yıllardır milletin aklını karıştırmaktan,güzel dinimizi yalan yanlış anlatmaktan ve son zamanlarda da işi iyice şovmenliğe dökmekten başka bir şey yapmamış olan bir fani.Allah, müstehakkı neyse onu versin.
 • Kapak
  23 Haziran 2016 • 21:29
  Vicdan rumuzlu,ne olacak gazoz kapağı:)saygı konusunda sana katılıyorum fakatayrı helal etmeye gelince,sen helal et, ben dinimize faydası dokunmayan bu şahısa hakkımı helal etmiyorum.
 • Vicdan
  23 Haziran 2016 • 15:33
  Dinimizde Ölenlere saygı vardır.Cenaze namazında herkes helal eder.kapak mı ne kapağı?
 • Mehdi
  23 Haziran 2016 • 15:36
  Baktığın yere göre akıl karışır.Değişik ve güvenilir kaynaklardan bilgi sahibi olunursa kafa karışmaz.Reçetesi budur.Sevabı ile günahı ile gitmiş.Allah rahmet eylesin.mekanı cennet olsun.
 • kurt
  23 Haziran 2016 • 21:58
  hani belli kesimlerin deyimi varya; ışıklar içinde uyu diye ama ışıkları keserler mi bilemem. bi programda müjdat gezenle beraber onların caz diyen adam din alimi mi olurmuş
     Yorum yazın
Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.

Bu sayfadaki içerik, Adobe Flash Player'ın daha yeni bir sürümünü gerektiriyor.

Adobe Flash player Edinin

Web Hosting - Domain
EN ÇOK OKUNANLAR
VİDEO HABERLER
İzzet Baysal Caddesi Güler 2 İşhanı Kat 1 No-37 BOLU   Tel: 0374 218 05 03
© 2011 Tüm hakkı saklıdır. İçerik ve görseller "Telif Hakları Kanunu" ile korunmaktadır.