Reklamı geç
VEFAT HABERLERİZİYARETÇİ DEFTERİKÜNYEİLETİŞİM
   

BOLU’DA YILBAŞI İÇİN 150 BİN HİNDİ KESİLDİ

29 Aralık 2015

Bolu’da kurulu bulunan Türkiye’nin önde gelen hindi üretim tesislerinden Bolca Hindi tesislerinde yılbaşı için 150 bin hindi kesildi. Bolca Hindi Canlı Üretim Müdürü Orhan Bulut, “Türkiye genelinde 400-500 bin hindi üretildi” dedi.

Türkiye genelindeki hindi eti ihtiyacının yüzde 30’unu karşılayan Bolca Hindi Fabrikası’nda yeni yıl için 150 bin hindi kesimi yapıldı. Tam kapasiteyle çalışan fabrikanın Canlı üretim Müdürü Orhan Bulut, “Türkiye'de entegre hindi yetiştiriciliğinin 20'inci yılına girdi. 1995 yılından bu yana Kaliforniya cinsi beyaz hindi yetiştiriyoruz. Biz yılbaşına 150 bin hindi hazırladık. Tüm Türkiye olarak baktığımızda ise 400 ile 500 bin arasında hindi yetiştiriliyor. Yılbaşına özel hindi yetiştirilmesinin amacı da o dönemde küçük hindiler tercih ediliyor. Yaklaşık kiloları 5 ile 7 kilo arasında değişen hindileri piyasaya arz ediyoruz. Türkiye piyasasının yüzde 30’unu karşılıyoruz" dedi.

"HİNDİ YILBAŞI SUÇLUSU DEĞİL" 

Hindi denilince akla yılbaşı gelmesinin yanlış olduğunu ifade eden Orhan Bulut, “Biz sadace yılbaşı için hindi yetiştirmiyoruz. Yılın 12 ayında  üretimimiz devam ediyor. Böyle bir algı olması doğru değil. Hindi eti ayrıca bedensel ve zihinsel gelişim için çok önemli olan protein ve B grubu vitaminleri açısından oldukça zengin. Dolayısıyla hindi yılbaşı suçlusu değil. Bu sadece bizim ülkemize özel bir durum. Avrupa ve diğer ülkelere baktığımızda özellikle yılbaşına özel hindi tüketimiyle ilgili bir durum yok. Onlarda yılın her günü tüketiliyor. Bizim ülkemizde sadece böyle bir adet var. Bu da yanlış algıya sebep oluyor” şeklinde konuştu.

  • BOLU’DA YILBAŞI İÇİN 150 BİN HİNDİ KESİLDİ
Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun!
     Yorum yazın
Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.

Bu sayfadaki içerik, Adobe Flash Player'ın daha yeni bir sürümünü gerektiriyor.

Adobe Flash player Edinin

  • ÖZCAN’DAN AK PARTİLİ AYDIN’A ÇOK SERT SÖZLER
Web Hosting - Domain
EN ÇOK OKUNANLAR
VİDEO HABERLER
İzzet Baysal Caddesi Güler 2 İşhanı Kat 1 No-41 BOLU   Tel: 0532 709 63 26
© 2011 Tüm hakkı saklıdır. İçerik ve görseller "Telif Hakları Kanunu" ile korunmaktadır.